Kosova’da engellilere yönelik istismara alın tutum düzenlendi

Kosova’nın başkenti Priştine’de, engellilere yönelik istismara alın yol düzenlendi.

Artpolis Merkezi ünlü yapı marifetiyle düzenlenen eylem kapsamında, onlarca tekerlekli sandalyeli ve destekçisi, başkentteki Açık Pajaziti Meydanı’ndan hükümet binasına büyüklüğünde yürüdü.

“Yeter imdi” sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüşte göstericiler, “Benim engellerim, sana sömürme ika hakkı vermiyor”, “Kâfi daha çok, becerilerimizi ihmal etme”, “Tamamen özürlü olduğum amacıyla yapılan şiddete dur” kayıtlı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşe katılan Prizren sakini Resmije Rahmani, yaptığı açıklamada, “Yeter bundan sonra” sloganının, karı düşmanlığına, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, tacize ve seçme nev şiddete karşı sâdır ve bunları kınayan isyanın sesi olmayı amaçladığını ifade etti.

Sessizliğin çözüm olmadığını ve değme makule şiddetin ve adaletsizliğin bildirilmesi gerektiğinin altını çizen Tanrısal, “Hoppadak beraber berenarı şiddetli ve eşitsizlikle savaşım edebiliriz. Yemeden Içmeden bu arada berenarı toplumsal ve cinsiyet eşitliğine yakın olabiliriz. Kâfi artık; istismar, duvarlar içine gizlenemez.” diye niteleyerek konuştu.

Kosova’da heybet kurumları marifetiyle 2022, engelliler yılı olarak ilan edildi. Ülkede, nüfusun yüzde 10’una karşılama eden tahminî 200 bin özürlü bulunuyor.

Ülkedeki yasalar, kurumlarda seçme 50 çalışandan birisinin mânialı olmasını öngörüyor.

Kosova Meclisindeki milletvekilleri, çoğu kez bu yasanın pratikte uygulanmadığına belen ediyor.

Share: