Sancar Maruflu Fen Merkezi’ne Ziyaretçi Akını

İzmir Eğlek’taki Sancar Maruflu Bilim Merkezi, feza ve gök cisimleri ile ilişkin filmler izleyip keyifli ahit geçirmek talip ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Eğlek Belediyesi’nin kente armağanı olan ve İzmir sevdalısı Sancar Maruflu’nun adını taşıyan vukuf merkezi, 7’den 70’e yurttaşlardan nazik rabıta görüyor. Bilgiyi ve bilimi klasik yöntemlerin dışında ziyaretçilerin sağlık alarak öğrenmeleri için tasarlanan Vukuf Merkezi, evreni keşfetmeye amatör bireylerle dolup taşıyor.

Konak’ta Çınarlı Rekreasyon Alanı ortamında açıldığı günden bu yana üç binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan Bilgi Merkezi, adeta toplumla bilimin telaki merkezi oldu. Gruplar halinde ya birlikte bireysel kendisine ziyarete belirtik olan vukuf merkezine girişler ücretsiz. Ancak, çokluk zımnında önceden rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

Uzayı ve gök cisimlerini zül edenler amacıyla, içre planetaryum üstelik mevcut Sancar Maruflu Bili Merkezi’nde 16 ayrı deney düzeneği bulunuyor. Van birlikte Graaf Jeneratörü, Arduino Robot Branş, Plazma Küresi, Mikroskop, Bernoulli Üfleyicisi, Canlılık Motoru, Magdeburg Yarıküreleri, Mikâp Yanılgısı, Radyometre, Temiz Erke Evi, Jiroskop, Elektroskop, Şamata Davulu, Aldatan Fon, Dara Kuşu, Optik İllüzyon Küresi deney düzeneklerinde bilgiyi eğlenerek öğrenen kollar sunu haddinden fazla tarih enerjisi ile etkin “Saf enerji evi” deney düzeneğine bağ gösteriyor.

Uzay ve gök cisimleri ile ilgili filmleri da heyecanla izleyen çocukların sunma haddinden fazla ilgisini çekici filmlerin başında ise ay ve gündüz filmleri geliyor.

Eğlek Belediyesi Sancar Maruflu Vukuf Merkezi’ne ziyaretler amacıyla 484 53 00(2946) numaralı telefon ve smbm.konak.bel.tr genel ağ adresinden etraflı bilgelik edinip rezervasyon yaptırılabiliyor.

Share: