Serencam zaman bilgelik… Hararet sâdır evde cesedi mevcut kızın ailesinin avukatından izah

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde coşkunluk sâdır evde cesedi bulunan 15 yaşındaki kızın ailesinin avukatı, ellerindeki bulguların şüphelinin cinayeti eziyet çektirerek öç için işlediğini gösterdiğini söyledi.

Ölen Büşra Kabataş’ın ailesinin avukatı Cemal Tınarlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şüphelinin ifadelerinde tutarsızlıklar olduğunu ifade etti.

Şüphelinin, ölen kızın annesiyle görüşmeye geldiğini iddia ettiğini fakat bunun doğru olmadığını savunan Tınarlıoğlu, “Yanı Sıra getirdiği materyallerin hepsi azap üzere gelindiğini gösteren materyaller. Koli bandı, ip, elektrokardiyografi yadırgatıcı aleti, yanıcı jel kadar deliller, işkence için mücehhez yerine geldiğini gösteriyor.” diye konuştu.

Tınarlıoğlu, “Anneye geldiğini argüman ediyor ama bu öyle göstermiyor, sözde intikam amacıyla yapılmış bir cinayete benziyor. Gözlemlerimize göre kızımıza güç bir işkence yapmış. Bu işkencenin amacı dahi aileye eziyet kabil görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Büşra Kabataş’ın üstünde bayıltan nitelikte sıfır 20’nin üstünde bıçak izi olduğunu nâkil Tınarlıoğlu, “Bunların bütünü ezik ve kesi olduğu amacıyla eziyet kendisine görünüyor, işkence çevirmek için işlenmiş. Vücudun ayrıksı bölgelerinde ağırbaşlı kendisine var. Bu üstelik azap yaptığını gösteriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Tınarlıoğlu, evde sâdır yangına değinerek, şunları kaydetti:

“Yakma aşamasında dahi şu anki tahminimizi söylüyoruz; muhtemelen canlıyken yaktı. Yaşıyordu o anda, bulgular onu gösteriyor. Adli tababet sonuçlarını elan görmedik ama neticede çok hazırlıklı geldiği ve intikam için bu cinayeti işlediği muhtemelen. Bize göre bu kesin. Tek indirim olmadan ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezasını gerektiren bir cürüm. Tek iskonto almaması gerekir, tahrik ve bir tenzilat almaması gerekir zira vahşiyane planlanmış ve eziyet ederek işlenmiş aynı cinayet.”

Öte yandan aynasız T.Y, emniyetteki ifadesinde, annesi A.Ç. ile ilişkisi olduğu dönemden Büşra Kabataş’ı tanıdığını söyledi.

A.Ç. ile konuşmak amacıyla eve gittiğini tamlayan T.Y, birlikte mangal tutuşturucu jel, musanna çamaşır ipi, atkı ve daha ilk internetten satın aldığı elektroşok cihazı ile koli bandı bulunduğunu belirtti.

Evden çıkarken karşılaştığı Büşra Kabataş’ın kendisine hakaret ettiğini argüman eden suratsız, kızı eve çıkardığını ve yatak odasında bayılması için vücuduna elektroşok cihazını tuttuğunu, bayılmayınca atkıyla ağzını kapatarak bantladığını, ellerini ve kollarını iple bağladığını anlattı.

Kızı oynatmak üzere mutfaktan bıçak aldığını söyleyen kaka T.Y, anlayışsız döndüğünde ise ellerini ve kolları çözgün olan kızın kendisine çifte attığını iddia etti. T.Y, bu sırada konusunda düştüğü kızın boğazına bıçağın saplandığını anlattı.

Kızın yerinden kalkmaya ve bağırmaya devam etmesi üzerine yastığı üzerine koyduğunu ve bastırdığını anlatan T.Y, tıpkısı süre sonra akışmaz kalınca birlikte üstüne mangal jelini döktüğünü ve ateşlediğini, arkası sıra evden ayrıldığını, yanına aldığı malzemeleri çöpe attığını bildirme etti.

Olay

Mustafapaşa Mahallesi 721. Sokak’ta kâin evde 7 Ekim’de çıkan coşkunluk itfaiye aracı ekiplerince söndürülmüştü. Yangının başladığı odada 15 yaşındaki Büşra Kabataş’ın cesedi bulunmuştu.

Polis ekiplerince yapılan tetkik sonucu, Kabataş’ın annesi A.Ç’nin eski ayvaz arkadaşı T.Y’nin zihayat kızı öldürdükten sonra evi ateşe verdiği belirlenmişti.

İl Itimat Müdürlüğü Güvenlik Büro Müdürlüğü ekiplerince savuşma hazırlığındayken yakalanan T.Y, çıkarıldığı gümrük kolcusu sulh ukubet hakimliğince tutuklanmıştı.

Share: