Turan Çömez’den ‘Ünsal Ban ve Zehra Taşkesenlioğlu’ İddiaları: “Mengen’deki Çiftliğe Erzurum’dan Getirdikleri Çobanın Üzerine Araziler Geçirdiler,…

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın çarkıt doktoru ve eski AKP Mebus Turhan Çömez, Ünsal Ban ve ayrılmak için olduğu eşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile ait yeni iddialarda bulundu. Çömez, “Ünsal Ban, rektörü olduğu Türk Gelgel Kurumu Üniversitesi’ni 300 milyon liralık civarında zarara uğrattı. Henüz bilahare gitti, Mengen’birlikte bugünkü değeri 200 milyon lirayı aşan araziler aldı; arazilerine oteller, restoranlar, aksata merkezleri koydu… Erzurum’un Tekman ilçesinden benzeri sürü at, karakaçan, benzeri sürü efsanevi getirdiler bu çiftliğe. Bunları getirirken çobanları de getirdi Erzurum’dan bu Mengen’deki çiftliğe. Sonra bu çobanların üzerine ayrımsız sürü araziler yaptılar. Bu çobanlardan biri maatteessüf trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu yol miraslarının kaldığı insanların üstüne çullandılar, bu arazileri kafasız kabul etmek üzere” dedi.

Turhan Çömez, KRT TV’birlikte cemaziyelevvel yayınlanan Haftanın Panoraması programına mihman oldu. Semra Topçu’nun sorularını yanıtlayan Çömez, ezcümle şunları söyledi:

“Ego, Ünsal Ban’ın İngiltere’dahi aynı güruh bağlantılarını buldum. Ünsal Ban’ın İngiltere’da şirketlerinin envestisman işlemlerini yapan finansal müşaviri geldi, bana bütün detayları anlattı. ‘Bu adamın bu kadar azılı biri olduğunu bilmiyordum. Maatteessüf beni dahi dolandırdı ve elimi eteğimi çektim, tasfiye ettim’ diye öz şikayetini anlattı. Ünsal Ban’ın FETÖ’nün para kasaları ile İngiltere’bile ne haltlar karıştırdığı, nereden ne gayrimenkulleri aldığı, ne şirketle neler yaptığı, haydi adresini de vereyim, Oxford’üstelik nerede neler yaptığının hepsinin belgesi bilgisi var. Hangi evet birileri bunun üstüne gitsin.

“BUNLARIN HESAPÇI SORULMAYACAK MI”

Ünsal Ban, rektörü olduğu Türk Gelgel Kurumu Üniversitesi’ni 300 milyon liralık civarında zarara uğrattı. Elan bilahare gitti, Mengen’bile bugünkü değeri 200 milyon lirayı aşan araziler aldı; arazilerine oteller, restoranlar, ahzüita merkezleri koydu.

Peki elan ne yaptı? Bunlar anlaşılmasın diye niteleyerek götürdü bunları şoförünün üstüne yaptı. Şoförü ki? Karısı olan AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu’nun Meclis’te danışmanlığını yapan bir kişi. Bakın, Türkiye’de yöntem, yasama kurulu, saylav hangi halde? Bizim vergilerimizle bunlara mülk ödeniyor; bundan vazgeçtim, bu adama hangi danışılıyor? Bu koca kalkıp 200 milyon liralık servete elbet erbap olabiliyor?

Az Buçuk henüz öte gideyim; Erzurum, adresini üstelik veriyorum -Zehra Taşkesenlioğlu dinliyorsa katılsın yayına, konuşmaya hazırım- Erzurum’un Tekman ilçesi, buradan bir güruh beygir, merkep, benzeri güruh hayvan getirdiler bu çiftliğe. Bunları getirirken çobanları bile getirdi Erzurum’dan bu Mengen’deki çiftliğe.

Sonra bu çobanların konusunda tıpkısı derinti araziler yaptılar. Bu çobanlardan biri maatteessüf gidiş geliş kazasında hayatını kaybetti. Bu posta miraslarının kaldığı insanların üzerine çullandılar, bu arazileri hoşgörüsüz almak için. Azgın benzeri levha bu, görüyor musunuz… Türkiye bu yapıya bittabi tahammül edecek? Bunların hesabı sorulmayacak mı?

ANKARA’DA OTEL MARMARİS’TE ARAZİLER

Elan da ileriye gideyim; Ankara’da Blue Line diye niteleyerek bir otel… Tıpkı kaç kamer geçmiş el değiştirdi bu otel, başka birinden alındı. Kimin üstüne yapıldı? Ünsal Ban’ın çocuklarının üstüne mi? Soru soruyorum, savcılar araştırsın. Parasını kim verdi bu otelin? 100 milyon liradan aşkın şu anda tamirat-tadilat yapılıyor bu otelde. Ankara Çankaya’birlikte, adres veriyorum, ışık ve belgelerini bile vermeye hazırım. Yazık değil mi, bu paralar nereden geliyor?

Muğla’dahi, Marmaris’te Ünsal Ban’ın çocukları konusunda kaç milyonluk yerey alındı? Bu arazilerin bire bir kısmı 15 Orak Ayı çarpış girişiminden sonradan Ünsal Ban’ın boşanmış olduğu bozuk eşinin konusunda pekâlâ yapıldı? Ki bu sakat koca da FETÖ’den görevinden ahali çektirilmiş bire bir hanımefendi. Bunların hesabını sormayacak mıyız? Birilerinin bunların hesabını sorması lazım.

BORSADA MANİPÜLASYON İDDİALARI

Bu yayından önceki, eskiden borsada görev almış AKP bürokratlarıyla ayrımsız toplantı yaptım. Bakın, emniyetsiz, beyin almaz şeyler anlattılar. ‘Borsada olan biten değme şeyi’, diyorlar kim ‘aynı ayda deşifre ederiz’. ‘Tıpkısı ayda bütün dosyaları, kim ne halt karıştırmış, ki kimin parasına ayn dikmiş, ki güçsüz küçük yatırımcıyı istismar etmiş ve ceplerini doldurmuş, hepsini çıkartırız’ diyorlar.

Borsanın yasası, SPK’nın yasası, Türk Ceza Kanunu buna ergonomik. Ancak bir nice formalist arıtma edildi. ‘Maatteessüf bu süreci zaman aydınlatma şansımız namevcut. Ama seçimlerden bilahare Altılı Masa iktidarı göğüslediğinde bir nice öz afişe olacak ve ortaya çıkacak’ dediler ve şunu üstelik eklediler; ‘Borsada olacak manipülasyonları hissettik, antrparantez sürece müdahil olacak bilgili ve savcıları eğittik, ancak zaman ülfet siyasetin gölgesi altında olduğu için bilgili-savcılar çalışamaz ağıl geldiler’.

Türkiye’nin içine düştüğü acı fotoğrafı gördük, çap buna duyarsız, ağızsız; etki buna kaygısızca. Devletin kurumları yönetilemez ayla mevrut, üzerine gidemez kuzuluk mevrut maalesef. Ama bunların hesabı sorulacak.

“TÜRKİYE’NİN CİDDİ BİR RESTORASYONA İHTİYACI VAR”

Ünsal Ban, zamanında siyasette çalışkan aynı isimdi. AKP’den aday ergin, karısı AKP saylav, siyaset koridorlarında bilinen, tanınan birisi. Bakın, bunun psikolojisi akıbet adım muhteşem; hakeza aynı âdemoğlu, neden Türk yargısına güvenmez de çektiği videoları Sedat Peker’e gönderip ondan imdat umar? Bu, Türkiye’üstelik artık sistemin yönetilemediğini, sistemin savrulduğunu, büyüklük kurumlarının münfesih olduğunu ve ayaklar altına alındığını gösteren tıpkısı durumdur. Bu itibarla Türkiye’nin ağır sıklet bir restorasyona ihtiyacı var.”

Share: