Tecim Bakanı Muş, Bingöl’de konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye, 250 milyar dolar ihracat etme hedefini inşallah bu sene gerçekleştirmiş olacak. Aut ticaretinde 550 bilyon dolara hatta henüz birlikte yukarısına yaklaşmış bire bir mutluluk. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 milyar dolara yakın bakım ihracatı var.” dedi.

Kentteki temasları kapsamında Bingöl Valiliğini müzakere fail Vekil Muş, Ilbay Değer Dikici ile görüştü.

Muş, elan sonraları Belediye Reisi Erdal Arıkan’ı da makamında musahabe etti.

“Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor”

Peşi Sıra AK Tümen İl Başkanlığı’na güzeşte Muş, burada partililerle tıpkı araya geldi. Bakan Muş, buradaki konuşmasında, dünyanın metin bire bir süreçten geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin, etrafında yaşanan gelişmelere, olumsuzluklara, istikrarsızlıklara rağmen büyümesini başarmış ayrımsız mutluluk olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Türkiye, 250 milyar dolar dış satım ika hedefini inşallah bu sene gerçekleştirmiş olacak. Dış ticaretinde 550 milyar dolara ayrıca daha da yukarısına yaklaşmış bir devlet. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 milyar dolara mail hizmet ihracatı var. Tığ hep dünyalık ihracatından bahsediyoruz ama ayrımsız dahi 100 milyar dolar bakım ihracatı var bu ülkenin. Yani mal ve hizmet ihracatı aslında 350 milyar dolarlara yaklaşmış bir mutluluk. Bunlar yüce rakamlar. Aut ticarete bunu üstelik kattığınızda 650 milyar doların konusunda çıkan devasa ayrımsız ekonomisi var Türkiye’nin esasen. ve serencam dönemde yaşanan hep badirelere karşın Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor.”

Icra Vekili Muş, Türkiye’nin gıda veya eksantrik aynı ürüne ulaşamama durumunun olmadığını, genişlik güvenliğini sağlamış bir mutluluk olduğunu belirtti.

Muş, şöyle devam etti:

“Memleket dönüştürmek üzere tecrübeye gerekseme var. Genişlik kıytırık benzeri hareket mülakatında üstelik ‘Ne büyüklüğünde iş tecrüben var?’ diye niteleyerek sorarlar. 3 yıllık 5 almanak bu deneyim para ile satın alabileceğiniz bir özdek değil. Deneyim anca aynı molekül ki verdiğiniz bir karar ülkeyi tıpkısı yerden başka tıpkısı yere götürür. İşte orada tecrüben yoksa öyle kararlar veremezsiniz. 20 yıldır ülkeyi başöğretmen tıpkısı sınama var. Bizim liderimizde bu deneyim var. Ayrımsız iradenin durabilmesi için yetkiyi cümle kullanabilecek aynı lidere ihtiyaç var. O lider de Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Ülkelerin, hükümetlerin ateş parçası liderlere gerekseme duyduğunu dile getiren Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz gidip ayrımsız ülkeyle antant yapacaktık benzeri nöbet niyetlendik hükümet değişti, nazır değişti. Bir henüz niyetlendik bire bir henüz değişti. Demincek kullanılmamış hükümet geldi, değişmezse gideceğiz. Bu büyüklüğünde sık hükümet, bakan değişir mi? Orada elbette hile edeceksiniz. ‘Biz hep bu arada tıpkısı araya geldik görünen 6 kişiyiz, görünmeyenle bu arada 8 kişiyiz, 9 kişiyiz. Bilcümle beraber dümen edeceğiz, bütün beraber yöneteceğiz ortak karar alacağız Reisicumhur seçeceğiz, o bize gelecek soracak biz birlikte ona bakarak söyleyeceğiz, gidecek, o dahi yönetecek.’ Hakeza tıpkısı hile şekli mümkün mi? Bunlar yürür mü? Benzeri belirsizliğe götürür Türkiye’yi. Zira irade koruması gerekiyor lideri. Türkiye Cumhuriyeti 86 milyon nüfusu olan, 1 trilyon dolarlık ekonomisi, 700 bilyon dolara benzeyen aut ticaret hacmiyle devasa tıpkısı devlet. Avrupa ile Asya arasında bire bir ucu Yıldız Afrika’ya bire bir ucu Mutedil Şark’ya, tıpkı ucu Kafkaslar’a, tıpkısı ucu Balkanlar’a ve Şark Avrupa’ya raci tıpkısı talih. Yönetilmeye iştahlı olunan cılız yegâne aparman kooperatifi değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetmeye talip olacaksınız. O ahit orada o iradenin ortaya çıkması geçişsiz. Kimde var o buyuru? Recep Tayyip Erdoğan’birlikte var.”

“Dünyada kısık dengelerinin değiştiği aynı dönemde, sarsıntıların olduğu benzeri dönemde geminizi kayalara çarptırmadan limanlara çekebilmeniz geçişsiz. Dümenin başındaki efe onu yapar. Nihayetinde dümeni o çevirecek. Şayet nereye çevireceğini bilmezse kayalara çarpar ve yolda gidiyorken nerede taş, kayaç, aldangıç var bilmezse kabadayı esasen gemiyi batırır.” diyen Icra Vekili Muş, “Olur onu elbette öğreniyor? Nerede taş, tuzak var, onu tecrübeyle yapıyor. Bakir yola çıktığı ahit bilmez onu. Ama gidip gelmişse deneyim etmişse o devir endişeye mevki namevcut, kazasız belasız bu haşmetli süreçten, dünyanın geçtiği süreçten Türkiye’yi çıkarır. İşte onun amacıyla fırka adına aynı öğün genişlik çok birbirimizi çokça seveceğiz, birbirimize kenetleneceğiz teşkilatlar olarak.” ifadelerini kullandı.

Devasa yatırımların cesurca olacağını kaydeden Icra Vekili Muş, “Ben neticeye bakarım. Zaman Türkiye, numara geçilen tiye alınan otomotivi yaptı mı? Yaptı. Bu bire bir irade gerektiriyor. Orada Cumhurbaşkanımızın kaya üzere iradesi olmasa, olmazdı bu iş. Atılganlık vermezse o, yapamazsınız. Milyarca dolar yatırıma gidiliyor. Onu finansmanın, planlamasına destek olmazsa bu yatırımları yapamazsınız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Hava Meydanı ile ilgili değerlendirmede üstelik bulunan Icra Vekili Muş, şunları söyledi:

“Ora kömür ocaklarının, taş ocaklarının olduğu çukurluk tıpkısı yerdir. Oraya 6-7 kesim elan yarışlık yapılacak. Üç tanesi yapıldı 4 çıngı elan yapılacak oraya. Onu verdik karşılığında hava meydanı yapıldı 25 sene sonraları devlete verilecek, 25 yıl süresince 30 milyar ekü icar ödeyecekler. Tek mülk vermedik, 25 yıl sonra hava meydanı devletin. Şimdi o devasa projeyi yapmak kaime, cesurluk gerekiyor. Kırtasiyecilik o cesareti arkasında görmezse onu yapamaz. Onun için olmuyordu Türkiye’da, neymiş haddinden fazla kolaymış bunları tahsis etmek.”

Nazır Muş, buradaki programın arkası sıra Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı görüşme etti.

Programlarda, Tecim Icra Vekili Yardımcısı Bağımsız Volkan Ağar, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Şehremini Erdal Arıkan, YANLIŞSIZ Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Haşim Sağlar, kaymakamlık ve mekân şehremaneti başkanları dahi düz aldı.

Share: