Timbir havza toplantısı Erzurum’da yapıldı

Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği Şark Küçük Asya Kesim Toplantısı Erzurum’birlikte yapıldı.

Erzurum Kullanılmamış Iletişim Araçları Derneği familya sahipliğinde Müceldili Konağı’nda düzenlenen toplantıya mütekellim İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Başkanı ve Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği (TİMBİR) Sözcüsü Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Kortej Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Afşar, Tedris Görevlilerinden Prof. Dr. Elif Kaya, Dr. Tavır Turancı, Proje Koordinatörü Abdurrahman Katarakt ve Veca, Kars, Erzincan illerinden gelen yer temsilcileri ile ERMED umumi heyet Başkanı Gamze İspirli ve umumi heyet üyeleri katıldı.

Düzenlenen toplantıya benzeri süre önce Alanya’bile meydana mevrut bir gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden Sabah Gazetesi Amasya muhabiri Ferhat Lap’ın adı verildi.

Toplantıda konuşan Dr. Süleyman Basa, hars haberciliği, turizm haberciliği, konkre olmayan kültürel bırakıt haberciliğinin ilerleyen dönemlerde ehemmiyet kazanacağını vurguladı. Basa, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Tığ, TİMBİR yerine tahminî 10 yıldan beri mütehammil çokça proje yapıyoruz. İhtiyaç noktasında da projeler yapıyoruz. Gördük kim özlük ilini tanıtmak, özlük ilinin kültürel değerini, turizm değerini aksettirmek ayrımlı tıpkı bahis. Bu konuda kendimizi şüphesiz geliştiririz derken bu proje ortaya çıktı. Bu proje Ekin ve Turizm Bakanlığı Telif Hakkı Hakları Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla destekleniyor. 7 ilde bunu yapmış olacağız. Denizli, Bursa, Antep, Urfa, Samsun illerine gideceğiz ve o bölgedeki gazeteci arkadaşlarla ekin ve turizm haberciliği noktasında ne soy icraat beğenmek lazım, nelere dikkat almak geçişsiz üzerine bu projenin oylumlu sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Türkiye’nin her durumunda adamakıllı şeyler yapılıyor. Bunları öncelemek üstelik bize düşüyor. Basılı gazetecilik kendisini genel ağ haberciliğine döndürdü. Yeni tıpkı internet yasası imdi, ilk kez internet habercilerinin ayrımsız tanımı oldu Türkiye’de. Bu çokça koskocaman aynı şeydir.”

TRT Erzurum Radyosu’nda Timbir Anlatıldı

Bir süre ilk kuruluşu tamamlanan Türkiye İnternet Medyası Birliği yapılanmalarını aceleten sürdürüyor. Esbak düzenlenen Hars ve Turizm Haberciliği paneli öncesinde TRT Erzurum Radyosuna misafir olan Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Söz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, ve ERMED Başkanı Gamze İspirli, yaptıkları icraat üzerine hikmet verdiler. Sunucu Alkın Tolga’nın sorularını yanıtlayan konuklar Erzurum Iletişim Araçları Derneği’nin benzeri yıl zarfında yaptıkları çalışmalara da medih yağdırdılar. Türkiye’de İnternet Medyasının bir tane curcunalı olabilmesi amacıyla TİMBİR’i kurduklarını hatırlatan Dr. Basa, bundan ahir projelerinin artarak devam edeceğini dile getirdi. – ERZURUM

Share: