Reisicumhur Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Ululuk Başkanları Bir Numara Zirvesi’nde konuştu: (2)

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Türkmen tabii gazının birlikte Garp pazarlarına tıpkı şekilde nakline yönelik çalışmalara daha çok başlamamız gerekiyor. Hazar’daki ülfet sahasında birlikte Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle hareket birliğine hazırız.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkmenistan’bile gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Izzet Başkanları Birinci Zirvesi kapsamında planlı heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada, Türkmenistan ve Azerbaycan’ın bile kankızıl liderlikler sayesinde eş gösterilecek seviyelere ulaşmasının kendisini gururlandırdığını tabir etti. Zaman üçgen zirvede imzalayacakları belgelerle bu birlikteliğin elan birlikte taçlanacağını vurgulayan Erdoğan, “Iblağ imkanlarını iyileştirmemiz bu bakımdan olağandan mühimdir. Ticaret hacmimizi imar etmek üzere gayretlerimizi arttırmamız gereken benzeri dönemden geçiyoruz. İlgili bakanlarımızın mevkidaşlarıyla başlattıkları bölgesel müselles platformlar müspet neticeler vermiştir. Lapis-Lazuli transit taşımacılık koridoru başta girmek için bölgesel iş birliği mekanizmaları ile altyapı projelerinin ticaret hacmimizi arttırmanın yanı sıra bölgesel istikrara de katkı sağlayacağına inanıyorum.” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Inanılır tıpkısı taşımacılık güzergahı namına civar plana sâdır Ilımlı Vakit bağlamında iş birliği ortak menfaatimizedir. Koridorun kocaman ayrımsız ayağını Bakü-Tiflis- Kars Demir Hat Hattı’yla tamamladık. Marmaray’ı, Müşkül Sultan Akıllıca Köprüsü’nü, İstanbul Havalimanı’nı, Osman Gazi ve 1915 Çanakkale köprülerini hizmete alarak gün doğusu-mağrip eksenli kesintisiz ulaşımı temin ettik. Bu güzergahı henüz de deli dolu kuzuluk yayımlamak amacıyla alay malay çalışmalı, cızık geçişlerini ve gümrük işlemlerini hızlandırmalıyız. Değme 3 ülkenin taşıyıcıları üzere karaca yolu intikal ücretlerinin ve vizelerin kaldırılması yahut akla yatkın bire bir seviyeye çekilmesi, ara sınav ücretlerinde iskonto yapılarak ara sınav sürelerinin uzatılması tecim hacmimizi arttıracaktır. Eriştirme ve gümrük alanında bir iki sonradan imzalanacak metinler bu çabalarımıza esas teşkil edecektir.”

gaz ve faaliyet nakli

Koronavirüs salgınının yanında savaş ve lehçe istikrarsızlıkların, tedarik zincirlerinin korunmasında ulaştırmanın önemini hatırlattığına, erke arzı güvenliğini bile dünyanın gündeminde tıpkı yol henüz en son sıralara yerleştirdiğine bel fail Erdoğan, Avrupa özellikle girmek amacıyla eksiksiz dünya için erke güvenliği ve töz çeşitlendirilmesinin öneminin baştan anlaşıldığını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye kendisine bu doğrultudaki adımları tafsilatlı süredir atmakta olduklarını dile getirerek şunları anlattı:

“Bakü-Tiflis- Ceyhan Yer Yağı Boru Yolu ile Güney Doğal Gaz Koridoru bu açıdan öne çıkmaktadır. Trans Rum Gaz Boru Yolu’nın meni kemiğini oluşturduğu bu koridorla Barış gazını Avrupa’ya taşıyoruz. Türkmen tabii gazının birlikte Günindi pazarlarına bire bir şekilde nakline yönelik çalışmalara bundan sonra başlamamız gerekiyor. Hazar’daki ülfet sahasında bile Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle hareket birliğine hazırız. Ayrıca bölgemizde, ülkelerimiz arasında paçarız neşelilik ticaretinin geliştirilmesini önemsiyoruz. Bu çerçevede Türkmenistan ve Azerbaycan’dan ülkemize neşelilik nakli üzerine da çalışmaya hazırız.”

Gençlere Azerbaycan ve Türkmenistan’de dinlence ve eğitim amacıyla teşrikimesai

Genç nesillerin dili, tarihi ve kültürü henüz bol tanıması üzere dayanışmanın arttırılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bu konuda güçlükle şümullü görüşmede attıkları adımı şu sözlerle anlattı:

“Öncelikle lüzumlu Gebele’dahi her yıl gençlerimizin orada muhtemelen aynı müddet dinlence yapması, eğitim bilimi alması gerekse Avaza’üstelik tekrar gelişigüzel yıl belli bir müddet -bu benzeri kamer olabilir- burada göndereceğimiz yanlarındaki öğretmenleriyle alay malay terbiye-tedris almaları hem Gebele’yi tanımaları hem Avaza’yı tanımaları, dolayısıyla Türkiye’ye de ati olan gençlerimizin ufku, vasıta bakımından ilmek itibarıyla, ruz bakımından, ekin bakımından haddinden fazla henüz ayrımlı ayrımsız zemine oturacaktır. ve birkaç bilahare akdedilecek teşrikimesai söve programını bu haysiyetle hayır buluyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, başta aile sahibi Türkmenistan almak için zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek Müselles Şahika Belgesiyle birlikte zaman 5+1 girmek için 6 başlıkta imzaların atılacağını kaydetti.

(Bitti)

Share: