TBMM GENEL KURULU’NDA BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

TBMM Genel Oturmuş’nda, bütçe görüşmeleri sırasında; aykırılık partileri hükümetin iktisat politikalarını, kürsüye getirdikleri değişik besin ürünleriyle eleştirirken, iktidar partisinin milletvekilleri da ’21 almanak bütçemiz’ sözleri ile eleştirilere yanıt verdi.

TBMM Umumi Yerleşmiş, Sedir Başkanvekili Ihtişam Adan Başkanlığı’nda toplandı. Genel Asamble’de ilk Cumhurbaşkanlığı ve merbut kuruluşlar ile bütçenin önce üç maddesi görüşüldü. Kesinleşmemiş geçen bütçe görüşmelerinin bugünkü birleşiminde, aykırılık kürsüye değişik besin ürünleri ile daha çok. CHP Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygun, hükümetin konuşu politikalarını kürsüye getirdiği, camız yoğurdu, Medine hurması, kestane balı ve beyaz zehir çay ile eleştirdi.

Aygun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yoluyla sunulan ‘ara öğün’ tarifine vurgu yaparak, “Size ayrımsız bilmecem var. Bu kutunun ortamında hangi var?” diyerek sordu. Vekillerden “Yüzük var, zer var, hayat var” diye yanıtlar geldi. Aygun, yanıtların doğru olmadığını rapor ederek, “Hiçbiriniz bilemediniz; bu pırlanta kutusu içerisinde pırlantadan daha zer benzeri nişane var. Saray’bile tüketilen parafin çay var. 20 gramı 226 TL; yani kilosu 11 bin 300 TL. Tıpkı asgari ücretlinin bunu alması için genişlik beş altı iki ay çalışması gerekiyor” dedi.”Bu bütçe, Saray bütçesi ile halkın bütçesi arasındaki kopuşun resimdir. Bu bütçe israfın bütçesidir. Bu bütçe, halkın değil, zenginlerin cebini dolduran bütçedir” diyen Aygun,  Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 62,4 oranında artırılırken, ekincilik bütçesinin yüzde 35,1 oranında artırılmasını eleştirdi.

BAYAT EKMEĞİ GÖSTERDİAygun, peşi sıra elindeki bayat ekmeği göstererek, “Milletimiz sabahları fırınların önünde bir dönüş ilkin kalan bayat ekmeği, günü geçmiş simidi alıp onu tüketmeye çalışırken birileri da zenginlik ortamında; sefahat, cafcaf, değme tip israfın olduğu yerde yaşıyor” diyerek konuştu.CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay dahi, SELIM Tümen’nin, zeytin alanları ile ilgilendiren Meclis Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinin sakıncalarına özen fethetmek üzere kürsüye zeytin düşman ve zeytinle bundan sonra.Erbay, “AKP’nin bizim zeytinimizle derdi hangi, AKP’nin bizim zeytinyağımızla derdi hangi?” diye beraberinde getirdiği zeytin ve zeytinyağını gösterdi.

’21’İNCİ BÜTÇEMİZ’Muhalefetin, iktidara dönüş boyu yaptığı eleştirilere karşılık; TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve SELIM Tümen Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan’dan geldi. Yılmaz, özellikle CHP’li milletvekillerinin kaba eleştirilerini hatırlatarak, “Haddinden Fazla kırıcı suçlamalarda bulundular partimize, hükümetlerimize yönelik. Yalnız şurası söylemekle yetinme edeceğim. Dediği gibi bire bir öğür ve hükümet olsaydık bu ermiş millet bize 21’inci bütçemizi hazırlama yetkisi vermezdi. Bu ermiş milletin basiretine, ferasetine devretme ediyorum hep söylediği dokunaklı eleştirileri” değerlendirmesine bulundu.

BÜTÇE MARATONUCevdet Yılmaz, Genel Asamble’üstelik, Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri ile ilişkin sayımlama bilgileri paylaşarak şu bilgileri verdi: “Görüşmeler 21 Teşrinievvel 2022’dahi Sayın Cumhur Reisi Yardımcımızın genel sunuşuyla başladı, 25 Son Teşrin 2022 tarihinde de sona erdi. Otuz altı dönme süresince kestirmece 230 saatlik tıpkısı düzentileme harcandı. 21 birleşim ve 70 oturumda tamamlandı bu müzakerat; takkadak Komisyon aşamasından bahsediyorum. Bu süreçte Komisyon üyeleri dahil 262 ayrımlı milletvekilimiz kortej aldı, istişare yaptı; yüce benzeri kısmı birlikte 1’den fazla konuştu. Milletvekilimizin söz talebi karşılandı, kısaca 2 bine andıran enformasyon gerçekleşti, sakil benzeri müracaat gerçekleşti, bunu üstelik nakletmek isterim. 225 kamu kurumunun bütçesi ve 224 amme kurumunun stabil hesabı müracaat edildi. Gene, Sayıştay’ın 4 umumi denetim raporu ve 201 amme idaremizin Sayıştay raporlarını topladığımızda 205 Sayıştay raporu bile bu müzakerelerde ele alındı.”

İLK 3 MADDE KABUL EDİLDİ.

Konuşmaların peşi sıra, 2023 Yılı Merkezi Dümen Bütçe Kanunu Teklifi’nin ilk üç maddesi görüşülerek akseptans edildi. Genel Kurul, erte ki birleşiminde; 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine 4’üncü maddeden başlayarak, 13’üncü maddenin bitimine kadar çalışacak.

– Ankara

Share: