Serencam an haberleri! Edirne’de Hasanağa Deresi’ndeki balık ölümleri kepçenin setleri yıkması sonucu yaşanmış

EDİRNE Belediye Reisi Recep Gürkan, Hasanağa Deresi’nde 5 dönüş evvel meydana mevrut balık ölümlerinin, Edirne Ceberut Atık Ağır Ezgi Ambarlama ve Bertaraf Tesisleri’ndeki kepçe operatörünün hatası sonucu yaşandığını söyledi. Gürkan, “Kepçenin çalışması sırasında oradaki setlerin yıkılması sonucu maatteessüf akarsu vacip tedbirler alınana büyüklüğünde kontrolsüz tıpkı şekilde Hasanağa Deresi’ne ulaşmış ve Hasanağa köyünün orada balık ölümleri ve derenin kirlenmesine bozukluk olmuş” dedi.

Hasanağa köyündeki Hasanağa Deresi’nde 20 Teşrinievvel’üstelik balık ölümleri yaşandı. Suyun renginin değiştiğinin görüldüğü nehirden, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri emsal aldı. Ölümlerin nedeninin Edirne Katı Atılmış Ağır Ezgi Ambarlama ve Bertaraf Tesisleri’nde cereyan sularının depolanması üzere yapılan borazan çalışması sırasında kepçe hatasından kaynaklandığı belirlendi.

Edirne Belediyesi’nin bile üyesi olduğu Edirne Gâvur Atılan Dalavere Birliği (EDİKAB) vasıtasıyla çalıştırılan işletmeye, geçen günlerde 657 bin teklik ukubet kesildi. Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, konuyla ait geri EDİKAB’ın Ilk Teşrin ayı toplantısında açıklama yaptı. Seyelan sularının çöpten erke üretiminin arttırılabilmesi üzere çok cesim olduğuna vurgu fail Gürkan, hatanın kepçe operatöründen kaynaklandığını söyleyerek, “Bize gelip birileri deseler kim; ‘ya şu sızıntı sularını bize verin’, vermeyiz. Münasebet o eğiklik suları toplanıyor, yeniden çöpün konusunda konuluyor ki çöpteki bakteri yoğunluğu arttırılsın diye niteleyerek. Önümüzdeki sene için 4 milyon metreküp akım akarsu geçişsiz bizim çöpteki enerjiyi artırabilmemiz için. Maalesef bizim çöpümüzde o kadar meyil suyu çıkmıyor, keşki çıksa. Akım suyu çöpün kendisi üzere, çöpün çürümesini, bakteri oluşumunu artırabilmek üzere bu kadar lazım olan aynı su. Bu anlamda kıymetli aynı su. Onu biz niye salalım? Kepçenin çalışması sırasında oradaki setlerin yıkılması sonucu maatteessüf akarsu lazım tedbirler alınana büyüklüğünde kontrolsüz tıpkı şekilde Hasanağa Deresi’ne kazanmış ve Hasanağa köyünün orada balık ölümleri ve derenin kirlenmesine sebep ergin” diyerek konuştu.’GEREKLİ DENETİMİ YAPTIK’

Belediyenin konuyla ilişkin denetimi adına getirdiğinin altını çizen Gürkan, “Rüfeka demişler ki; ‘Belediyenin denetim görevi var, niye denetleme yapmıyor?’ Kasaba Kentçilik Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü 20 Teşrinievvel 2022’bile saat 11.00 ile 15.45 arası gelip denetim yapıyor. Yer ve Kentçilik İl Müdürlüğü’ne ki şikayetçi oluyor, ‘gelin denetleyin’ diyerek? Tutanakta imzası var. Bizim şirketin beceri personeli Olcay Ayluayan. Hakeza benzeri öz mümkün mi? Bizim ihbarımız ve şikayetimiz sonucu Kasaba ve Şehircilik İl Müdürlüğü gelip denetleme yaptı. 657 bin teklik da firmaya ceza kesildi. Tığ Edirne Belediyesi namına dahi Zalimce Atılmış Birliği namına birlikte teftiş görevimizi yapmışız. İhbarımızı, şikayetimizi yapmışız bunun konusunda ceza bile kesilmiş” ifadelerini kullandı.

Share: