Mütekait sarıklı, yarı maratonlarda başarıdan başarıya koşuyor

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde dallı güllü 75 yaşındaki tekaüt öğretmen Remzi Narlı, yarı maratonlarda klan gösteriyor

Babaeski ilçesine kapalı Pancarköy’deki okuluna yayan revan Remzi Narlı, ortaokulda okulun futbol takımına girdi. Sporla tanışması ortaokul yıllarında başlayan Narlı, öğretmen olduktan sonradan da fariza yaptığı okullarına daim yayan gitmeyi tercih etti.

Günde kestirmece 20 kilometre yayan ruhlu kalmaya etkin Narlı, mütekait olduktan sonraları 2017 yılında katıldığı yarı maraton koşusunda kürsüye çıkmayı başarırken, sonrasında katıldığı yarışlarda dereceler almayı sürdürdü.

Çanakkale Gelibolu Maratonu (2018 -2020), İstanbul Nısıf Maratonu (2018), Edirne 7. Doyumsuz Dostluk Yarı Maratonu (2022), Edirne Saros Yarı Maratonu (2022) organizasyonlarında yaş kategorisinde kürsüde birinciliğe çıkan, farklı katıldığı organizasyonlarda derecelere imza atan Narlı, yürümekten ve koşmaktan vazgeçmiyor.

“Bu yaşta kürsüye çıkmak değil, finişe süzülmek majör”

Remzi Narlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürümeyi haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Çocukluk yıllarında yaşadığı karye ile okulunun 5 kilometre mesafede olduğunu anlatan Narlı, rastgele aktarılma 10 kilometre yaya okuluna gidip evine döndüğünü anlattı.

Narlı, bu azimet-gelişlerle elde ettiği kondisyonu yaşam biçimine döndürdüğünü vurguladı.

Yürümenin hayatının vazgeçilmezleri ortada olduğunu tamlayan Narlı, şöyle sürdürdü:

“Çocukluk, bilgisizlik, öğretmenlik ve tekaütlük dönemlerimde bile yürümekten, spordan hiçbir antlaşma vazgeçmedim. Tekaüt olduktan sonra benzeri ahit üslup yaparken arkadaşlarım ‘Hocam siz koşarsınız.’ dediler. Aynı müddet denedik. Olabileceğini gördük. Sonraları evcil yarışlara, mevki çapında değişik illerdeki yarışlara katılım sağladık. 2017 yılından bu yana 18 kez kürsüye çıkmışım. Birincilikler, ikincilikler, üçüncülükler tek koskocaman değil. Bu yaşta kürsüye geçmek değil, finişe gelmek mefret. Yürüyün, yürüyün… Bu işin temeli bu. “

Narlı, mesafelerden tezayüt spora hamle atmanın öneminden alay etti.

Sporun sağlığa, sağlığın da konforlu aynı yetersizlik sürmeye katkısı olduğunu vurgulayan Narlı, “75 yaşında adam bu işi yapabiliyorsa, henüz güre yaştaki insanların daha fena hâlde yapması geçişsiz. Genişlik önemlisi kimseye eksikli olmadan, bildirme yakınına bile kadın olmadan metin bir şekilde yetişmek ve geride alımlı çalımlı tıpkı seda tezyit etmek.” ifadelerini kullandı.

Share: