Kani Beko, Nazır Bilgin’e Benzeri Minimal Ücretlinin Düğürcük Hesabını Anlattı: “3 El Hoppadak Simit Yediğinizde Ayda 2 Bin 50 Liralık. Peynir, Reçel, Zeytin ve…

CHP İzmir Mebus Kani Beko, TBMM Genel Kurulu’nda; Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e minimum sevap ile geçinmeye müteharrik 5 yabanlık benzeri ailenin simit hesabını anlattı. Beko, “Bana dediler ki ‘Tığ 5 yabanlık tıpkısı aileyiz. Sabah, öğle vakti ve akşam simit yiyoruz. Simidin tanesi 5 liralık. 3 misil simit yediğimizde verdiğimiz mülk 75 lira. 30 günle bunu hesaplarsak 2 bin 250 teklik. Bu cılız bir adisyon. Bunun içerisinde ne peynir var hangi zeytin ne reçel, ne üstelik çay var. Bunları de sofraya katacak olursak, genel bir hesapla 5 bin lira tıpkı harcama yapmamız gerekiyor’. Tamam Sayın Bakan minimal ecir 5 bin liralık, bu mektubun cevabını bu aileye siz verirsiniz” dedi.

TBMM Umumi Yerleşmiş’nda, zaman Firez ve Turizm Bakanlığı ve Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sınırlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Endişe, Sosyal Asayiş Kurumu bütçesini primleriyle emekçilerin verdiğini hatırlatarak, şunları açıkladı:

“Oraya sunulan paraların hepsinde cebin teri var. O nedenle bu bakanlığın bakanı değişik bakanlardan daha çok bu bütçeyi korumakla yükümlü. Zira bu babamızdan bırakıt kalmadı. Cebin teri ile gelen ayrımsız bütçe. Bu bütçeyi akla yatkın kullanırsak zaman tartıştığımız kadar SMA’lı hastalarda kampanya düzenlenmez, EYT’liler amacıyla dursuz duraksız esas aranmaz. Örneğin staj SKK’lıları üzere saksı haset ayarlanmaz. Taşerona takım verilir. O açıdan bu vekillik çokça bulunmaz. Ama bu bakanlığın bütçesi herhangi bir zaman kara hapis diye niteleyerek rapor edildi.

“GÖK BOŞLUĞUNA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA”

Maalesef yağız mahbes diye niteleyerek rapor edilen SGK bütçesi imdi gök boşluğuna dönmüş durumda. Çünkü seçme seferinde eleştirdikleri SSK döneminin tüm 106 kat elan çok vazıh vermiş durumda. Bu sene ise şu ayak tabanı büyüklüğünde geçmiş senenin iki katına büyüklüğünde kullanılmış durumda. Böylesi bir bütçede israf büyük çelmek geçişsiz amma tıpkı gayr dahi usulsüzlük. 2021 yılının ilkgüz ayında bir gazete haberi ile buradaki yöntemsizlik anlatım edildi. Buradaki tabir şuydu, içerisinde SGK Başkanı ve 21’e mümasil bürokratın olduğu aynı yolsuzluk dosyasında bahsedildi. Tığ da buna bedel ilk teşrin ayında bir istifham önergesi ile bakanlığa sorduk, vekillik haliyle soru önergesine cevap vermedi. Ama Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda itiraf etti bu vekil. Dedi kim ‘Böyle ayrımsız usulsüzlük vardır, bununla ait soruşturma açtım’. Ancak ‘Soruşturma açtım, SGK Başkanı’nı görevden aldım’ dediği hayat İsmail Yılmaz, o tarihte gazetelere tıpkı röportaj verdi. ‘Ben Denetim Kurulu’ndan burada 7 kişiyi görevlendirdim, bu görevlendirmeden dünya beni görevden aldılar. Kamuoyuna bırakıyorum’ dedi. Arkasına başka bire bir madde elan oldu, Denetim Kurulu’nda yönetmelik değişikliği ile elhak bu soruşturmanın içerisinde kriminal bakanın yakının olduğu rapor edilirken, bu posta bile onun hususiyet müşaviri Oğuzhan Uğurlu, yönetmelik değiştirilerek, Teftiş Heyeti Başkanlığı’na getirildi.”

Minimal ücret tartışmalarına değinen Bulut, kürsüde bir ışık göstererek “Benzeri öğretmenin tweetinden tıpkı aktarma. Bu tagaddi çantası. Yavrularımız bugün savuşturmak bile değil evde yapılan gereksiz dayanmayan ile okula gönderiliyor” dedi.

“5 KİŞİLİK AİLE 3 EL SİMİT YESE 30 GÜNDE 2 BİN 250 LİRA”

CHP İzmir Saylav Inanmış Beko, Düzentileme ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Bilgin’i asgari ücret üzerinden şöyle eleştirdi:

“Sabah 5 şahsiyet tıpkısı familya beni aradı. Amiyane tıpkısı notu var. Bakanı dahi televizyonda görmüşler ama biz göremiyoruz. Sayın Çalışma Bakanı’nı. Bana dediler kim ‘Tığ 5 şahsiyet bir aileyiz. Sabah, öğle ve akşam simit yiyoruz. Simidin tanesi 5 lira. 3 kere düğürcük yediğimizde verdiğimiz mülk 75 lira. 30 günle bunu hesaplarsak 2 bin 250 lira. Bu ark bir adisyon. Bunun içerisinde hangi peynir var hangi zeytin hangi reçel hangi birlikte öz var. Bunları de sofraya katacak olursak, genel bire bir hesapla 5 bin lira benzeri masraf yapmamız gerekiyor’. Tamam Sayın Bakan asgari ücret 5 bin lira, bu mektubun cevabını bu aileye siz verirsiniz.”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, gençlerin yüzde 76’sının hizmet etmek için mikro dışına gitmek istediğine özen çekerek, gençlerin Türkiye’üstelik hisse senedi bulsa bağan ücretle gitmek zorunda kaldığını birlikte şöyle anlattı:

“Sayın Nazır sizce bu çoluk çocuk illet daraç dışına başvurmak istiyor, tek bunu düşündünüz mü? Çünkü gençler ülkelerinde gani tıpkı gelecek bulamadıklarını biliyor ve görüyorlar. Yaptığınız yanlışlar sonucu nitelikli işgücümüz mağribî ülkelere göçüyor, gençlerimizi kaybediyoruz. 20 yılda işsizliği çözemediğiniz kadar gençlerimize iyi bire bir gelecek sağlayamadınız. Ülkemizde hisse senedi nail olmak üstüne şanslıysanız, karşınıza bu el üstelik düşük ücret gerçeği ortaya çıkıyor. İşçiler minimum ecir yahut bunun az buçuk üzerinde gitmek zorunda kalıyorlar. Minimal ecir ise serencam 10 yılda dolar bazında erimiş, buna eşit minimal ücretle çalışan sayısı de artmıştır. 20 yılda asgari ecir genişlik fazla 2016 yılında 430 dolara büyüklüğünde derkenar, bugünse 295 dolara gerilemiştir.”

Share: