Terör saldırısında yaşamını yitirenlerin isimleri Beyoğlu’nda yaşatılacak

Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Ulvi Felek, 13 Kasım’bile İstiklal Caddesi’ndeki yıldırı saldırısında yaşamını yitirenlerin isimlerini ilçede yaşatacaklarını söyledi.

İstiklal Caddesi’nde, bombalı terör saldırısının yaşandığı alanda AA muhabirine izah özne Felek, olayda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 81 kişinin üstelik yaralandığını hatırlattı.

Baht, “Burada şehit olan insanlarımız, yavrularımız, bebeklerimiz var. Beyoğlu Belediyesi namına onların isimlerini saha, yavru bahçesi, firez ve müzakere merkezi üzere yerlere vereceğiz. Beyoğlu’nda bala bahçeleri açıyoruz. Bu yerlere martir çocuklarımızın isimlerini vereceğiz inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında 38 yaşındaki Umu Özsoy ve 15 yaşındaki kızı Yağmur Uçar, 34 yaşındaki Yusuf Meydan ve 9 yaşındaki kızı Ecrin, 40 yaşındaki Fıkdan Topkara ve 27 yaşındaki eşi Kutsi Elif Topkara hayatını kaybetmişti.

İstiklal Caddesi’nde teröre eş tepki

Öte yandan, bombalı saldırının yaşandığı alana ziyaretler sürüyor. Yenilenen platforma vatandaşlar, evcil ve yabancı turistler, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri karanfiller bırakıyor. Terörün kınandığı fenomen durumunda bazı vatandaşlar dua ederek, hayatını kaybedenleri anıyor.

İstanbul Erzurum Dernekleri Federasyonu Umumi Başkanı Ahmet Yanık, alanda yaptığı açıklamada, “Burada bu müstekreh saldırıyı planlayanlar her ne endişe atfetmek istiyorsa, bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti haddinden fazla büyüktür ve mehabetli Türk milleti, onun arkasında sağlıklı kuvvetli durur. Onlar da şüphesiz alıyorlarsa bu mesajı öyle alsınlar.” ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu Firez Sanat Derneği Başkanı Fuat Bacaksız ise terörle mücadeledeki azimli duruşları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Itimat Müdürlüğü özellikle görünmek için şevket kurumlarına teşekkür ettiklerini söyledi.

Bacaksız, “Bizim adımız Diyarbakır, bizim adımız Mardin, soyadımız Türkiye.” dedi.

Terör saldırısını kınayan Parçalanmamış Sivil Topluluk Kuruluşları 81 İl Platformu Karı Kolları Genel Başkanı Derya Züleyha Yılmayan da “Güzeşte olduğu üzere zaman üstelik insanı ve insanlığı katleden canavar dallı güllü bu kurnazca hainler şurası bilsinler ki vatanımıza, milletimize, değerlerimize yapılan en ufak bire bir saldırı yahut bire bir ihanet 85 milyonun birliğini, dirliğini, kardeşliğini bozmamıştır ve bozamayacaktır” diye konuştu.

???????

Share: