Işyar-Sen Umumi Başkanı Yalçın’dan sözleşmelilere ekip talebi Açıklaması

Memur-Sen Umumi Başkanı Yüce Dik, “Açık çerçevede süreli sözleşmeli, süresiz kontratlı kadar farklı mevzuatlar üretilerek kamudaki bütünlüğün dağıldığı düzlük toparlansın ve sözleşmeliler kadroya geçirilerek bu ağız dalaşı tamamen bitirilsin istiyoruz.” dedi.

Sarp, kamudaki kontratlı personelin kadroya geçirilmesi süreciyle ait Say ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı ile yaptıkları toplantının arkası sıra matbuat mensuplarına açıklamada bulundu.

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ilişkin taleplerinin 6’ncı çevrim dolgun sözleşmede kayran aldığını anımsatan Yalman, toplantıda konunun genel çerçevesine ilişik değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Dik, şöyle konuştu:

“Işyar-Sen kendisine, bizim buradaki ana yaklaşımımız, kamuda eylemli, kesiksiz sözleşmeli, süresiz kontratlı gibi ayrımların olmasından artış kamuda benzeri bütünlüğün olması, istihdamın bu anlamda tekleşmesi ve mevzuatın üstelik bir tane tipleşmesi boyutuyla aynı süreç yönetimi yapıyoruz. Amme, bu kadar dağınıklığı kaldırmaz. Bu memnuniyet getirmediği kabilinden mesai barışını da bozuyor. Aynı işi eden değişik statüde insanlar bir kurumda, benzeri büroda çalışmaya devam ediyorlar ve bu mücahede barışını tek antlaşma sağlamıyor.”

“Keyfiliklerin ortadan kalkmasını istiyoruz”

Vazifeli-Sen’in gayretleriyle 2011 ve 2013’te birçok kamu görevlisinin kadroya alındığını anımsatan Sert, zaman birlikte 600 bine yaklaşan sayıda personelin kadroya geçirilmesini rica ettiklerini söyledi.

Devam eden sürecin istişareyle tıpkı noktaya geleceğini düşündüklerini tamlayan Sert, şunları kaydetti:

“Şurası tatlılıkla karşılıyoruz, kâin düzenlemenin, 657’nin 4/B kısmı gâh istihdamda zorlanılan maharet personel üzerine ayrımsız müsaade kendisine kamuda filhakika getirilmişti, bu yine aynıyla dursun. Bu konuda kamunun arada bir istihdamda zorlandığı alanlara ilişkin özel cevaz namına bu işlesin. Kontratlı olup kadroya geçilmek istemeyen ara sıra aksam var, onlar tamam kalsın. Amma geniş çerçevede sürekli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli kadar farklı mevzuatlar üretilerek kamudaki bütünlüğün dağıldığı düz toparlansın ve kadroya geçirilerek bu ağız dalaşı tamamen bitirilsin istiyoruz. Temel gayretimiz bu. Zira bu anlamdaki skala hem çalışanı mutsuz ediyor hem örgütlü yapılar kendisine bizi yoruyor hem da kamu buradan seçme öz elde etmiyor. Yemeden Içmeden anlaşmazlık elde edilmiş oluyor. Bunun mali benzeri yükü da namevcut. Zaten bu ifa yapılıyor çalışanlara. Elhak çalışanın mali haklarında bu aranjman yapıldığında haddinden fazla ağırbaşlı finansal benzeri düzeltme söz konusu değil.”

CHP’li Kırşehir Belediyesinde gâh kontratlı çalışanların işten atıldığını anımsatan Sarp, bu keyfiliklerin ortadan kalkmasını, insanların güvenceye kavuşmalarını istediklerini söyledi.

Yalman, 4/C’den 4/B’ye geçemeyip arafta kalanlarla ilişkin tartışmaların dahi sürdüğünü dile getirerek, bunlara icap olmadığını ve esas yaklaşımlarının belli olduğunu ifade etti.

Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanlığının konuyla ilişkin özverili çalışmalarını gördüklerini anlatan Sarp, sonuçta herkesi memnun edecek tıpkısı çalışmaya araç görünmek istediklerini söyledi.

Sert, “Az önceki görüşmemizde ‘Ekim ayında bu işi bitirelim’ diye kolektif sözel bir mutabakatımız var. Ekim ayında bağlamak nihai hedefimiz.” dedi.

Share: