Kış lastiği uygulaması ferda başlıyor: Bin 152 liralık cezası var

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor: Bin 152 liralık cezası var

YOZGAT – Kış lastiği yakışmamış uygulaması, şehirlerarası denge ve geçici haiz ticari araçlar üzere 1 Açıklık Perşembe haset başlayacak. Kurallara yolsuz araçların işletmecilerine bin 152 liralık idari para cezası uygulanacak.

Yozgat Güven Müdürlüğü Bölge Trafik Fal Şube Müdürlüğü ekipleri, erte başlayacak ticari araçlar üzerinde zorunlu şita lastiği uygulaması öncesi sürücüleri uyardı. Güven ekipleri, Yozgat- Ankara karayolu Belletici Mesai aplikasyon noktasında denge ve arızi haiz ticari araçları durdurarak sürücüleri kış lastiği takmanın önemini ve korse diş derinliklerinin ne büyüklüğünde olması gerektiğini üstüne hem bilgilendirdi hem de sürücülere risale dağıttı.

Güvenlik ekipleri erte itibariyle şita lastiği zorunluluğuna ekşi araçların işletmecilerine bin 152 lira ceza kesileceğini duyurdu.

“Uygulamayı çok yararlı buluyoruz”

Güven ekiplerinin uyarıları zımnında memnuniyetini anlatım fail taşıtçı Talat Tilgir, “Polis ekipleri bizi durdurdu. Lastiklerimizi arama ettiler. Biz ticari olduğumuz için lastiklerimizin diş derinliği 10 santimetre. Uygulamayı çok bereketli buluyoruz, başkalarının yaptığı hataları tığ ödemeyelim diye niteleyerek bu kök kontrollerin olması domuzuna. Biz lastiklerimizin şu anda kış lastiği olması gerektiği ve yeterli olmaları üstüne uyarıldık. Bize broşürde dağıtıldı ve detaylı tıpkısı şekilde okuyup gerekeni yapacağız.” dedi.

Şoför Veysel Karacaoğlan ise, “Kış lastiğinin mecburi olması fena hâlde, üste bunu özel araçlarda üstelik yaparsak haddinden fazla dolgunca peki. Tığ denge taşıyoruz, bulaşan taşıyoruz sonuçta aynı iş harcıyoruz. Emeğimizin karşılığı evinsiz olmasın. Uygulamayı haddinden fazla beğendik, çokça güzel.” şeklinde konuştu.

“1 Açıklık-1 Nisan arası zorunlu olacak”

Yozgat Havza Gidiş Geliş Fal Ofis Müdürü Komiser Ermiş Zor de şita lastiği uygulamasının 1 Aralık ile 1 April günleri beyninde denge ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlarda mecburi olacağını hatırlatarak, “Bizler da uygulamaya saatler kaldığında sürücülerimizi brifing gayeli ilimizde farklı noktalarda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bire Bir şekilde hususi makine kullanan sürücülerimizin üstelik zat can güvenlikleri amacıyla şita lastiği takmalarını öneriyoruz. Yılın mecburi tutulan dönemlerinde angarya ve muvakkat taşımacılığı yapıp şita lastiği taktırmayan sürücülerimize bin 152 teklik yönetimsel para cezası uyguluyoruz.” görüşlerine kayran verdi.

“Denetimlerimiz sürecek”

Araçlarda korse diş derinliği ile ilgilendiren dahi bilgi veren Zor, “Hususi araçlarda lastiklerin diş derinliği 1.6 milimetreden elan bir iki gayrimümkün. Yük ve eğreti taşımacılığı fail cazibeli, kamyon, otobüs üzere araçlarda ise sargaç diş derinliğinin 4 milimetreden beş altı olduğunda esasen benzeri şekilde gidiş geliş yönetimsel nakdî ceza uyguluyoruz. Denetimlerimiz yılın bu dönemlerinde türlü noktalarda devam edecek.” ifadelerine vadi verdi.

Share: