Ulaş ve Şarkışla’da Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi

Sivas’ın Ulaş ve Şarkışla ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Ulaş Hükümet Konağı önünde planlı merasim, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Selçuk Baş ve Şehremini Turan İlbey, törende Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Uyanık Astsubay Çavuş Emre Altıntaş, günün mana ve önemini belirten danışma yaptı.

Ilçebay Temel, gaziler onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e Türkiye Şişman Millet Meclisi eliyle mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmesinin 101’inci yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Bu toprakların, martir ve gazilerin kahramanlıkları sayesinde bırakıt kaldığını belirten Başlangıç, “Bunun bilincindeki milletimiz üstelik yurdunu canından muazzez bilici martir ve gazilerimize sevgi, gocunmak ve minnet duygularıyla bağlıdır. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek amacıyla lahut vatanımız üzere canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, alp gazilerimizin bu düşündürücü gününü kutluyorum.” dedi.

Programa İlçe Jandarma Kısım Komutanı Kıdemli Başçavuş İbrahim Halil Ertural, İlçe Itimat Amiri Komiser Yavuz Yılmaz, gazi ve şehit aileleri, siyasal parti temsilcileri ile gelgel amirleri katıldı.

Şarkışla

15 Orak Ayı Şüheda Meydanı’nda Ilçebay Gökhan Dolaş ve Uray Komutan Vekili Tasavvur Taş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Askeriye Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Hüseyin Öndül, günün valör ve önemini tamlayan konuşmayı yaptı.

Öğrencilerin koşma okumasının peşi sıra Şarkışla Garnizon Şehitliği musahabe edildi. Burada İlçe Müftüsü Tayyıp Koçer, Kur’an-ı Bonkör okuyup dua etti.

Program böylecene martir mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Törene, İlçe Inanma Müdürü Vekili Ünal Miğfer Gâvur, İlçe Bitirmiş Komutanı Üsteğmen Hür Cengiz, kat amirleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Share: