İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 kaba tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye gönderme edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Değişik zanlılar ise adli kontrol üzere serbest bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin toplumsal medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine gün yapanlara birlikte düzme dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden danışmanlık ücreti adı altında dünyalık arzu eden şüphelilerin, yasalı olduğunu izhar etmek için Türe Bakanlığının sahte internet sitesi ekran resimlerini birlikte paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde haddinden fazla efdal miktarda nahak yere rüşvet elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarında da düzme dekontlar ile faziletli miktarda dirimlik elde ettikleriyle ait paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişkin toplumsal iletişim araçları hesaplarından yüksek konuşu “forex” yatırımıyla ilişkin paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda dolaşık kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden faziletkâr rüşvet vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında servet dilek ettikleri, bu şahıslar için haddinden fazla mülk kazandıkları yönünde sahte dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “rüşvet ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin kanuni olduğuna söylemek için Hak Bakanlığının resmi hava logosunu ve internet sitesine ilişik ekran resimlerinin olduğu doküman ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 nahoş üzerine denetim kararı verilmişti.

İzmir’in birlikte Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’üstelik 16 Eylül’da planlı eş zamanlı operasyonlarda 19 kuşkulu gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’dahi 9, büyüklük genelinde 121 kişiyi dolandırıp tahminî 1 milyon 800 bin teklik nahak yere rüşvet elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: