Eskişehir’de “familya diş hekimlikleri” çocukların munsap bakımları üzere mesaiye başladı

Karabük ve Kırşehir ile pilot diyar seçilen Eskişehir’de, Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) uygulaması üzerinden termin alınarak karı hekimine giden 2-12 yaş arası çocukların munsap ve diş sağlığı kontrolleri yapılıyor.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Maksat Bilgili, yaptığı yazılı açıklamada, uygulamanın 15 Ağustos bakımından uçucu iller Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te başlatıldığını belirterek, bir numara aşama esenlik hizmeti kapsamında kâin ev dişçilik uygulamasının, sağlığın teşviki, apotr afiyet hizmetleri ile canlandırma, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin benzeri arada verildiği, bireylerin hizmete basitçe ulaşabildikleri, düşük maliyetle hareketli ve makro keyif hizmetinin sunumu olduğunu kaydetti.

Eskişehir’de toplanmış 23 diş hekiminin proje kapsamında görevlendirildiğini anlatım eden Prof. Dr. Hakim, şu bilgileri verdi:

“Uygulama kapsamında ilimizdeki 2-12 gözyaşı aralığındaki temas çocuğa tıpkısı karı diş hekimi tanımlanmıştır. Vatandaşlarımız çocuklarının aile diş hekimlerini e-nabız ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Aileler çocukları için planlanan geçmiş muayeneleri konusunda hekimleri eliyle gelişmemiş plan veya telefon görüşmesi ile bilgilendirilerek ilgili sağlık kurumuna nida edileceklerdir. İlk muayene sonrasında ise takip sıklıkları ve gerekiyorsa uygulanacak tedaviler karşı ailelerin bilgisi dahilinde izlenecek süreç planlanacaktır. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden termin oluşturarak eş dişçi müzakere edilebilir, bu mülakat sonrası çocuklarının e-nabız profili üzerinden asılsız risk analizi sonucu, izlem periyodu ve yapılan apotr dudak ve diş sağlığı uygulamaları ile ilişik bilgilere ulaşılabilir.”

Prof. Dr. Erek Hakim, bireye katışıksız havari uygulamaların anne olacağı karı diş hekimliği sistemiyle çocuklara munsap ve diş bakımı eğitimi verilmesinin, tagaddi alışkanlıklarının tespit edilerek önerilerde bulunulmasının, florürlü diş macunu ile dişlerini ahenkli yerine fırçalamalarının sağlanmasının ve mevkut kendisine havari ve yasaklayıcı tedavilerin uygulanmasının amaçlandığını belirtti.

Share: