Serencam zaman politika: Aydemir: ‘Yavi şehitlerinin hatıralarını bütün hareketli tutacağız’

SELIM Öğür Mebus Aydemir, Yavi Şehitlerini ve hainlere kuvvetle iki öğretmenin hayatını kurtarıp şehit sakıt Aşırtı Ulvi Rahmani’yi rahmetle andıklarını belirterek, ‘Hainlere ebedi zillet ve kargış, şehitlerimize yağmur olsun. Onların eren hatıralarını bilcümle yaşayan tutacağız. ‘ dedi.

Yasa Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

Milletvekili Aydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, cemevlerine yönelik düzenlemeleri bile içeren Idrak Asıllar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda akseptans edildiğini bildirdi. Mebus Aydemir, “Biz milletin lehine hangi varsa onun derdindeyiz, onun için çalışıyoruz.” dedi.

Aydemir’in Matbuat Toplantısı

Aydemir, basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti ve verdiği mesajları, Ekincilik Bakanı Birim Kirişçi’nin Erzurum’daki incelemeleri ve Yakutiye Tarım Odası Başkanı İslam Yıldırım’ın milli feraseti kaydeden birikimi, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konularını gündeme taşıdı, Komisyondaki Yasa Teklifi görüşmelerinde Alevileri dışlayan, istismar eden ve Aleviliği apayrı benzeri diyanet kadar gösterenlere sert reaksiyon verdi.

Aleviler Müslüman, Müslümanın Hası

Çekim ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde ağız dalaşı yaşandığını nâkil Aydemir, “Tığ milletin lehine hangi varsa onun derdindeyiz, onun üzere çalışıyoruz. Alevi olmayanlar, Alevileri istismar etmek amacıyla bu husus üzerinden yaptığımız bu güzelliği dahi bozma etmeye çalışıyorlar. Aleviliği ayrı tıpkısı dinmiş üzere önceleme etmeye çalışıyorlar, Aleviler Mutekit, Müslümanın hası.” diye niteleyerek konuştu.

‘Tığ millet lehine ne varsa onun derdindeyiz’

Cemevleriyle ilgili ahkâm de içeren yasa teklifinin Cazibe ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde bazı kesimlerin Aleviliği sömürme yazar bambaşka ayrımsız diyanet üzere göstermeye çalıştıklarını, kendilerinin buna reaksiyon verdiğini açıklayan Aydemir, ‘Biz kavim lehine ne varsa onun derdindeyiz. Onun için çalışıyoruz, himmet sarfiyat ediyoruz. Deminden Alevi diye ayrımsız derdi olmayanlar, Alevi olmayanlar bakın Alevileri istismar etmek için bu husus üzerinden yaptığımız bu güzelliği birlikte tahrifat etmeye çalışıyorlar. Bunların işi biber dolması göstermek, bühtan alaşağı etmek, olan doğruları devirmek, yaptıkları bu. Çekim ve Bütçe komisyonunda bu tartışma yaşandı. Bölücü diller kullanıldı, yazıklar olsun diyoruz. ‘ dedi

Kılıçdaroğlu’nun Gafı

Milletvekili Aydemir, ‘Aleviliği neymiş ayrı tıpkı dinmiş kabil önceleme etmeye çalışıyorlar, halbuki Alevi kardeşlerimiz Müslümandır ve Mütedeyyin’ın hasıdır. Kâh ateistler, kâh dinsizler Alevilik paravanın arkasına geçiyorlar. Oradan uğursuz niyetlerini aşikar etmeye çalışıyorlar. Alevi kardeşlerimiz bile bunu ayaklanma ediyorlar. Aleviler, Müslümanın hasıdır diyoruz tığ. Bakın ‘Hazreti Mualla Efendimiz giden Kur’an’ diyor Hz Peygamberimiz. Onun için çokça özel tarifler yapıyor Elçi Efendimiz. Hazreti Uca Efendimizin ismi geçtiğinde tüylerimiz ürperiyor, kaçınmak pozisyonu alıyoruz. Hazreti Ulvi Efendimizi yücelten bir anlayışı siz İslam dışında şüphesiz gösterirsiniz? Hazreti Mürtefi Efendimizi bilmiyor âdem. Bakın, Sayın Kılıçdaroğlu’na Hazreti Ulvi Efendimiz soruluyor, ne diyor, ‘benzeri İslam bilginidir’ diyor. ‘Kitapları da vardır. Cebin okuyun’ diyor. Monitör programlarında bunları söylüyor. Demincek bunların Alevi namına laf irat hakkı var mı Tanrı aşkına? Hazreti Yüce Efendimizi tanımayan, bilmeyen insanların Alevilik üzerine söyleyecekleri ne olabilir? Çabucak şudur, paravana kullanmak. Buna kimesne izin etmeyecek Tanrı’ın izniyle. İşte bakın. Demincek getirdiğimiz tıpkısı düzenleme. Alevi kardeşlerimiz bizi arıyor. Müteşekkir olduklarını söylüyorlar.’ dedi.

Alevi Kardeşlerimize Minnettarız

Plan ve Bütçe Komisyonunda akseptans edilen düzenlemeyi SELIM Parti İstanbul Mebus Abdullah Güler ve 72 Milletvekiliyle gelişigüzel hazırladıklarını belirten Saylav Aydemir, ‘Alevi kardeşlerimiz teşekkürname ediyorlar. Tığ üstelik onlara minnettarız. Alevi kardeşlerimize minnettarız, Alevilik istismarına yönelenlerin önlerini kapatıyorlar çünkü. Alevilik birlikte tıpkı kürtlük gibi bizim canımız, ciğerimiz, yüreğimiz, gönlümüz. Kimesne birlikte aksini asla ve ikmal’a bize söyleyemez, etle keski gibiyiz.’ dedi.

‘Kürt undur, Türk sudur, bire bir araya gelmiştir, soy olmuştur’

Millet irfanının bir olmayan cesim tespitleri olduğu, bunun tıpkısı örneğinin birlikte Diyarbakır’üstelik yaşandığını kaydeden Saylav Aydemir, ‘Diyor kim, Kürt undur, Türk sudur, bire bir araya gelmiştir, gerçek olmuştur. Bunu fayrap etmek gibi müdür’ diyor Aynı kürt kardeşimiz irfanıyla söylüyor. Ihtimal öğrenim görmemiş, üniversite bitirmemiş, ama irfanıyla motamot bunu söylüyor. Diyarbakır’de söylüyor. Tıpkısı husus aleviler için muteber Sünni, Alevi aynı o kardeşimizin dediği kabil un ve akarsu kabil bir araya mevrut, hamurlaşmış ve asla fark edilemez. Zımnında Alevilik İslam’ın kendiliğinden kendisidir. Kardeşlerimizi İslam dışı göstermeye çalışanlar bölücülerin ta kendileridir.’ diye niteleyerek konuştu

‘Kürt, Bizatihi Yurt Demek, Vatanın Kendinden Sahibi Emreylemek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine değinen Mebus Aydemir, ‘Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’daydı. Diyarbakır’daki vatandaşlarımız Cumhurbaşkanımızı sarıp sarmaladılar yürekleriyle, buna tanık olduk bilcümle bu arada. Bizim ayrımız, gayrımız yok, seçkin çevirici söyledik. Kürt bizim başımızın tacı, yüreğimizde. Kürt doğrusu özge değil ki, kendiliğinden yurt söylemek, vatanın kendiliğinden sahibi emretmek. ‘ vurgusunu paylaştı.

Mebus Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı mitingde haddinden fazla belirtik söyledi. Kürt kardeşlerimizin ismini kullanıp esasta aslında kendisi kürt olmayanlar var. İşte demin Edirne cezaevinde yatan Kürt üstelik değil. Kürt imanlıdır, vicdanlıdır, merhamet sahibidir. Kürt iftira atmaz. Kürt kardeşlerimizi istismara yeltenenler ise tamamen iftiracı, hep yalancı, bütünü Sahtekar pozisyondalar. ‘ dedi

‘Kontratlı besicilik’

Matbuat Toplantısında Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi’nin Erzurum temaslarına ilişik tespitleri kaydeden Saylav Aydemir, Vekillik bütçe hacminin Cumhuriyet Altını tarihi kaydında tıpkısı önce olduğunu belirterek, Bakan Kirişçi’nin “Sözleşmeli Besicilik” projesi tanıtımı ilk etabını ekincilik sektörünün öncelikli olduğu Erzurum’üstelik gerçekleştirdiğini aktardı.

Kirişçi’nin Verdiği Müjdeler

DÜRÜST Fırka dönemiyle birlikte altyapıya sunulan önem ve bu alanda gerçekleştirilen yatırımlarla tarım alanında verimliliğin arttığı, çiftçinin toprağıyla hoşgörülü hale geldiğini anlatan Milletvekili Aydemir, Besicilere ilk defa teşvik pirimi verileceğini kaydetti. Aydemir, ‘Sayın Bakanımız Erzurum’da, 2023 yılı bandında tarımsal sübvansiyon bütçesinin 30 kat artışla 54 bilyon TL, bitkisel üretim terviç bütçesinin yüzdelik 120 artışla 35,2 milyar TL, hayvani sübvansiyon bütçesinin yıllık yüzde 56 artışla 11,8 milyar TL, su ürünleri bindi bütçesinin yüzde 45 artışla, 222 milyon TL, tarımsal AR-GE bindi bütçesinin yüzde 85 artışla 298 milyon TL’ye çıkarıldığı müjdelerini paylaştı. ‘ diye niteleyerek konuştu.

‘Tarıma hususi yaklaşım’

Aydemir, ‘Tarım sektörünü çokça elan özel şekillendiriyoruz. O sahada kâin kardeşlerimizi destekliyoruz. Tarım sektörünün içerdiği kül alanlara hususi bindi veriyoruz.’ dedi.

Milletin SELIM Öğür ve Topluluk ittifakı farkını özümsediği, yapılan yatırımlar ve hizmetlerin bilincinde olduğunu aktaran Saylav Aydemir, Icra Vekili Kirişçi’nin Erzurum ziyaretinde yaşananları paylaştı.

Aydemir Başbuğ İslam Sebep’ı Örnek Gösterdi

Saylav Aydemir, ‘Erzurum’birlikte Yakutiye Ekincilik Odası başkanı İslam Sebep, ilin zirai durumu ve beklentileri odağında Sayın bakanımıza aydınlatıcı çok özel bilgiler verdi. ve bakanımız de kardeşimize teşekkür etti. Ego de bakanımıza teşekkürname ediyorum. Adalet teslimi yaptığı üzere. Kalifiye insanların şehridir Erzurum. Bakın Ekincilik Tarım Odası Başkanı Yıldırım o kadar nitelik ifade ediyor kim, Sayın Ekincilik Bakanımız müşavirlik teklifinde bulundu orada. Ben bakanımıza teşekkürname ediyorum. Yani şu hakikati gördüğü üzere, donanımı gördüğü üzere, birikimi gördüğü üzere. Bunu, insanlarımızın olanı biteni yer ücra noktada dahi strateji ettiğini vurgulamak amacıyla paylaştım. Bakın Erzurum’birlikte Kültür Odası Başkanı öylesine brifing yapıyor ki ekincilik bakanımız memnuniyetini rapor ediyor. Çünkü künhüne varmış gailesiz bire bir kardeşimiz. Tehalüf gerçekleri ötelemeye bitmeme etsin dursun. Ama milletimiz hakikatleri biliyor, hakikatleri görüyor. ‘ diye konuştu.

Erdoğan’ın Halk Oylaması Önerisi

Bire Bir gazetecinin, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın başörtüsü teklifiyle ilgili halk oylaması önerisini anımsatması konusunda Aydemir, Erdoğan’ın, CHP’nin başörtüsü konusunda istismara yönelmesi ve ilgiyle olmaması nedeniyle hakeza tıpkı öneride bulunduğunu söyledi.

Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız, başörtüsü mevzuunu istismara yeltenen CHP ve şürekasına diyor ki, ‘samimiyseniz, biz zaten başörtüsü problemini çözdük. Şu anda böyle bire bir maslahat bulunmayan. Siz alelhusus müslüman kesimden görüş kurtarabilmek, görüş koparabilmek için hakeza ayrımsız eğlendiri yapıyorsunuz. Eyvallah, yaptığınız münteha mı? Eş samimiyetinizi ortaya yere kucak, Anayasaya husus koyalım, Anayasayı yeğleme edelim. Siz dahi bunu akseptans edin. Eğer bulunmayan, parlamentoya getiriyorsanız buyurun, Referanduma gidelim. Ahali ne diyorsa onu yapalım samimiyseniz. Hangi yapıyor Sayın Kılıçdaroğlu, gönülden olmadıkları, bu konuda diğer ağırbaşlı oldukları üzere açıklama yapıyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çok kesin ve çokça kişi açıklamasını değiştirme etmeye çalışıyor. Milletimiz da bunları görüyor.’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Adaylığı

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgilendiren “Bire Bir birlikte beni deneyin” ifadesine ilgilendiren soruya de Saylav Aydemir, “Kılıçdaroğlu bunu ortaklarına söylüyor, yalvarıyor ‘ne tamam beni namzet yapın’ diyor.” yanıtını verdi. – ERZURUM

Share: