Muhacir kuşların molası Dert Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların teşrinievvel ayında Balkı Dağı çevresindeki barhana hareketi takibe alınacak.

Her yıl sonbaharda Yıldız Yarımküre’den gelip Güney Yarımküre’ye kanat çırpan kuşlar, kafile rotası üzerindeki Dert Dağı çevresinde koyuverme veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Glokom ile Ağrı’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda ince barhana yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması beklenen kafile, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Karışık Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler marifetiyle strateji edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların barhana vakitleri, yerel türleri, konaklama süreleri üzere bir nice konuda veri toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak barhana etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, mail zamanda bölgede kuşların dokunaklı bire bir göç hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından kebir olduğuna dikkati çeken Polat, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar ilkin kuşlar gelmek için birçok melez hayvanı üzere makro ekosistemlerden biridir. Kuşlar barhana öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde bir kavuşum olacak, kuşlar yağ depolayarak göç etmeye başlayacak. Kuşlar burada rızık ve barınma ihtiyaçlarına değer bulduklarından bölgede yoğunlaşma gösteriyor.”

Çelik, barhana döneminin izleneceğini ve varlıklı verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sıkça geliyoruz, barhana öncesi de hava durumlarına bakarak bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Elan evvel gördüğümüz ancak kafile döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak artık bu kuşların buradan ayrıldığı ya üstelik domestik türlerin hangileri olduğu elan açık aynı şekilde ortaya çıkma.” diyerek konuştu.

Share: