Malatya haberi | Malatya Cemevi Firez Merkezi’nin temeli atıldı

Malatya’da Cemevi Firez Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba, Cemal Gürsel Mahallesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Mevlana’nın, Hacı Bektaş-ı Ege’nin, Niyazi Mısri’nin bu topraklarda yaşadığını belirtti.

Temeli atılmış cemevinin birlik kültürüne yardım sağlayacağına inandığını belirten Ağbaba, “Yüzyıllar evvel Avrupa birbirini kırarken, din için idamlar yapılırken bu coğrafyada muadele, tabiiyet, müsamaha vardı.” dedi.

Malatya Valisi Hulusi Mecnunca ise birisinin kendisine “Alevilik nedir” diyerek sorması halinde “iyilerin yolu” diyeceğini belirtti.

Delice, “Alevi kültürü Türk milli kültürüdür. Bizim ta Orta Asya’dan mevrut din din o yılların içerisinde süzüle süzüle mevrut hem dirlik mücadelemizi hem birlikte âdemiyet ailesi içerisindeki onurlu konumumuzu ortaya koyan ayrımsız nazik kültürün temsilciliğidir. O yüzden dulda edilmesi gerekir, ati nesillere devredilmesi gerekir.” diyerek konuştu.

Törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Şehremini Mehmet Çınar, Toplama Vakfı Umumi Başkanvekili Hasan Sezgin ile Cem Vakfı Malatya Idarehane Başkanı Eşref Doğan selamlama konuşması yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Malatya Cemevi Firez Merkezi’nin temeli atıldı.

Share: