23 yıldır depremde kaybettiği eşi ve çocuklarını tesmiye etmek için Yalova’ya geliyor

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Erdal Tamrak, 23 yıldır felaketin seçme yıldönümünde kaybettiği eşi ve çocuklarının Yalova’daki mezarlarını ziyaret ediyor, yâd törenlerine katılıyor. Antalya Alanya’üstelik görev eden Tamrak 720 kilometre tekmil yazar felaketin yıldönümünde çocukları ve eşinin kabrinde dua ediyor.

1999 yılında Yalova’dahi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde şube müdürü adına görev eden Tamrak, Marmara Depremi’ni genişlik keder şekilde dinamik isimlerden biri oldu. Tamrak, çok sayıda binanın yıkılması zımnında ‘Ölüm Ovası’ namına üstelik mezkûr Hacımehmet Ovası’ndaki 5 katı apartmanın çökmesi sonucu ailesiyle birlikte göçük altında kaldı. Kısaca 9 saat sonradan depresyon altından şiddetli almadan kurtulan Tamrak, kazanç çıkmaz kendisi gibi kriz altında mütezayit eşi ve çocuklarını idare etmek üzere varını yoğunu ortaya koydu. Tamrak ve yakınları cümle çabalarına karşın enkazdan 17 almanak eşi Necla, 15 yaşındaki oğlu Gökhan, 14 yaşındaki kızı Süpürge Otu Gökçe ve 5 yaşındaki oğlu Mehmethan Alperen’i camit bedenlerini çıkardı. Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesinde ailesini defneden Tamrak, bayramlar ve depremin yıldönümünde uyumlu namına Yalova’ya geliyor.

“Dile olağan 4 tane canı veriyorsun tıpkısı arada”

Tamrak, depremde 5 eğik apartmanın 3’üncü katında eğleşme ettiklerini söyledi. Sarsıntı sonrasında ailesinden elden kendisinin kaldığını anlatan Tamrak, “Gözlerimi açtığında diğerleri yoktu. Hoppadak ben kalmıştım. Aynı bölüm enkazdan saat 12.00 kabilinden Yalovalı arkadaşlarımız bizi çıkardı. Arkası Sıra eşime ve çocuklarıma ulaşmaya çalıştım amma hepsinin cansız bedenlerini enkazdan aldık. Yalova artık bizim ikinci memleketimiz oldu. Dile mahdut 4 sunum canı veriyorsun bire bir arada. Ailem birlikte o ant Rize’den gelmişti. Hepsini dini vecibelerini adına getirip defnettik amma yüreğimiz yanıyor. Çok pres günler geçirdik. 23’üncü yıldönümünde dahi buradayım” diye konuştu.

“Kişi ellerimle 3 evladımı ve eşimi defnettim”

Antalya’nın Alanya ilçesinde fariza özne Tamrak, yaşadığı tehlike sonrası yeniden hayata bağlandığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Eskimemiş bir herif, rabbime çokça şükürler olsun 3 parça evladımın adına 2 devam döl verdi. Deminden evlatlarımızla birlikte dualarımızı yapıyoruz. Aynı henüz hakeza olayların yaşanmamasını istiyoruz. Bizler yaşadık bizden sonraki insanlar yaşamasın. Yumruk süreçler geçirdik ama bunu toparladık. Manevi ağırbaşlı bizi ayakta tuttu. Bu manevi bunaltıcı üzere bile rabbime şükürler olsun. Kullanılmamış bire bir hayat, sahn bitmeme ediyor. Zat ellerimle 3 evladımı ve eşimi defnettim. Yalova daha çok benim tıpkı vatanım oldu. Şu anda görevim itibariyle Alanya’dayım amma herhangi bir yıl geliyorum. Ahit çokça çabuk geçiyor ama insanların içindeki bu keder, duygular bitmiyor, bitmez birlikte. Aynı taraftan zürriyet, aynı taraftan adam acısı farklı tıpkı molekül bunlar. Rabbim kimseye yaşatmasın.”

Hasis kardeşinin üzerine kapanarak korumaya çalıştı

Depremde kaybettiği ailesini dualarla andığını söyleyen Tamrak, deprem sırasında yaşadıklarını de anlattı. Depreme uykuda yakalandıklarını belirten Tamrak, şöyle konuştu:

“Zelzele sırasında eşim çocukların yanına akilane koştu. Hanımın üzerime basarak koştuğunu hissettim. Peşinden elimi uzattım, ondan sonrasını hatırlamıyorum, bayılmışım. Saat 12.00-13.00 gibi beni enkazın altından çıkardılar. Rahmetlik eşimi bulduğumuzda kızıma koşarken koridorda düçar, kızım de annesine koşarken koridorda depreme yakalandı. Nazik oğlum Gökhan, basit ayak Mehmethan’ın konusunda kapanarak korumaya çalışmış. Onları birlikte o şekilde bulduk. 5 bükülmüş binada 5 hayat hayatta kalmışız. Benim dışımda 4 sevimli dahi tehlikeli yaralıydı. O 4 kişiden 3’ü merhum oldular. Ötekisi birlikte birkaç sene sonraları memat etti. Benim bile emniyetsiz tıpkı kurtuluşum oldu. Gardırop olumsuz düşüyor kapaklar arasında ben kalıyorum. Ayıldığımda altımda, üstümde, yanımda kolon vardı. Tek yana kıpırdayamıyordum.”

“Bu beni manevi yönden bahtiyar erinçli ediyor”

17 Ağustos’un yıldönümün birlikte bayramlarda da Yalova’ya gelerek bamyatarlası ziyaretleri yaptığını sözlerine ekleyen Tamrak, “Ramazan ve Kurban Bayramı’nın bir numara gününü eşim ve evlatlarımla yapıyorum bulunduğum yerde. İkinci günü Yalova’de merhum evlatlarım ve eşimle yapıyorum. Bu beni manevi yönden mutlu huzurlu ediyor” dedi. – YALOVAShare: