Soylu: “Şu anne kadar biyometrik, yani birinci zürriyet 10 milyon pasaport vermiş olduk”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, şu asıl kadar 10 milyon, bu sene ise 2 milyon 528 bin biyometrik pasaportu vatandaşlara teslim ettiklerini bildirdi.

Aristokrat, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Vilayetler Evi’nde 81 ilin Isim ve Vatandaşlık İşleri Müdürünün katılımıyla düzenlenen istimara toplantısına telekonferans yöntemiyle katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, koca ve vatandaşlık işlerinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye verdiği sağgörü çerçevesinde “şişman devrim”lere imza atıldığını tamlayan Aristokrat, vatandaşların artık nefer idarelerinde bambaşka bir çehreyle karşılaştıklarını söyledi.

Özlük müdürlüklerinde çalışanların güler yüzleriyle çok mehabetli bire bir bakım kervanının yapıcıları haline geldiklerini dile getiren Soylu, ustalık ve pasaportların birlikte isim müdürlüklerinde verilmeye başlandığını anımsattı.

Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şu ana kadar biyometrik, yani bir numara nesil 10 milyon pasaport vermiş olduk. Sadece bu yıl şu esas büyüklüğünde 2 milyon 528 bin pasaport verdik. Bu suret, 2021 yılında kaçtı? 2022 için 10,5-11 aydan bahsediyorum, 2021 yılı içerindeki hep 12 aylık benzer ise 2 milyon 188 bindi. Bu ayı karşılaştırdığımızda 1 milyon 750 bin geçen sene, 2 milyon 528 bin bu sene vermiş olduk. Yani 750 binin üzerinde çok pasaport verdik. Neye karşın? Dünyadaki çip krizine, önceki yıllarda pandemiden belde yaşanılan kimi nekais sonrası bu yıl ayrımsız temenni patlamasıyla yüz yüze kalınmasına rağmen.”

Soylu, ayrımsız hafta sonradan, genel pasaportları 3-4 bölüm içre adrese doğrulama edebilme imkanına kavuşulacağını bildirdi.

Dünyadaki çip krizinin kendilerine çokça heybetli tıpkısı yarar sağladığını kaydeden Aristokrat, Cumhur Reisi Erdoğan’a sorunu ilettiklerini ve Erdoğan’dan bunun Türkiye’de üretiminin yapılması talimatını aldıklarını anlattı.

Darphane ile iş birliği içinde yıllar evvel rastgele biyometrik veriyi içermeyen pasaportu ürettiklerini hatırlatan Aristokrat, bu misil o pasaportu acun asayiş standartlarında üretmeye başladıklarını söyledi.

Aristokrat, “Yeşil pasaportlardan başladık. Tanrı baht ederse pazartesi haset itibarıyla bile genel pasaportlarla bitmeme edeceğiz ve Türkiye’nin domestik ve milli pasaportunu böylece ürettik.” dedi.

Bunun kendilerine kullanılmamış bire bir esin henüz verdiğini belirten Soylu, ” Cumhuriyet’in bir numara asrı bitip ikinci asrı önceden hem kimlik kartlarımızı hem pasaportlarımızı yine Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına makul şekilde gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullandı.

Yarım küsurat Mekansal Adrese Dayalı Anahtar Sistemi’nin (MERNİS) tamamlandığını tamlayan Aristokrat, bankaların birlikte Elektronik Etiket Doğrulama Sistemi’ni (EKDS) kullanmaya başladıklarını söyledi.

“EKDS’yi tapu müdürlükleri dahi kullanabilecek”

Soylu, “EKDS’yi Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğünün hep ilçe müdürlüklerinin bile kullanabileceği tıpkı açılışı önümüzdeki hafta bütün gelişigüzel gerçekleştireceğiz. Böylecene parmak iziyle etiket kartının doğrulandığı, dolandırıcılığa ve mağduriyete sebebiyet vermeyecek işlemlerin gerçekleştirildiği yeni ayrımsız pencereyi açmış olacağız. Tekrar noterler ve bankalar aynı genişlik içerisindedir.” diye niteleyerek konuştu.

Nüfus müdürlüklerinin üzerindeki yükü alması üzere 200’den fazla noktaya yerleştirilen “Nüfusmatik”lerin sayısının andıran zamanda artırılacağını bildiren Soylu, e-Ihtişam platformunda Bakanlığın sorumluluğundaki 44 işlemin gerçekleştirilebildiğini, buradan günce 500 bin, yıllık 110 milyon iş yapıldığını anlattı.

Erkek alanında hayata geçirilen “kıvrılma”lerde erkek personelinin payının iri olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Hatırlıyorum, ‘3’ü tıpkısı yerde’ye (üzeri, ehliyet ve pasaport) geçtiğimiz an, ‘Hepsini benzeri günde etmek gerekir mi?’ sorusunu seçkin ahit kendime sorarım. Amma hepimiz ayrımsız çılgınlık yaptık ve belirgi itibarıyla aynı günde geçerek tıpkı meselenin şayet inanılırsa pekâlâ başarılabileceğini ortaya koyduk. Bilcümle bunlar esasen Erkek ve Vatandaşlık İşlerinin çokça ince zamandır mevrut serüveninin, emeklerinin ve tecrübelerinin taçlanmış aynı numunesidir.”

“Vatandaşların yüzde 15’i randevuya gelmiyor”

Aristokrat, Can ve Yurttaşlık İşleri Umumi Müdürlüğünün hemen vatandaşlara hizmet vermediğini, ayrımsız zamanda uygulayım bilimi ve hizmet standardında geldiği nokta bakımından krizleri rejim başarısıyla dünyaya eş tıpkısı yolda bulunduğunu rapor etti.

Özellikle son teşrin ve antrakt aylarında vatandaşların etiket, yeterlilik ve pasaport taleplerinin arttığına dikkati çeken Aristokrat, “Isim idaremizin oluşturduğu memnuniyete fek getirmemek üzere, bizim hakkımızda aksi aynı izlenime kapılmamaları üzere yapmamız müstelzim az buçuk henüz fedakarlık ortaya koymaktır. Özellikle yönetici olan sizler, masraf gitmez kaymakamlık kişi müdürlerini toplayarak bu konuda ivedili tedbirleri alma hususunu ortaya koymalısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, vatandaşların averaj yüzdelik 15’inin aldıkları randevuya gelmediklerini belirterek, randevuya gitmeyenlerin, bire bir sonraki randevularının mahsus bire bir süre sonra verileceğine ilişkin bilgilendirilmelerini istedi.

Share: