Pisidia kazıları Muazzez Pavlus’un “hac yolu”nu canlandıracak

Isparta’nın Peygamber ilçesinde bulunan ve Hristiyanlığın Avrupa’ya yayıldığı yer olarak kabul edilen Pisidia Antiokheia Antika Kenti’ndeki kazılar bitmeme ediyor.

Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği Göller Yöresindeki 5 bin sene öncesine tarihlenen antika kentte, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Bili Literatür Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Özhanlı’nın başkanlığındaki kazılar 15. yılını doldurdu.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nin çevrim ışığına çıkarılarak turizme kazandırılması için 67 hektar alanda aralıksız süren çalışmalarda şu anne büyüklüğünde yüzde 10’luk kısım tamamlandı.

Son yıllarda ivme kazanan kazılarda, kentin anne antre kapısı, gün doğusu mağrip caddesi, temaşa, toplu tartışma, Augustus Tapınağı, kuzey güney caddesi, anıtsal pınar, karargah binası, atriumlu benzeri eş ve 4 bazilika planlı kilise bölüm yüzüne çıkarıldı.

Kazılarda seramik, cam ve metalden birçok kitap bulundu, gün yüzüne çıkarılan statü ve kabartmaların yanında mitolojide adı sabık “tanrı Men”e satı hilal tasvirî adak stelleri de Peygamber Müzesi’ne kazandırıldı.

Bu yılki kazılarda ise kentin şerif merkezi “Ay Tanrısı Men Tapınağı” ve kutsal alanda kazılar yoğunlaştı. Tapınak tamamen açığa çıkarıldı, alanda bulunan bir nice yapının kazısı tamamlandı. Antik kentin aktarılma ışığına çıkarılması için icraat muttasıl sürüyor.

Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, AA muhabirine, antika kentin geçmişe açılan kebir bir konu olduğunu söyledi.

Hafriyat çalışmalarının 12 ay devam ettiğini belirten Özhanlı, “En Üst teknoloji ve ilmî metotlarla kazılarımızı sürdürüyoruz. Kazı çalışmalarımızda kentin en önemli yapıları olan Muazzez Pavlus Kilisesi, Men Tapınağı ve Mübarek Alanı’na ayrı aynı ehemmiyet veriyoruz.” dedi.

Frigya ve Pisidia sınırında mevcut iki ayrımlı kültürü barındıran Antiokheia’nın, Helenistik ve Er Roma İmparatorluğu dönemlerinde bölgenin yer cesim kentleri ortada olduğunu ve adının İncil’in mektuplar bölümünde anıldığını rapor fail Özhanlı, bölgenin önemli konumu ve dini biçim olmasından âlem tarihin hiçbir döneminde önemini kaybetmediğini kaydetti.

Özhanlı, kazılarda açığa çıkarılan eserlerin Peygamber Müzesi’nde sergilendiğini aktararak, bu zenginliğin havza halkına ve ülke turizmine ulama sağlaması için muadele ile çalışılması gerektiğini vurguladı.

“Bir Nice Reaya ‘hac yolu’ için geliyor”

Isparta ve Burdur toprak sınırları ile Antalya’nın kuzeyini kapsayan bölgenin antik dönemde “Pisidia” adına adlandırıldığına işaret fail Özhanlı, şöyle konuştu:

“Günümüz Avrupası’nın Hristiyanlaşmasını sağladığı akseptans edilen Ermiş Pavlus, milattan bilahare 46’da Kıbrıs’tan yola çıkarak Perge Limanı’na gelmiş, buradan Pisidia Antiokheiası’na ulaşmıştı. Hristiyanlığın evvel vaazlarından birinin verildiği Pisidia Antiokheiası, milattan sonraları 325 yılında hac merkezi ilan edilmişti. Bu nedenle burada yürüttüğümüz kazılar ülkemizin inanç turizmine eke yardım sağlayacak. Zira Eren Pavlus’un yürümüş olduğu bu öğün mübarek kabul edilmiştir. Zaman bir nice Reaya, hacı görünmek amacıyla Antiokheia’ya bu yolu yaya gelmektedir.”

Özhanlı, Şişman İskender gibi kralların ve Eren Pavlus kabilinden din adamlarının geçtiği, Pisidia Antiokheia’ya ulaşan bu koca hac yolunun Isparta’yı majör tıpkı akide turizmi merkezi haline getireceğini anlattı.

Share: