Kocaeli’de 8 iyesiz köpeğin zehirlenerek öldürülmesine tetkik

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, 8 sahipsiz köpeğin zehirlenerek öldürülmesine ilgilendiren tetkik başlatıldı.

Dilovası Şehremini Hamza Şayir, yaptığı bağlanmış açıklamada, hayvanseverlerin ihbarıyla harekete güzeşte belediye veteriner hekimi Tayfun Belek ve ekibinin, Mimarsinan Mahallesi’nde kâin sahipsiz hayvanları tagaddi noktalarına gittiğini belirtti.

Bölgeye revan ekibin, sahipsiz köpeklerinin zehirlendiğini tespit ettiğini nâkil Şayir, “Yapılan müdahalelerle 3 köpek kurtarılmış, maalesef 8 çıkmaz köpeği temizlik olmuştur. Kurtarılamayan köpeklerden biri hekimimiz ve ekibimizce alınarak otopsi üzere Pendik Hayvan Sağlığı Enstitüsüne götürülerek otopsi süreci başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Şayir, olayla ilgilendiren İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün bilgilendirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Tespit tutanağı olay yerine gelen ekiplerce tanzim edilmiş akabinde İl Sağlık Müdürlüğüne bilgi verilmiştir. Yakınlarda yapılan tetkik sırasında bulunan bire bir su birikintisinden mostra alınmış ve laboratuvara gönderilmiştir. Olay mahalline icra vekili Jandarma Komutanlığına olayın faillerinin ortaya çıkarılması hususunda şikayette bulunulmuştur.”

Share: