Lübnan Güçleri Partisi, Hizbullah’ın destekleyeceği reisicumhur adayına bindi vermeyeceklerini açıkladı

Lübnan’daki Reaya Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir Caca, geçmişten aldıkları derslerden ortalık Hizbullah Hareketi’nin desteğini açıklayacağı her cumhur reisi adayını katiyen desteklemeyeceklerini söyledi.

Caca’nın Mısır’ın günlük gazetesi olan Halk-Ahram’a verdiği mülakat Lübnan resmi ajansı NNA vasıtasıyla birlikte paylaşıldı.

Lübnan Meclisi’nin cumhurbaşkanlığı seçimi amacıyla dokuzuncu posta celse düzenlemesi ve kimsenin seçilememesinin nedeninin “Hizbullah ve müttefikleri” olan 8 Mart Koalisyonu’nun olduğunu gelecek süren Caca, “Ülkedeki durumun daha birlikte kötüleşmesi amacıyla süreci tıkıyorlar. Adaylarının boşluğundan henüz gür aynı dalgalı olduğunu akseptans etmemiz üzere bize sıkıntı yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Partilerinin üstelik destek verip 2016’birlikte seçilen ülkenin 13. Cumhurbaşkanı Mişel Avn’dan ibret aldıklarını tamlayan Caca, “Şunu öğrendik ki Hizbullah’ın destek verdiği herhangi bir namzet ülkeyi elan birlikte yara ayrımsız duruma ve trajedilere sürükleyecektir. Bire Bir nöbet elan bunu yapmayacağız.” dedi.

Hizbullah ve müttefiklerinin vadi aldığı 8 Mart Koalisyonu’ndaki Marada Hareketi lideri Süleyman Franciye ve Bağımsız Yurtseverler Hareketi lideri Cibran Basil’in potansiyel cumhurbaşkanı adayı yerine isimlerinin öne çıkmasının hatırlatılması üzerine Caca, insan zikretmeden 8 Mart Koalisyonu’ndan mevrut hiçbir adaya bindi vermeyeceklerini kaydetti.

Franciye ve Basil’in birlikte Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn’ın isimleri ülkedeki medyada sürekli dile getirilse da elan Divan’teki oturumda söz konusu kişilerin adı üzerinden ayrımsız oylama gerçekleşmedi.

Caca’nın ifadelerine rağmen Hizbullah’ın henüz resmi bire bir şekilde desteğini açıkladığı bir Hristiyan reisicumhur adayı yok.

Lübnan’ın sakat Cumhur Reisi Mişel Avn’ın görev süresinin 31 Ekim’da sona ermesinden bu yana Meclis’te, 9 sefer celse düzenlenmesine rağmen daha tek adaya seçilemedi.

Lübnan anayasası gereğince büyüklük yönetimi Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında nısıf yarıya paylaşılıyor.

Ülke anayasasına bakarak Reisicumhur Maruni Nasrani, Başvekil Sünni ve Sedir Başkanı ise Şiilerden seçiliyor.

Lübnan’daki ayrımlı dinleri ve mezhepleri yüz yüze getiren iç savaşı 1989 yılında sonlandıran Taif Antlaşması gereğince, Lübnan Meclisi’ndeki 128 iskemle Müslümanlar ve Hristiyanlar beyninde yarı yarıya paylaştırılıyor.

Share: