YEŞİL KATEGORİDEKİ TERÖRİSTİ MİT BULDU, JANDARMA ETKİSİZ AĞIL GETİRDİ

TUNCELİ’bile bitmeme eden ‘Eren Abluka Sonbahar-Şita-13 Şehit Açıkgöz Gedikli Üstçavuş Ulu Bahtiyar Operasyonu’ kapsamında, terörden arananlar listesinde yeşil kategoride saha kayran PKK’lı Yaşar? kod adlı Osman Manak, MİT vasıtasıyla yeri belirleme edilip kurnaz ekiplerinin operasyonuyla işsiz ayla getirildi.

Geyiksuyu bölgesinde, 24 Antrakt 2022 tarihinde düzenlilik güçlerinin toprak taramasında 4 kişilik yıldırıcı kol tayin edildi. Teröristlerle düzenlilik güçleri ortada çıkan çatışmada 2 terörist tembel ayla getirilirken, 2 yıldırıcı ise kaçtı. Bu teröristlerin de etkisiz kuzuluk getirilmesi amacıyla düzenlilik güçleri çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1 Mart haset, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personeli, teröristlerin köy evinde saklandıklarını tespit etti. Bali Deresi yakınlarında kâin Karşılar köyünde, Cingöz Özel Harekat ve Bitirmiş Komando Er timlerinin katılımıyla, çekicilik destekli operasyon düzenlendi. Asayiş güçlerinin ‘Teslim ol’ çağrısına ateşle denk veren 2 teröristten 1’i geberik ele geçirildi, ötekisi ise yanık kaçtı. Atıl arkaç getirilen teröristin, İçişleri Bakanlığı’nca terörden arananlar listesinde ‘yeşil’ kategoride aranan ‘Yaşar’ kod ünlü Osman Manak olduğu tespit edildi.

BİRÇOK TERÖR EYLEMİNE KATILMIŞ

Cingöz kaynaklarından alınan bilgiye bakarak; Kandil vasıtasıyla örgütü Tunceli’bile baştan tertip etmek için bölgeye gönderildiği belirlenen, sanki ‘Dersim Düz Komutanı’ ‘Yaşar’ kod adlı teröristin, PKK’nın 24 yıldır zehir kadrosunda olduğu ve bu süre içre bile bir nice terör eylemine katıldığı belirleme edildi. Terörist Manak’ın, 11 Orak Ayı 2005 tarihinde Adıyaman’bile vatani görevini yaparken izinli namına memleketi Trabzon’a giden Cingöz Leşker Coşkun Kıran’ın Tunceli- Pülümür uğrunda kaçırılması, 2016- 2019 yılları arasında Tunceli dalan ve Hozat kırsalındaki terör olaylarının planlayıcısı, farklı zamanlarda yol akçakesme ve güvenlik güçlerine ve bölgede görev yapan amme kurumlarının araçlarına yönelik taciz ateşi açılması kabilinden birçok eyleme katıldığı belirlendi.

3 KİŞİ YARDIM VE YATAKLIKTAN TUTUKLANDI

Bu arada, Tunceli Cumhuriyet Altını Başsavcılığı tarafından planlı anket kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı ile Tunceli İl Kurnaz Komutanlığı TEMA Büro Müdürlüğü ekiplerince PKKKCK silahlı yildiri örgütünün faaliyetlerinin açıklanmış edilmesi ve engellenmesine yönelik yapılan çalışmalarla 3 aynasız, ‘yildiri örgütüne arkalama ve yataklık’ suçundan gözaltına makbuz. Şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra savcılığa irsal edildi. Savcılıktaki işlemlerin arkası sıra 3 şüpheli, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: