Komutan Gümrükçü’den 3,5 almanak Çiğli raporu

Fariza sürecini içeren istimara toplantısında açıklamalarda mevcut Çiğli Şehremini Utku Gümrükçü, 3,5 sene içerisinde ilçede belediye eliyle yapılan icraatlarını anlatarak, belediye başkanlığı için benzeri zaman daha namzet doğmak istediğini rapor etti.

Çiğli Belediye Reisi Utku Gümrükçü, görevde olduğu tahminî 3,5 almanak süreci kullanmak için basın toplantısı düzenledi. Toplantıya haddinden fazla sayıda basın mensubu katılırken, 2023 yılının Çiğli üzere haddinden fazla henüz değişik olacağını dile getiren Gümrükçü, “Biz bu sunumu CHP İzmir İl Yönetimine ilçe ziyaretimizde yapmıştık. 3,5 yılda Çiğli özelinde ara sıra değişiklikler oldu. Yaptığımız çalışmalarda 2023 yılını uğur almıştık. 2023’te yaşanılan değişimi soyut bire bir şekilde göreceğiz. 2023 henüz iri değişimlerin yılı olacak. Belediyecilik işi tutum işidir. Öz ayakları üstünde duramayan şehremaneti, vatandaşa düzgün bakım yapamaz, personeline ifa yapmaz, mübayaa yapamaz. Önce sağlık kaynaklarını tutmamız gerektiğini düşündük. İzmir belediyeleri beyninde şahsiyet başına sakıt gelirde birinciyiz. Göreve geldiğimizde gelirimiz 166 milyon iken bu yıl 476 milyon TL’ye yükseldi. Bu çok yavaş aynı büyüme anlamına geliyor. Zaman Çiğli Belediyesi’nin ayakta durmasının, başarılı olmasının bire bir numaralı sırrı iktisadi gelişmedir. Personel sayısı tığ göreve geldiğimiz nicelik ile aynı durumda. Yaptığımız hizmetlerde personel sayısını artırmadan personeli faal kullanarak yaptığımız hizmetler. Maaş üstüne tığ göreve geldiğimizde 6 milyon TL’ydi maaşların toplamı. Deminden ise 18 milyona balkon durumda. Geçmişten mevrut kredilerin tamamını ödemiş durumdayız. 150 milyon TL’nin üzerinde bir vecibe ödedik. 10 yeni müdürlük kurduk. Bunlara 80 milyon TL civarı tıpkı bütçe aktardık. 100’ün üzerindeki personelimiz değişik müdürlüklerden alıp buralar kaydırdık. Bu 10 direktörlük Çiğli Belediyesi’nin vatandaşlara verdiği hizmetlerin sayısında artış emreylemek” ifadelerini kullandı.

Belediyede dijitalleşme ile ait de vukuf veren Gümrükçü, “Ekonomiyi geliştirirken, bunu dijitalleşen çağda, genel ağ, telefon üzerinden geliştirmemiz gerektiğini düşündük ve belediyemizde bunu uyguladık. ‘İşte Çiğli’ uygulamasını başlattık. Demin başlattığımız ise ekspertiz. Çiğli ev hareketliliğinin faziletkâr olduğu ayrımsız vadi. Sülale almak istediğinde bankalar belediyeye geliyor ve buradaki proses teferruatlı sürebiliyor. Biz ekspertize başladık ve belediyeye gelmeden bu dosyayı indirip incelemeyi yapabiliyorlar. İmar buut belgesi. Buna de 1 Ocak 2023 itibari ile başlıyoruz. Şalter filomuz eskidi ve bu anlamda 2023 yılında ayrımsız mücahede ika düşüncemiz var. Parkları elden insanların dinlendiği kayran görmüyoruz. İnsanların spor yaptığı, sosyalleştiği, çocuğunu oynattığı, gökçe yazın parkta serinlediği, konserleri, sinemaları parklara kaydırıyoruz. Parkları mahdut gelirli insanların yaşam alanı yerine görüyoruz ve bu anlamda sayısını artırıyoruz. 64 park yeri yenilemişiz, 18 otopark bitirip açtık. Yüzdelik 28 oranında parkların sayısını arttırdık. Çetin anlamda kat yatırımı yaptık. Çiğli Belediyemizin asfalt plenti yok. Kullanılmamış asfalt üstüne istediğimiz noktada değiliz ancak beton, parke taş anlamından bundan esbak dönemlere bakarak ihtimal de bir nice İzmir belediyesine göre bükülme diyebileceğimiz boyuta başarmış durumdayız” diye konuştu.

“2023 sloganımız: Saffet Gülümsetir”

Kullanılmamış yıldaki sloganlarını bile açıklayan Gümrükçü, “2023’ün sloganı, ‘Sililik Gülümsetir’ olacak. Çiğli çöpten mağdur reşit bire bir ilçe ve bunun için temizlik bizim temel temamız olacak. Kullanılmamış soy 1 parça taşımalık 25-30 bin TL civarında. Bunu taşıyan açacak minimal 5 milyon TL. 250 pare taşımalık aldık ve koyduk. 10-12 milyon TL bandında vakit kaybetmeden çöp konteyneri için gurur yaptık. Bizim yaptığımız hesaba bakarak 500-600 konteynere çıktığımızda katışıksızlık anlamında şikayetlerde tenakus olacak. Efsanevi dostu aynı belediyeyiz. BM’ye bakarak adam nüfusunun yüzde 10’u civarında çıkmaz hayvanı evet kentlerde. Çiğli’üstelik 21 bin çıkmaz hayvanı var. Tığ 2021’birlikte 11 bin sokak hayvanına kazanmış ve tedavi etmişiz. Bilcümle sokak hayvanlarına ulaşmamıza ramak kalmış durumda. Çiğli kentleşmenin hızlı olduğu aynı ilçe. İnşa halinde bir kent tabirini kullanıyorum ben Çiğli için. İmar ve ümran ruhsatının aceleci olması bizler için makro. Akse ortamında birlikte Çiğli kentleşme anlamında büyümeye devam ediyor. Birçok bölgede imar sorunlarımız var. Güzeltepe kentsel dönüşümü, Köyiçi kentsel dönüşümü, Balatçık Mahallesindeki imar revizyonunu İzmir Büyükşehir Belediyesine çalmak üzereyiz. Bahir ile telaki noktasında bakanlıktaki çalışmalarımız müspet gidiyor. Bazı eksiklikler vardı onları düzelteceğiz. Güzeltepe kentsel dönüşümü haddinden fazla mail. Diliyorum kim bunu bile 2023 genel seçimleri öncesi reisicumhur adayımız ile asıl atma törenini yaparız” dedi.

“Yılda bire bir misil kasa kuruyoruz”

Katılımcılığı dahi dolay planda tutmayı hedeflediklerini vurgulaya Gümrükçü, “Yaptığımız icraat ile 18 bin metrekare terklerden düz almışız. 775 bin metrekare kamusal alanı Çiğli halkına ve belediyeye kavuşturmuşuz. Eksiksiz bunları katılımcılık ile icra peşindeyiz. Mahallelerde sorunları alabilmek üzere yılda tıpkısı misil kasa kuruyoruz ve şikayetleri sorunları alıyoruz. Personelimiz ile yılda 1-2 posta çalıştay yapıyoruz ve belediyenin verimliliği üzerine konuşuyoruz. Kul çeşitli müdürlüklerdeki personeller ile toplantılar yapıyorum. Bizdeki veriler bakarak bin 800 civarı mülteci yurttaş ilçemizde bulunuyor. 700’üne nail durumdayız. Konserlerde ne grubu getireceğimizi dahi vatandaşlarımıza soruyoruz. Içtimai yardımda iddialıyız. Seçkin geçen zaman bu iddiamızı arttırıyoruz. Verdiğimiz bakım kapasitemizi imar etmek istiyoruz. Çok kat mezuniyet ettik fakat hedeflediğimiz noktada değiliz daha” diye niteleyerek konuştu.

“Sporda çokça iddialıyız”

Çiğli’bile yapılan toplumsal yatırımlara üstelik dikkat çekici Gümrükçü, “Çiğli’yi hars görüşme kenti boşaltmak istiyorduk. Bunu toplumun dönüşmesindeki etkisini siz bile akseptans edersiniz. Ego evvel sinemayı Bergama Belediyesinde izlemiştim. Bunlar insanı adam işleyen etkinlikler ve tığ bunu önemsiyoruz. Bu konuda geçmişe bakarak 10 katına derkenar durumdayız. Sporda bile çokça iddialıyız. 2021 Avrupa Spor Kenti seçilmiştik. 2018’üstelik 5 kol ve 480 mektepli ile aldığımız süreci bu sene itibari ile 30 branş ve 4 bin 7 öğrenciye nail durumdayız. 3 yıldaki spordaki mektepli sayısını 10 bitirme artırmışız. Belediyeciliğin sunu mefret kuralı halkla ilgiler. Vatandaş ilişkileri idare birimi kurduk. Şu dakika yılda 40 bin belediyeye başvuru yapılmış. Içtimai medyalardaki yazılar toplanıp merkezi bütün aktarılıyor ve bunlar ilgilisine yazılıyor ve yurttaşlara aktarılma yapılıyor. Yüzde 98’leri yakalayan ayrımsız hoşgörüsüz dönüşler var” dedi.

“Menderes tesisinin açılması geçişsiz”

Harmandalı ile ilgili sorulan soruya cevap veren Gümrükçü, “Tığ bu gübür tesisinin kapatılmasını, kaldırılmasını istiyoruz. Bunu yıllardır söylüyoruz. Bu çöp tesisi göçü ile tesisin da güvenliğini zılgıt fail noktada. 2 yılı çok süredir bu kayma bitmeme ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin araştırma çalışmaları var. O tesis güvenliği üzere ve o bölgedeki ümran problemleri amacıyla majör. Bizim üzere şanlı olan tesisin kapatılması. Bunun için Menderes tesisinin açılması lazım. İzmir’birlikte tıpkısı atık problemi vardı Büyükşehir Başkanımız el attı ve bakir tesisler kurdu. Biz Çiğli’nin kapatılması üzere Menderes’i rüçhan görüyoruz. Site Konseyimiz evvel Büyükşehir ile mülakat yaptı ve bir nice konuda netleştik tesisin kapatılması üzere. Ben bile AFAD müdüründen termin istedim bölgenin facia bölgesi car edilmesi için” diye niteleyerek konuştu.

SELIM Fırka İzmir İl Başkanı Asillik Ulu Sürekli’nin çöpün kaldırılması amacıyla yaptığı çağrıya ilgilendiren adına konuşan Gümrükçü, “Başkanımızı tığ seviyoruz. Beyefendilik kişiliği ile ayrı seviyoruz hem bile doğrusu hemşerimiz, kendisi de burada yaşıyor. Onun vatandaş yerine yaşadığı hassasiyetleri bende yaşıyorum. Çiğli’dahi dinç bütün bu tesisin kapatılması ve bu olumsuzlukların yaşanmaması için hem fikir. Belediye Başkanı namına bu fikri ortaklığın hem mecliste hem sokakta dillendirmeye bitmeme edeceğim. Soyluluk Mualla Bey’in üstelik Çiğli’bile yararsız sitesinin kapatılması amacıyla desteğinizi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“2 dolaşma üst üste belediye başkanlığı ayırmak elhak ıztırar”

2024 seçimlerinde baştan namzet tevessül etmek istediğini ifade fail Gümrükçü, “Ego 2019’da doğrusu iki çağ istediğimi söylemiştim. Uray Başkanlığı sürecinin 7 yıla çıkarılması ve bir tane çağ ile sınırlandırılması gerektiğini söylemiştim. Zaten belediyeye anca 2 yılda alışıyorsunuz. 5 yılda ekonomiyi toplayıp projeleri hayata geçirirsin ve kente imzalarını atarsın. İşini gür yaptıysan aynı arka göreve gidersin, yapmadıysan güle güle derler. İyi yaparsan elhak beraberinde birini yetiştirirsin. Bu sistemde 2 çevrim sıkışık şehremaneti başkanlığı yazmak doğrusu ıztırar” dedi.

Toplantı sonrası ise Gümrükçü ve beraberindeki basın mensupları, Çiğli’üstelik yapılan projeleri gezdi. – İZMİR

Share: