Kırklareli’nde günlük 200 ton süt sakat kaşar peyniri üzere işleniyor

Kırklareli’nde Istranca Dağları’nın ensesi kalın nebat örtüsünden beslenen küçükbaş hayvanların sütünden çarkıt kaşar peyniri üretiliyor.

Temiz çekicilik ve doğadaki varlıklı nebat örtüsünde sönümsüz hayvanlardan Avrupa standartlarında elde edilen süt, günce adına mandıralara getiriliyor.

Kentte günce 900 ton sütün yüzdelik 60’a yakını işletmelerde işleniyor. Yaklaşık 20 yıl ilk birden anında seçme mandırada üretimi gerçekleştirilen bozuk kaşar peyniri, hareket yükü dolayısıyla zaman haddinden fazla beş on mandırada üretiliyor.

Kentte 10 civarında işletmede günce sayı farkı 200 ton süt, sakat kaşar üretimi amacıyla işleniyor.

Mandıralarda anadan görme yöntemlerle özenle işlenen süt, silindir şekline getirilip sayı farkı 20 devir mandırada serin aynı yerde bekletiliyor.

Daha sonraları çuvala sarılan kaşar peyniri, bir sene beklemesi amacıyla buzhanelere alınıyor. Hazır hale getirilen kaşar dar içi ve Arabistan, Bir Arap Emirlikleri, Dubai ve Katar kabil ülkelere ihraç ediliyor.

Kentte almanak sayı farkı 100 ton benzin ve benzen ürününün ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Anadan Görme yöntemlerle üretiliyor”

Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık, AA muhabirine, kentte üretilen çarkıt kaşarın ancak içi ve ev dışından rağbet gördüğünü söyledi.

Kentteki 4 firma marifetiyle kaşar peyniri ihracatı yapıldığını ifade eden Ilık, başka firmaların dahi dış satım yapmaları için çalıştıklarını belirtti.

Ilık, Istranca Dağları’nın eteklerindeki endemik nebat türlerinden beslenen hayvanların sütlerindeki aromadan kontekst kaşarın lezzetli olduğunu belirterek, “Çarkıt kaşar geleneksel yöntemlerle üretilmeye bitmeme ediyor. Bu geleneksel yöntemler çağın ve azık korteksinin istediği uygun koşullar altında harmanlandı. Lezzetimizi kaybetmeden bu sıhhi tesislerimizde üretime bitmeme ediyoruz.” dedi.

Çarkıt kaşar peyniri için coğrafi bel sürecinin da devam ettiğini anlatan Ilık, “Kaşarlarımız rastgele antlaşma kankızıl kankızıl ellerde yoğuruluyor sofralarımıza tıpkı lezzetle geliyor ama artık bunu tescil etmiş olacağız. Dünya çapında bilinirliği artacak. Bellik değerini yükselteceğiz. Coğrafi işaret bölgemizin üreticilerine çok henüz fazla yardım sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

“Eski kaşarın tıpkısı yıl beklemesi gerekiyor”

Kentte benzen ve benzen ürünleri üreten Emrullah Doğu ise eski kaşarın lezzetinin tartışılamayacak büyüklüğünde güzelce olduğunu rapor etti.

Kofçaz ilçesinin Devletliağaç köyündeki ocak işletmelerinde teferruatlı yıllardır kaşar üretimi yaptıklarını anlatan Şarki, ürettikleri kaşarın elverişsiz içi ve dar dışından umu gördüğünü dile getirdi.

Şark, Istranca Dağları’nın eteklerindeki 17 köyden topladıkları sütten kaşar peyniri ve peynir ürettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İyi aynı eski kaşar peyniri olması amacıyla buzhanede ayrımsız sene beklemesi gerekiyor. Bu dahi maddiyata birlikte dair, tezelden yapıp tendürüst kaşar peyniri kadar satamıyoruz. Bir sene bilahare çuvaldan çıkarıyoruz satışa sunuyoruz. Yöremizin hep kaşarları güzeldir. Istranca Dağları’nın eteklerinde devamında de Balkanlar var. Yani tığ çarkıt kaşarın olması gerektiği yerdeyiz. Hayvanat merada otluyor, maksut aroma birlikte oradan geliyor.”

Share: