Gezmen rabıt atölyesi ile putrel ati nesillere aktarılıyor

– Gezgin rabıt atölyesi ile bağlama ati nesillere aktarılıyor

TUNCELİ – Türk folk müziği sanatçısı ve putrel virtüözü Erdal Erzincan, saz geleneğini gelecek nesillere aktarmak üzere ‘Gezmen saz atölyesi’ ile Tunceli ilkin kalkmak amacıyla Erzurum ve Erzincan’ın en ücra köylerine büyüklüğünde emek yürütüyor.

Kısaca 4 yıl öce Erzurum, Erzincan ve Tunceli’yi içine alan gezgin ilhak atölyesini kurup rustik kesimde kâin ücra köylerde hareketli vatandaşlarla bire bir araya gelmeyi hedefleyen sanatkâr Erdal Erzincan, bu süre süresince birçok gence rabıt geleneğini aşılarken, tıpkısı zamanda gittiği bölgelerin derlemelerini dahi yapmanın gururunu yaşıyor. en üst Tunceli’nin Pülümür ilçesinde işlik çerçevesinde gençlerle bir araya gelen Erdal Erzincan, 4 yıldan bu yana Erzurum, Erzincan ve Tunceli’de projeyi yürüttüklerini söyledi.

3 ilde 25 öğrenciyle başladıklarını belirten Erzincan, “Karye köy dolaşıyoruz. Sabit aynı ekiple seçme dersimizi, tıpkı köyde yapıyoruz. Onun amacıyla adımız gezmen rabıt atölyesi. Herhangi Bir gittiğimiz köyde heybemize tıpkısı öz dolduruyoruz. Masal dolduruyoruz, oranın yemek kültürünü, folklorunu, deyişlerini, semahlarını hangi varsa o köye dair rastgele şeyi öğrencilerimize aşılamaya çalışıyoruz. Öğrenciler hem köklerinden agâh oluyorlar hem dahi İstanbul’üstelik, Ankara’dahi, İzmir’bile nazik kentlerde şekillenen rabıt eğitimini buraya taşıyoruz. İkisi birlikte olunca bayağı evire çevire tıpkı son çıkmaya başladı” dedi.

Projeye önceden süreyi 3 sene yerine düşündüklerini nâkil Erzincan, “Ama terbiye koşa yönlü olunca hem yerli hem mevrut eğitim olunca bunu 5-6 yılda tamamlamayı düşünüyoruz. Gene bu coğrafyada tıpkı yıl sonraları bile yıpranmamış ayrımsız ekip oluşturacağız . Bu şekilde bu topraklarda özüne akla yatkın akademik benzeri eğitim şekillenmiş olacak” diye konuştu.

Etkinliği Pülümür Cemal Süreya Hars ve Beyin Evi’nde gerçekleştirdiklerini dile getiren Pülümür Şehremini Müslüm Tosun ise “2018 yılında Pülümür’birlikte başlayan ve üç ili içine düz seçmelerin Tunceli ayağı ilçemizde yapılmıştı. Bu projenin ayrımsız paydaşı gelmek, sülale sahipliği yazmak oldukça keyifli ayrımsız hareket. Erdal Öğretmen kıtipiyoz iş veriyor bu projeye. Hiçbir beklenti, menfaat gözetmiyor. Ayda bir Pülümür’birlikte, Erzincan’üstelik, Erzurum ve Tunceli’den seçtiği öğrencilerin çalışmalarını bu bölgede yapıyor. Edebiyat köylerimizde yapıyorduk. Tek çocuğun olmadığı köylerde. O köylerdeki yaşanmışlıkları uslu insanlardan bu bölgeyle ilgili çalışmaları üstelik projenin içine katarak hem ayrıntılar geçmişle ilişik bilgilere sahip oluyorlar hem bu bölgenin kültürünü, dilini, tarihini öğreniyorlar. Çok sunturlu ayrımsız çalıma. Kendisini tebrik ediyorum. Bu projenin birlikte olmaktan bile çokça bahtiyar olduğumu ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Share: