16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın alçalma edilenleri Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve aksiyon yeri başvurularına ait nikbet edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ait zaaf edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını halletmek, ülkemizi elan ileriye emmek, gençlerimize çok daha domuzuna yarınlar bırakabilmek amacıyla çalıştık, çalışmaya de devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay tedbir zincirindeki bozulmalar, global ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle kalan maliyetler barınma noktasında fahiş artışları üstelik yanında getirdi. Nezaret olarak, TOKİ aracılığıyla “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç müracaat oldu?

“İlk Evim” sosyal bölük projesi kapsamında e-Mehabet ile Ziraat Bankası ve Umum Bank üzerinden 10 Ilk Teşrin 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lazım evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın da referans süreçleri tamamlandı. Müracaat süreci 31 Ekim’de tamamlanacak. “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Soru: Basamak gayeli arsa sayısı ne kadar olacak?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin yerine planlanan basamak gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde hane arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu yıl mabeyin ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi belli olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde de etaplar halinde kül arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Bölük arsalarının illere göre dağılımı lacerem olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon konut amaçlı arsamızın gâh illerdeki dağılımı ise şöyle: “Hane gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’da, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’dahi, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’da, 28 bini Eskişehir’birlikte, 26 bini 700 Van’üstelik, 23 bini Antalya’dahi.”

Istifham: Içtimai göz başvurusu fail vatandaşlar hane arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem dahi göz amaçlı arsaya başvuru yapabilir. Temas ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Şayet ikisi rappadak çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Muktezi destekleri istisnasız her vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Hane arsası alan vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk kere vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı mücehhez, familya yapmaya hazır arsa alternatifiyle bağan dirimsel grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde zat evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, çevre fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz tıpkısı şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye akla yatkın şekilde ve belirlenen müddet ortamında kendi evini yapabilecek. Gerekli beceri ve hukuki destekleri, Vekillik namına, TOKİ adına istisnasız seçkin vatandaşımıza sunacağız. Habbe düz yazı sürecinde doğruluk sahiplerine mimari ve mühendislik desteği üstelik verilecek. Ayrıca, gine baş başa parsellerde doğruluk sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda dahi değme makule proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır ayla getirip adalet sahibi vatandaşlarımızın sahne ettikleri evi yapabilmeleri yerine vacip teknik bindi üstelik sağlanıyor.

Istifham: Omuz Omuza ve hür konut arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bildirme çok brüt 150 metrekare ev yapmaya elverişli özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Müşterek parsellerde doğruluk sahipleri çoğunluk sağlar ve nesir üstüne arkalama arzu ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar dayanaklık etmek fazlalık 4 moskof, 5 imansız geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu sene ara kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi anlaşılan olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Hane arsalarında ödemeler ne olacak?

Müstakil parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplam kıymet ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği benzeri modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan bütün bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle gine 10 yıl vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Basamak arsası düzlük ne zaman ocak yaptırabilecek?

Tahsis edilen müstakil arsalar üstüne yer tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içerisinde (altyapısı tamamlanmış ise) basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç olacak. Alay Malay parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan sonra tapu senedinin tarihinden itibaren arz geç bire bir yıl içre (altyapısı doğru ise) konutunu yapmaya başlamaları ve bayındırlık planı koşullarına bakarak cümle bloklar üzere temel taşı itmam ayak tabanı mefruşat seviyesini genişlik geç 2 sene içinde bitirmeleri şart olacak.

“2023’ün geçmiş çeyreğine kadar tamlık kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne ant çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde bölük ve arsalar için tam kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Basamak arsasına kimler müracaat yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tutmak, 18 yaşını doldurmuş doğmak, belediye sınırları içre eğlenmek yahut o kaymakamlık nüfusuna mukayyet gelmek (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Tarz ilçelerden rastgele birisinde ise Tarz ilçelerden herhangi birisi sınırı süresince durmak yahut kaza nüfusuna kayıtlı almak. Diğer belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde yaşamak veya kaymakamlık nüfusuna mukayyet kalkışmak) müracaat mebde tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden önce projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde eğleşmek veya aşağıda belirtildiği kabil ait nüfusa mukayyet atılmak.

Soru: 50 bin gelişim yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde saha takanak. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri üzere ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yeni hareket yeri yapılacak. Aşağı ve mutedil ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin hisse senedi yerinin ödemesi zahir olacak?

50 bin hisse senedi yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve tüvana girişimcilere sunuyoruz. Bu hareket yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban ulama sunacak. 100 bine mümasil ek istihdam sağlayacak. Sonunda ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok katkı sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan kıtipiyoz işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine büyüklüğünde onlarca ayrımlı sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/iş yeri alanlarımızla âdeta işletmeciye destek olacağız. Zat işini dayamak talip gailesiz kardeşlerimizi dükkan ve şube sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Soru: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projenin bulunduğu diyar nüfusuna kayıtlı atılmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak, müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş başlamak, Teknik Belgesi, İşyeri Açım Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından banal çocukları mülkiyetinde iş yeri olmaması.

Soru: Toplumsal hane kampanyasının konut satışı ve icar fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz toplumsal ev sayısını 2 milyona, değişik projelerle gelişigüzel devlet adına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı birlikte 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Kestirmece 900 bilyon liralık yatırım değeri olan proje başka sektörlerimizi de etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe nöbet açacak. Böylesine devasa bire bir envestisman ülkenin tamamında aile ve icar fiyatlarını düşüreceği kabil, vatandaşlarımızın konuta erişimini bile kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında defa açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki bölük sahipliği oranını elan birlikte artıracaktır.

Soru: Toplumsal konutların ilk temelleri hangi zaman, nerelerde atılacak?

Içtimai konutlarımızın evvel temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Teşrinievvel’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak kalkışmak için 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: