Şehit Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, Hakkari’de son yolculuğuna uğurlandı

El-Kilit Harekatı bölgesinde bölen yıldırı örgütü mensuplarıyla sâdır çatışmada yaralanan ve müdahalelere karşın şehit olan 27 yaşındaki Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, memleketi Hakkari’dahi son yolculuğa uğurlandı.

Dağ ve Komando Liva Komutanlığı’ndaki törenin peşi sıra martir Korkmaz’ın Türk bayrağına sarılı naaşı, kent merkezindeki Celil Cami’ye getirildi.

Cami avlusunda düzenlenen törene er kıyafetiyle katılan şehidin düzenlilik korucusu olan babası ve sülale bireylerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Nazır Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık ile özge yetkililer teskin etmeye çalıştı.

Şehidin özgeçmişinin okunduğu törende, İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu cenaze namazını kıldırdı, dua etti.

Korkmaz’ın naaşı, Gazi Mahallesi’ndeki mezarlıkta defnedildi.

Şehidin babasına Türk bayrağını teyit eden Demirtaş, “Uğruna canlarımızı feda ettiğimiz bu bayrağı aynı şehit babası olarak size doğrulama ediyorum. Şahsınız, aileniz hassaten şehriniz inşallah şehidimizin şanıyla, şerefiyle andolsun artık hakeza anılacaksınız. Cenabıallah, mütezayit evlatlarınıza, sizlere kırnak ömürler versin. Vatanımız iyi olsun. Allah sizlere sabırlar ödül etsin.” dedi.

Kamu şehitlere rahmet dileyen Ilbay Akbıyık üstelik bu ülkede 1071’den bu yana binlerce martir verildiğini belirtti.

Hakkari’nin Türkiye’bile bildirme çok martir veren mülk olduğunu anlatım fail Akbıyık, “Kül şehitlerimizin mekanları behişt olsun. Hakkari halkı zaman bile gösterdi kim bu hainlere, bu bölücülere hiçbir zaman izin vermeyecek. Hepimiz kanları pahasına bu cennet vatanı koruyacağız. Tekmil Hakkari halkına, Türkiye’mize başsağlığı, şehidimizin ailesine çıdam ve peklik diliyorum. Şehitler ölüler değil. Onlar bizlerle bu arada. Peygamberler, evliyalar onları bekliyor. Allah herkese şehitliği şans etmez. Kamu milletimizin, Hakkari’mizin başı sağ olsun.” diye konuştu.

Törene ilbay yardımcıları, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Yaya Öğür Komutanı Korgeneral Mustafa Koşan, İl Bitirmiş Komutanı Korgeneral Coşkun Sel, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, çalım amirleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri, yetinme önderleri, asker, polis ve vatandaşlar katıldı.

Share: