Iyesiz kapik ve kediler Bekir amcanın yolunu gözlüyor

Yozgat’ta tüvana hayvansever Bekir Korkmaz, kasap, lokanta ve fırınlardan topladığı aşındırmak artıkları, kemikler ve günü geçmiş ekmeklerle iyesiz köpek ve kedileri besliyor.

İşçi emeklisi 64 yaşındaki Korkmaz, yaz kış demeden sabah erkenden kalkıp kasap, aşçı ve fırınları dolaşarak iyesiz hayvanat amacıyla yiyecek topluyor.

Otomobiliyle birden her aktarılma şehir merkezine 28 kilometre mesafedeki Çalılı köyünde bulunan deste evine giden Korkmaz, 5’i zat rabıt evinde gelmek üzere bölgedeki 20 iyesiz kapik ve kediye araç veriyor.

Bekir Korkmaz, AA muhabirine, yaklaşık 15 sene geçmiş zahmetli olduktan sonra doğup büyüdüğü Çalılı köyüne bağ evi yaptırdığını söyledi.

Kent merkezinden köye gidip gelirken yolda iyesiz kapik ve kedileri gördüğünü dile getiren Korkmaz, henüz sonradan bunlardan bazılarını beslemeye başladığını belirtti.

Korkmaz, yazlıkçıların, bent ve bahçelerini arkalamak evet dahi çocuklarının sevmesi için aldıkları hayvanları kışın bırakıp gittiklerini anlatarak, “Yol süresince çok hayvan var. Bu hayvanları besliyorum. Bu hayvanlar, sabah ve akşam beni beklerler. Korna çalınca koşar varidat.” diye niteleyerek konuştu.

Sırtında şart taşıyor

Bazen işlerinden âlem köye gidemediğine değinen Korkmaz, “Köye gelemediğim devir hayvanlar geceleri uykuma giriyor. Vicdanen kendimi mesul tutuyorum. Gitmediğim ant açgözlü kalacaklar diyerek uykularımın kaçtığı oluyor.” dedi.

Hayvansever Korkmaz, fırınlardan günü geçmiş aldatmak, lokantalardan yemek artığı, kasaplardan mızrap aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Günü Geçmiş savmak bulamadığım ant hayvanları haris bırakmamak amacıyla tendürüst atlatmak alıyorum. Rabb’im bunlara veriyor, bunları beslediğim ant ego sıkıntı çekmiyorum, aldığım maaş mahsus ama Tanrı bereket ödül ediyor. 12 yıldır hayvanları besliyorum. Kışın kardan defa kapandığı devir 1,5 kilometre sırtımda eşya taşıdığım oluyor.”

Fırıncı Mal Ceylan dahi Korkmaz’ın değme sabah fırına gelip sahipsiz köpekler için günü geçmiş savsaklamak aldığını belirtti.

Restoran işletmecisi Mustafa Bati de “Bekir ağa, aşındırmak artıklarını iyesiz hayvanlara verir, bunu kendine görev edinmiş, namına çokça teşekkürname ediyoruz, artıklar tutumsuzluk olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Share: