Adanalı Cehre Üreticisi: Sonsuz Engel Ediyoruz. Motorumuzu, Tarlamızı ve Evimizi Satıp Borcumuzu Ödemeye Çalışacağız

Adanalı iğ çiftçisi Yaşar Ekiz, iktisadi kriz dolayısıyla yaşadıkları sorunları CHP Adana Mebus Ayhan Barut’a anlattı. Ekiz, “Sonsuz zarar ediyoruz. Motorumuzu, tarlamızı ve evimizi satıp borcumuzu ödemeye çalışacağız. Geçen sene zaman başında 12-13 liraya iğ satmıştık, sezon sonuna akıllıca değer 25 liraya kadar çıkmıştı. Şu dakika iğ fiyatları ise 15-16 lira. Dikici hiç memnun değil halinden” dedi.

Ayhan Barut, Adana’nın Yüreğir ilçesine merbut Çotlu köyünde hasadın sürdüğü iğ tarlalarında üreticilerin sorunlarını dinledi. Cehre üreticisi Yaşar Ekiz, yaşadıkları sorunları Barut’a şöyle anlattı:

“DEVLETİN ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

“Daim zarar ediyoruz. Motorumuzu, tarlamızı ve evimizi satıp borcumuzu ödemeye çalışacağız. Güzeşte yıl sezon başında 12-13 liraya iğ satmıştık, mevsim sonuna akıllıca kıymet 25 liraya büyüklüğünde çıkmıştı. Şu zaman pamuk fiyatları ise 15-16 teklik. Fellah tek mutlu değil halinden. Aldığımız gübre ve mazotun maliyetleri 4-5 hatim arttı. Şu anki halimizden hiç memnun değiliz. Onun üzere devletin üreticiye eş çıkmasını murat ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Sayın Ekincilik Bakanı’mızın bu işe aynı an ilk eğilmelerini istiyoruz. Pamuk fiyatlarıyla ait bibi açıklamaları yok. Bizim Çukobirlik’imiz var. Çukobirlik’e ayrımsız karşılık verseler, onlara az buçuk destek verseler değme şeyin yerine oturacağını anlayış ediyoruz. Pamukta destek primleri 1 liralık 10 kuruş ama genişlik birkaç 4-5 lira olması gerekiyor. Üreticiye cemaat çıkmasını istiyoruz devletin.”

Çiftçilerin sorunlarını dinledikten bilahare izah fail Barut ise şunları söyledi:

“PAMUKTAKİ YANGINI SÖNDÜRÜN”

” Hatay’birlikte pamuk hasadına katılan Tarım Bakanı, ‘Pamukta geçerli destekleri 271 liraya çıkardık dönüm başına, 3 itmam arttırdık’ dedi. Bu desteğin adı, süt-tezek desteğidir. Vekil, peşinden, pamukta makbul semirtilmiş tohumlar desteğini ise 1 lira 10 kuruştan 1 liralık 65 kuruşa huruç üzere akseptans ettiğini söyledi. Herhangi Bir iki sübvansiyon farklıdır. Birisi, pamukta makbul tezek ve motorin desteğidir. 1 liralık 10 kuruş olan ise semirtilmiş tohumlara makbul teşvik primidir. Bahis kalabalığı yapmayın, çiftçiyi kandırmayın, desteklemeleri birbirine karıştırmayın. Derhal 1 teklik 10 kuruşluk primi genişlik birkaç 2 liralık seviyesine çıkartın. ‘Çiftçiyi kimseye ezdirmeyeceğiz’ diyen Nazır’a ve iktidara ‘el insaf’ ve ‘el vicdan’ diyoruz. Iğ hasadı bitmek üzere, bibi açıklanan benzeri ayak tabanı fiyatı namevcut. Çiftçimiz, tıpkısı kilogram kütlü pamuğu 20 liraya mülk ediyor. Eline yer beş altı 25 liralık geçmesi gerekiyor. Fakat şu zaman tüccarda pamuğun kilo fiyatı 15-16 teklik seviyesinde. Bundan iki ay önceki 25 liraya gidiyordu. Ne oldu birlikte pamukta eşit düşüyor? Elkızı, cehre üreticisinin feryadını duyun. Pamuk üreticisi şu dakika kötü. Bire Bir dakika evvel pamukta aya fiyatını 25 teklik yerine açıklayın. Pamuktaki yangını söndürün.”Share: