KAAN uygulaması ile vatandaşı dolandırılmaktan kurtaran görevliye teşekkürname belgesi

Karabük’te bir kişinin bankadan cesaret kullanarak çektiği 100 bin lirayı kendisini dolandırmak isteyenlere göndermesini Genel Manşet-Özel Asayiş İşbirliği ve Entegrasyonu (KAAN Uygulaması) yardımıyla engelleyen düzenlilik görevlisine teşekkür belgesi verildi.

Karabük Valisi Fuat Gürel marifetiyle makamında kabul edilen özel bir bankanın asayiş görevlisi Volkan Dereli, yaşanan olayı anlattı.

Dereli’yi duyarlılığı ve vatandaşı telefon yoluyla dolandırılmasını engellediği amacıyla tebrik eden Vali Gürel, “Vatandaşlarımızdan, kendilerini arayarak polis güçleri, leşker yahut savcı namına tanıtıp para talep eden şahıslara haysiyet etmemelerini ve bildirme gelişmemiş sürede 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak asayiş güçlerimizle irtibata geçmelerini istiyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Jandarma Komutanı Miralay Acayip Gümüş, İl Güven Müdürü Porte Yırtar’ın de amade bulunduğu kabulde Gürel, Dereli’ye belgesini arz etti.

Olay

Karabük’te kendisini telefonla arayarak polis güçleri olduklarını belirten kişilere murat ettikleri 100 bin lirayı gönderebilmek için 8 Aralık’ta hususi benzeri banka şubesine giderek, bankadan 100 bin teklik güven talep eden İlhan E’nin nakız ve hareketlerinden dolandırılacağını anlayan bankanın hususi güvenlik görevlisi, KAAN Uygulaması ile konuyu polise bildirmişti. Polis Güçleri, İlhan E’yi bankadan çektiği 100 bin lirayı dolandırıcılara çatlamak üzereyken durdurmuştu.

Share: