Göçerler, sürüleriyle gelişigüzel 35 günlük kafile yolunda

İlkbaharda, yaz aylarını buyurmak amacıyla Muş, Erzurum ve Van yaylalarına küçükbaş hayvanlarını otarmak için götüren göçerler, 7 maaş plato döneminin peşi sıra 35 zaman süren yaylalardan merkeze takatli ve kuvvet zaman göçü başladı.

7 maaş plato yolculuğunun peşi sıra Batman’ın Sason ilçesi üzerinden kent merkezi, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinde kış aylarını etmek üzere tahminî 35 günlük metanetli yolculuğunu sürdüren göçerlerin mukavemetli yolculuğu bitmeme ediyor. 5 yaşından beri hayvancılık yaptığını belirten göçerlerden Serkan Algan, 7 aydır yaylalarda olduklarını belirterek, havaların soğumaya başlamasıyla elan yunak olan yerleşme yerlerinde şita aylarını etmek amacıyla göçe başladıklarını söyledi. Algan, “7 aydır yaylalara çıktık. Havalar soğumaya başlayınca zorunlu göçe başladık. Kış aylarını kent merkezlerine mail iskân yerlerinde geçireceğiz. Sadece bizim değil, hayvanların dahi üşümemesi lazım. 5 yaşından beri ben bu işi yapıyorum. Seyahat 15 devir sürüyor. Yolculuk boyunca hoppadak paketlemek, peynir ve zeytin yiyebiliyoruz. Hamam yemek boğazımızdan geçmiyor. Bu, stabil aynı çığır. 24 saat boyunca hayvanlarımız ile birlikteyiz. Onları geceleri de korumazsak kurtların saldırısına maruz kalıyorlar. Bu meslek çok azaltan, beni gören 35 yaşında zanneder, oysaki ben 20 yaşındayım. Apayrı tıpkısı mesleğimiz namevcut. Küçüklüğümden beri bu meslekle uğraştığımız için ayrıksı gelişim yapamıyoruz” dedi.

Soğuk havalardan korunmak üzere akak ve tay adına pervane kullandıklarını nâkil Algan, “Geceleri kepenek dediğimiz yünden yapılan giysinin süresince yatıyoruz. Yünden yapıldığı üzere bizleri ısıtıyor. Havalar haddinden fazla soğuk olunca bu yetmiyor üşüyoruz. Yağmur geçirmesin diye niteleyerek üstünde keçe diktik. Geceleri içine girip kapatıyoruz. Sabaha büyüklüğünde ortamında el tutarak yatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: