Reisicumhur Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Hükûmet toplantısı sona erdi. Tahminî 3,5 saat süren görüşme sonrası açıklamalarda mevcut Reisicumhur Erdoğan, başörtüsüyle ilgili esas değişikliği teklifi karşı da konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DÜRÜST Fırka Takım toplantısında CHP Umumi Başkanı vasıtasıyla gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve say hakkı üstüne heybetli değerlendirmelerde bulunduk, davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve himmet hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üzerine alelhusus CHP’da tartışmalar nokta zihniyetin gine pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti ahiz teklifinde bulunduk. Sedir’te kabul edilen elan sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’de tağyir edilen aynı düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza ev kurumunu üstelik içeren elan kapsamlı anayasa değişikliği talimatını verdik. Konu Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin nasıl tutuma gireceğini bilcümle gelişigüzel göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence kabul etme teklifinde bulunduk. Sedir’te akseptans edilen daha sonradan CHP Umumi Başkanı’nın AYM’üstelik fek edilen benzeri düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza ocak kurumunu üstelik içeren henüz kapsamlı temel değişikliği talimatını verdik. Konu Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin zahir tutuma gireceğini bütün birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik ederek yolmak istiyorum. Birer azim ve çalışkanlık timsali yerine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim hesabına teşekkürname ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle mahmul günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’dahi hizmete açtık. Site hastanelerimiz dünya çapında model alınıyor.

MGK toplantısında bağırsak ve aut tehditleri değerlendirdik. Alelhusus Yunanistan kullanılarak ülkemize cebin sergilenen düşmanca tavrı tekrar car ettik. TESK’in yapılan genel kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal ika imkanını bulduk. Esnaflarımıza müteveccih kullanılmamış müjdelerimizi konuşmalarımızın son kısmında sizlerle paylaşacağız. Aynı gün akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda ayrımlı coğrafyalardan mevrut kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin seçme birinin evlerine kültür elçileri olarak gördüğümüze inanıyorum. Hazine ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla yabancı iktisatçılarla bir araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız ekonomi programını ve global gelişmeleri kıymetlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. devir 6. teşri yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’üstelik milletvekillerimizle bir araya geldik. Umumi kurulda yaptığımız küşat konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan kapsamlı muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek kebir tasa ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en üst erişim projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen metro hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yıpranmamış finansal mimarlık arayışlarının acun çapında ivinti kazandığı dönemde iştirak para kurumlarının majör ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN SEÇKIN GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan rastgele gelişme Türkiye’nin SUTAŞ ve Avrupa coğrafyası için kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği istikrarlı tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’üstelik da Maşrık Akdeniz ve Iye sorunlarını arsıulusal ahbaplık çerçevesinde fora etmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı düet temelde diyaloğa çağırma etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE KADRO VERİLECEK”

Cuma haset İstanbul’bile Şahkulu Hükümdar Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzere tarihi adımları dahi açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Sultan Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların istek pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi da verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış ürün bakım, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın temenni ve beklentilerini teyit ettik. Çabukça çözülebilecek olanları vilayet ve belediyelerimiz aracılığıyla çözdük. Sunulan hizmetlerin sürekliliğini temin etmek için Ekin ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Hars Cemevi Başkanlığı ihdas kararı aldık.

Bire Bir şekilde cemevi erkan hizmetlerini örümcek Alevi-Bektaş akide önderlerine bu çekicilik bünyesinde grup verilecek. Mangiz mülklerine icar bayılmak yerinde kalan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini daha hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ GIDEREK ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi haset Balıkesir’üstelik vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına büyüklüğünde, oradan el istişare meclisi toplantımıza gidişimize attığımız her adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkürname ediyorum. Veriş günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Statü Müzesi’nin açım törenine katıldım. Galataport’u görüşme fail vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Henüz bilahare TÜGVA Umumi Kurulu vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada umulmayan ateşli, hararetli, candan geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddi ve manevi rastgele alanda kendini seçme alanda yetiştirme iradesine cemaat Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Kabine toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açılış döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Kullanılmamış akademik yılın körpe olmasını diliyorum.

Global hesaplı krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, kavga, erke ve mal fiyatların yükselişiyle, dinginlik ihtimaliyle tırmanan bu sancılı çağ elbette ülkemizi birlikte etkilemektedir. Ağır Aksak barhana akımı, sahn pahalılığına büyüklüğünde bire bir dizi film sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Türkiye uzun uzun süredir maruz kaldığı geveze ve tuzakların etkisiyle tedbirleri başlangıçta alabilen kabiliyete eş tıpkı ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ EN AZ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle tahkim ettiğimiz güvenlik ve içtimai mimarimiz bölgedeki gayrı kaoslara alın korunaklı ağıl getirmiştir. Diplomaside çifte standart ve mezalim eskimemiş lehçe dalgalanmalar karşısında tartılı ve yapıcı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Toptan krizin yıkmacı etkilerini genişlik bir iki düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle gelmek için dünyayı esmer esmer düşündüren enerji krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla nekahet tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini garanti altına altık. Zaman aylakçılık oranı açıklandı. Tıpkısı esbak taban bakarak yüzdelik 9,6’yla biricik haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üstüne çıktı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdam rakamına erişmiş olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı siyasal ve sosyal saiklerle ortaya çıkmasını uyarmak istiyorum. Demokrasi, adalet ve özgürlükler üstüne ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi faal tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akla yatkın sakıncasız adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız tıpkısı müddet geçmiş duyurduğumuz milletimize 500 bin hane, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Sosyal hane projeleri genişlik haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu mecmu şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu hak sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Yer sayısını dahi 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzdelik 40 kent merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede kalkmak şekilde belirledik.

Ev gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’birlikte olacak şekilde planlandı. Özge şehirlerimizdeki arsa sayıları yer uygunluğuna bakarak tayin edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız yer ve konuta aynı anda başvurabilir. Ancak değersiz ikisi ansız çıkarsa hemen birini yeğleme edebileceklerdir. Yer fiyatlarını çevre bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, benzeri zaman evvel evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane inşa talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanaklık etmek fazlalık 4 veya 5 gâvur geçmeyecektir. Hane gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Türe sahibi vatandaşlarımız Meyan ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tümü 2 sene içre bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin ilk etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi arasında mütebeddil 350 bin liradan karşılık 2633 teklik taksit, 10 yıla vasıl önel ile esnaflarımıza sunulacaktır. Vakit Kaybetmeden bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Müstevli ve çekişme şartlarının önümüze çıkardığı metin süreçte dahi esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz. Karı girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üstünde temel kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin gönül 10 milyar liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 bilyon teklik cesaret kampanyası başlatıyoruz. Güven peş limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme taşıt kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Taze girişimlerimizin kredi limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp da takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya mankafa ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında dahi makro adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle alay malay Avrupa’nın erke genişlik güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında eskimemiş işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin sınır güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin arz başında vadi almaktadır. TSK; Güvenlik, Açıkgöz, kıyı güvenlik, istihbarat, diplomatik kanallarımızla 24 saat kıvrak faaliyet yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Yarın ülkemizin cesim muvasala projeleri beyninde kayran alan Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına canlı bağlantıyla katılacağız. Peşi Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma günü Zeytinburnu ulus bahçesini hizmete açtıktan sonra Türkiye Katar Faziletli Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’dahi icra edeceğiz. Cumartesi haset inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlenti giderip, ekin yürüyüşünü yapacağız.”

Share: