Kılıçdaroğlu’ndan Kadın Adayları Sübvansiyon Derneği’ne tema: Kadınları örgütleyin, öz adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TALIH Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 şahsiyet umumi heyet ve idarehane başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka zevcelik etti.

Görüşmede avrat hareketinin hararetli olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev kadınlarına ve çiftçi kadınlara hele çoğalmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Sülale Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların kazançlı özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin toplumsal asayiş primlerini yatıracağız, böylelikle vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Tümce doğduğu yerde doyabilecek, ekinci köyünde bol bolamat ortamında, yaşayış süresince yaşayacak. Toplumsal mehabet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonradan iktisadi kalın zinde kadınlar amacıyla ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını bırakmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü kabul etmek amacıyla kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin avrat istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından strateji ettiklerini belirtti. En kocaman taleplerinin siyasette kıymet temsil olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe gelişigüzel sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi süresince tek kadın saylav çıkarmayan 20 devlet bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin el ve ilçe başkanlarıyla tıpkı araya gelerek, farkındalık çalışması aşırmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça doğru ayrımsız parti ve Türkiye için ciddi tıpkısı öneme ehil. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonradan, “Biz kadınların Meclis’te kıymet temsili üzere kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin hiç mebus bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar organize gücüyle özlük karı adaylarını çıkarsın, aday olmaya hak kazansınlar. Lütufla değil, buyruk ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Örgütlenme sürecine katkı koyun. Akıbet seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artma hangi kadar düş vericiydi. Milletvekilliği için da aynısı benzer. Kadınların düzenleme gücünü çokça önemsiyoruz. Bu aydan itibaren karı üyelerimizden kesenek almaya sonuç verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin kadın örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları haddinden fazla muhteşem. Erzurum’bile benzeri betik kafe açılmasını istemiştim. Tıpkısı belediyemiz sayesinde Erzurum’üstelik açılan pusula kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Özellikle tüvana kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’de, Aksaray’da, Kayseri’bile, kısacası mutluluk genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: SELIM PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka bile “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki eş bakan gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, kadın siyasetçiyi ‘sembol’ kabilinden gören anlayışı tagayyür etmek. Eşit benzeri Türkiye kurmak. AKP gidecek, akreditasyon ati” ifadelerini kullandı.

Share: