Engin Özkoç: “Sülale Bakanlığı’nın Görevi Bu Davalara Karışan Girmek Değil, Bu Olaylarının Olmasına Hastalık Olan Faktörleri Ortadan Kaldıracak Çalışmaları…

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İsmailağa Cemaati’hangi sınırlanmış Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Saf Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘önder nikahıyla evlendirmesine’ ilişik, “Çocukları cemaatlerden, ailelerden, istismardan koruyacak olan ki? Dallar, ailenin malı değil. Toplumun aileye emanetidir. Onları aileleri büyüklüğünde devletin de koruyup kollaması gerekir. Aile Bakanlığı illet var bu ülkede? Adalet Bakanlığı bozukluk var bu ülkede? Pazartesi haberleri bundan sonra. Karı Bakanlığı’ndan biricik curcunalı namevcut. Geçkin fotoğraflar ortaya artık, akşam ezanı saatlerine yine tık namevcut. Tepkiler büyüyünce davaya karışan olacağız dediler. Karı Bakanlığı’nın görevi bu davalara karışan oluşmak değil, bu olaylarının olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldıracak çalışmaları yapmaktır” dedi. Özkoç, asgari ücret ile ilgili yerine dahi; “Tığ bununla ait bugün 10 bin TL olsun desek, CHP 10 bin TL’nin altında olmasın, üstünde olsun diyor. Bu şişkinlik karşısında bu nukut ehliyetli olacak mı? İki, üç kamer içerisinde esasen o rakamlar inecek bulunmayan olacak gidecek. Asgari ecir elden hatır amonyaklamak için yoktur” açıklamasını yaptı.

CHP Kol Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’birlikte matbuat toplantısı yaparak gündemi değerlendirdi.

Özkoç, TBMM Umumi Kurul’da bütçe görüşmeleri sırasında AKP Bursa Saylav Galibiyet Işık’ın İYİ Fırka Trabzon Mebus Hüseyin Örs’e yumruk atması ve Örs’ün henüz sonrasında hastaneye kaldırılmasına ilişik, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u; “Şentop, TBMM’nin başkanı. Siyasa üstü bir makamda oturuyor. Hepimizi koruyup kollaması gereken tıpkısı güç. Peki, bire bir temel uzmanı kabilinden saraya her an AKP’nin anayasa uzmanlığını açmak bir Meclis Başkanına yakışıyor mu? ya sen evvel geçmiş kendi görevini yapsana. TBMM’bile benzeri milletvekili zedelenmek edildi. Önsezi nakız vardı, uyutulmak zorunda kaldı. Bununla ilgili bir tane bire bir bayram söyledi mi ya. Sen elbette Divan Başkanısın. Bununla ilgilendiren bire bir açıklama yaptın mı ya” sözleriyle eleştirdi.

Özkoç’un konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“SON GÜNLERDE KONUŞULAN ŞEYDEN DOLAYI HICAP DUYUYORUM: Ego Sakarya Milletvekiliyim. Oturduğum, ikamet ettiğim düzlük Sapanca. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Sakarya’nın tıpkısı milletvekili olarak sonuç günlerde konuşulan şeyden kontekst sikilma duyuyorum. Benim güzelce ülkemde, hayatımı ve çocukluğumu geçirdiğim güzelce kentte 6 yaşında tıpkısı kız çocuğuna gelinlik giydirip daha sonra birlikte bu kız çocuğunun seksüel istismara uğradığı; şimdilerde konuşuluyor. Bununla ilişik iddianame düzenlendi. Bununla ilgili patırtılı kayıtları var.

TÜRE, HEPİMİZİN KUMA VİCDANI DEĞİL Mİ: Anlatılanları ve iddianameyi okuyunca tıpkı insanın kendi insanlığından utanmaması benzer değil. 6 yaşındaki benzeri bala, elbette kurban edilir? Şikayetler, doktor tespiti, çocuğun anlattıkları… Adi bunlar duyulduğu halde üstü şüphesiz örtbas edilir, lacerem kapatılır? Adalet, hepimizin eş vicdanı değil mi? Tamam bunu kuşkusuz kararttılar? Eş olan, tanık olan, ayn yuman, ahbaplık uğrunda elbette hesap vermeli. Ağırbaşlı tıpkısı şekilde cezalandırılmalı.

AİLE BAKANLIĞI, TÜRE BAKANLIĞI SEBEP VAR BU ÜLKEDE: Bu kâfi mi? Çocukları cemaatlerden, ailelerden, istismardan koruyacak olan kim? Ayrıntılar, ailenin malı değil. Toplumun aileye emanetidir. Onları aileleri kadar devletin da koruyup kollaması gerekir. Eş Bakanlığı niçin var bu ülkede? Doğruluk Bakanlığı illet var bu ülkede? Pazartesi haberleri çıktı. Eş Bakanlığı’ndan tek ses namevcut. Geçkin fotoğraflar ortaya artık, akşam ezanı saatlerine gene tık bulunmayan. Tepkiler büyüyünce davaya müdahil olacağız dediler. Sülale Bakanlığı’nın görevi bu davalara müdahil oluşmak değil, bu olaylarının olmasına hastalık olan faktörleri ortadan kaldıracak çalışmaları yapmaktır.

ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA KOMİSYON OLUŞTURDU: Türkiye’de bala istismarı gözle görülür şekilde artıyor. Hem dinimiz hem ahlakımız, örfümüz, geleneklerimiz hem topluma göz açımız gereği 21’inci yüzyılda bittabi yavru istismarından bahsedebiliriz. Yıllardır AKP iktidarı, sorunu çözecek biricik tıpkısı adım atmıyor. en üst benim hatırladığım 2018’in başlarıydı. Dönemin başbakan yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında 6 icra vekili görevlendirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İçişleri Bakanı, Esenlik Bakanı, Toyluk ve Spor Bakanı, Milli Eğitim Bilimi Bakanı İsmet Yılmayan, çocuk istismarını halletmek için Erdoğan’ın talimatıyla yarkurul oluşturdu.

ÖNEMLİ OLAN ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ VE YAŞAM KALİTESİ: Dedik kim tığ peki, burada saray böyle tıpkı bakış açısıyla yaklaşmış, bakanlarını birlikte görevlendirmiş, bununla ilişik aheste tedbirler alınacak… Divan’teki umum siyasi parti gruplarını gezdiler. Hem biz hem diğer siyasi parti grupları buna sonuna büyüklüğünde destek verdik. Neden? Koca olan çocuklarımızın geleceği ve yaşam kalitesi. Tümen ortamında çöz alt kurul oluşturduk, yöre açıcı raporlar sunduk. Benim makamımda gerçekleştirilen görüşmede Recep Akdağ, 10 dönme kabilinden kısa tıpkı sürede bununla ilişkin aynı eylem planı ve kapsamlı bire bir emek yapıp raporu size sunacağız dedi.

VEKIL ‘BİR KEREDEN BİR HUSUS OLMAZ’ DEDİ: Aradan yıllar geçti. Birçok el sorduk, araştırı önergesi, soru önergesi verdik. Bilcümle bu bakanlardan ve saraydan biricik bir bahis bundan sonra mı? Faydalı. Bununla ilişik bir ifade yayınlandı mı? Faydalı. AKP’nin tutumu, aileden mesul bakan, Kükremek Izdıraplı, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğumuza atak ile ilişkin vaziyetler ortaya çıktığı ve mahkemeye kavrama edildiği çabucak icra vekili ‘Aynı kereden benzeri özdek olmaz’ dedi. Yani çocuğa cinsel istismara kalkışan o okkalı insanların hoppadak o insanların üstüne gitmek yetmiyor. Bu bakanın kafasındaki siyasi anlayışa ve göz açısının üzerine gezmek gerekiyor.

BİR NAZIR ‘BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ’ DİYEBİLİYOR. O DEVIR BU HERKESE ADALET OLUYOR BU ÜLKEDE: Tıpkı icra vekili, aileden sorumlu tıpkı icra vekili… 45 çocuk, bu konuda bir tecavüze uğramışsa kalkıp üstelik lacerem oluyor da ‘Bire Bir kereden bir molekül olamaz’ diyebiliyor. O ahit bu herkese adalet oluyor bu ülkede. Bu sefihane aynı yaklaşımdır. O Ensar Vakfı’na hangi oldu? Özel bire bir yurtta 45 çocukla ilişik hakeza tıpkısı molekül yaşansaydı hangi olurdu sıkıntılı? Ensar Vakfı, bakanın ‘Bire Bir kereden bir molekül gayrimümkün’ yorumundan sonra hiçbir husus yapılmadı. Korunup kollandı.

ÖĞRETMENLERİ BİR ARAYA TOPLAYIP, ENSAR VAKFI’NDA BİR ARAYA GELMELERİNİ…: Elimde ayrımsız belge var. Bu vesika 3 Açıklık 2022 tarihine ait. Sultanbeyli İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü, kaymakamlık camia başkanlığı toplantısı için din ekin ve ahlak, imam dil cambazı lisesi ortaokul öğretmenlerini aynı araya toplayıp; bu derslerle ilgili koordineyi bulmak, iletişimi bulmak amacıyla Ensar Vakfı’nda tıpkısı araya gelmelerini vilayet musaddak benzeri abece yayınlamış. Yani Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ve illerdeki devlet ve kaza milli eğitim bilimi müdürlüklerinin onlarca binası varken bunu zat içlerinde halletmeleri mümkünken valilik emri ile Ensar Vakfı’nda bu öğretmenler ayrımsız araya gelip derslerdeki ilmek kültürü ve aktöre, iz derslerini, imam hatip ortaokul ve meslek derslerini elbet tıpkı eş güdüm ile yürütecekleri toplantısını burada yapıyorlar.

AKP İKTİDARI, BALA İSTİSMARININ ÖNÜNE UNUTMAK YERİNE BUNU MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN ELİNDEN HANGI GELİYORSA YAPIYOR: Bu yaklaşım rastgele cins şeyin önünü açıyor. Bu nedir? 45 öğrencinin tecavüze uğradığı tıpkısı vakfa, il ve Milli Terbiye Bakanlığı, haysiyet kazandırıyor. Zül etmeyin, hakeza şeyler tamam, geçer akçe amma siz bizim korumamız altındasınız diyor. AKP iktidarı, yavru istismarının önüne koymak yerine bunu meşrulaştırmak ve bu kurumları itibarlılaştırmak üzere elinden hangi geliyorsa yapıyor. İşte bu çocuklara istismarda bulunanlar kadar buna katkı sağlayan, bunları yapanları saygın ayla getiren mantalite bile suçludur. Ortadan tamamen kalkması müstelzim üstelik işte bu bakış açısıdır. Onun üzere Türkiye’bile çocuklarımızın başına bu geliyor.

O KANUN GEÇMİŞ OLSAYDI 6 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA SALDIRI FAIL İNSANLAR BUGÜN ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYARAK DOLAŞIYOR OLACAKTI: AKP iktidarı, bala evliliklerine affı Meclis’e getirdi. Girişimleri özellikle kadın örgütleri almak üzere halkın tepsini, CHP’nin tepsine maruz kaldı. 2016’de o dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM kürsüsünün arkasındaki odada ‘ben bunu bu akşam ezanı geçiremezsem bire bir henüz on paralık geçiremem’ diyerek çırpınıyordu. Şayet o kanun esbak olsaydı 6 yaşındaki çocuğa cinsî tacizde bulunan, çocuklara tecavüz eden insanlar zaman ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor olacaktı. Bu mudur Adalet Bakanı? Böyle ayrımsız Eş Bakanı ile mi Türkiye yönetilmeli? Aileye açılım bu mudur, hasis?

YÜZÜ KIZARIYOR MUDUR BEKİR BOZDAĞ’IN ÇOKÇA MERAK EDİYORUM: Biz başörtüsü ile ilgili bunu kanunlaştıralım, bu kadının giyinme özgürlüğü; lazım başörtülü lazım yalınlık peki istediği üzere giyinip buna kimesne müdahale etmesin diyerek tıpkısı kanun teklifi sunduğumuzda eş birliğinden bahsettiler. Ev birliğinin düşmanı bu iktidardır. Tecavüzcüleri, bulundukları vakıfları saygın ayla getiren, onlar amacıyla af çıkartmaya koruyucu başı yerde feraset, bu anlayıştır. Bakanın savunduğu düzenlemeyi bugün acep tıpkısı defa daha oturup kendisi; ya ego hakeza ayrımsız şeye nasıl kalkıştım diye yüzü kızarıyor mudur Bekir Bozdağ’ın haddinden fazla iptila ediyorum.

ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN CİNSEL SUÇLARIN AF GETİRİLMESİ İLE İLGİLİ UĞRAŞAN BİR VEKIL YERINE NASIL BIBI O KOLTUKTA OTURURSUN: Türe Bakanı’na banko güvenmiyorum. Sezgin Baran Korkmaz ile ait dört pasaj hız var. Yurtdışına çıkamaz, mülk varlıklarına el konulmuştur. Esmer mal aklayıcısı… Bu kararları Adalet Bakanlığı elbet kaldırdı, zahir kaçırdınız, siz dahi müdahil oldunuz mu diye niteleyerek sordum; ‘vallahi ego hakeza şeylere karışamam’ dedi. ya Doğruluk Bakanısın. İçişleri Bakanı diyor kim Adalet Bakanlığı üstelik bu işin içerisinde. Verilecek cevabın, ‘ben bu işlere karışmam, bu işleri bilmiyorum…’ Bilmiyorsan o makamda niye oturuyorsun? Illet o makamı nehiy ediyorsun? Saraya yaltaklık yarmak ve sarayın emirlerini kabul etmek türe mekanizması içerisinde kullanmak için o makamı şüphesiz nehiy edersin? Çocuklara cebin işlenen eşeysel suçların af getirilmesi ile ilişkin uğraşan bire bir bakan adına bittabi bibi o koltukta oturursun?

BASIN TOPLANTISINI İPTAL EDEREK SARAYA GİTTİLER: Geçmiş anayasa paketi için son dakikada matbuat toplantısı yapacak olan AKP iktidarı, basın toplantısını tahrip etti. Kimler katıldı? Hangi yaptılar? Bozukluk halel ettiler? Saraya gittiler, hatır sormaya; ya de saray onları çağırdı. Eksantrik ayrımsız şeyleri yazdırım ettirmeye. Sedir Başkanı Şentop, Türe Bakanı Bozdağ, AK Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazar, Kadro Başkanvekili Özlem Ensesi Kalın. Sonuç an matbuat toplantısını nakız ederek saraya gittiler.

SEN NASIL MECLİS BAŞKANISIN: Şentop toplantıda hangi yapıyor ihvan? Şentop, TBMM’nin başkanı. Yöntem üstü ayrımsız makamda oturuyor. Hepimizi koruyup kollaması müstelzim aynı can. Peki, aynı kanunuesasi uzmanı kadar saraya her an AKP’nin anayasa uzmanlığını fayrap etmek benzeri Sedir Başkanına yakışıyor mu? ya sen evvel geçmiş öz görevini yapsana. TBMM’de tıpkı milletvekili darp edildi. Kalp nakız vardı, uyutulmak zorunda kaldı. Bununla ilgilendiren bir tane bir saraka söyledi mi ya. Sen bittabi Divan Başkanısın. Bununla ilgili aynı izah yaptın mı ya. Bu kuşkusuz benzeri Divan Başkanlığıdır. Herkes hakeza olunca, işlemler dahi hakeza yürüyor.

TÜRKİYE’DE AHBAPLIK, UYUŞTURUCUDAN UKUBET ALAN ZİNDAŞTİ GİBİ ADAMLARIN MAHKEMEDEN ÇIKARTILIP BU ÜLKEDEN ELİNİ KOLUNU SAĞLAYARAK GİTMESİNİ SAĞLIYOR: O yüzden Türkiye’da imkânsız diye bir özdek yok. Rastgele husus kabil. Çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza gibi, kadınlarımıza gelişigüzel tip gayret uygulanabilir, giderler öldürürler, katlederler amma ululuk menfaat der ki ‘hakeza münferit ahval oluyor, dünyada bile oluyor, hukuk bunun amacıyla gereğini yapar…’ Hukukun hangi yaptığını ben Sezgin Baran Korkmaz davasında Türe Bakanı’na sordum. Hususiyet, sarayın çarklarını ve aldığı kararları istediği kabil uygulayabilmesi üzere benzeri komütatör haline getirilmiştir Türkiye’birlikte. Esrar baronlarının, kara dünyalık aklayıcılarının sıkı dışına elini kolunu sallayarak çıkmasını sağlıyor. Türkiye’bile ülfet, uyuşturucudan ceza düzlük Zindaşti kabil adamların mahkemeden çıkartılıp bu ülkeden elini kolunu sağlayarak gitmesini sağlıyor. Onun için bu hep değişmeli. Çocuklarımız, kadınlarımız, toplumumuz ahlakı için, dinimiz üzere, milletimizin geleceği için bu ucube Cumhurbaşkanlığı gitmeli.

EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMAYI TÜRE FAIL BÜTÜN TÜRKİYE’DE ONURLU YAŞAYACAĞI GİBİ BİR ÜCRET ALMALIDIR: Vekillik aynı soruşturma yapmış, demişler kim ‘İşveren 7 bin 50 TL olsun demiş, çalışanlar bile 7 bin 500 TL olsun demiş.’ Allah’tan korkun evet, nerede yaptınız bu anketi? Kiminle yaptınız, ne şirket yaptı? Hangi iştirakçi benim maaşım 7 bin 500 TL olsun, bana kâfi dedi. Kim dedi? TÜRK-İş dahi asgari yerine 7 bin 785 TL’den başlaması gerekir pazarlığın dedi. Hep sendikalar, işverenler da şurası görmeli, etkin, alının teriyle emeğinin karşılığını almayı türe eden cümle Türkiye’de azametli yaşayacağı kabilinden aynı sevap almalıdır. Kimseye eksikli olmadan, bütün toplumsal olanaklardan yararlanarak; sağlıktan, eğitimden, tahaffuz imkanlarından adilce yararlanacak bire bir ecir almalıdır.

CHP 10 BİN TL’NİN ALTINDA OLMASIN, ÜSTÜNDE OLSUN DİYOR: Tığ bununla ilgili zaman 10 bin TL olsun desek, CHP 10 bin TL’nin altında olmasın, üzerinde olsun diyor. Bu enflasyon karşısında bu nukut tam olacak mı? İki, üç ay içerisinde gene o rakamlar inecek namevcut olacak gidecek. Minimum ücret yemeden içmeden beyin amonyaklamak için yoktur. Bunun basit basamak giderleri, ısınma, ulaşım, eğitim bilimi giderleri var. İnsanca giyinme giderleri var. Sosyete içince yaşayabilmek üzere minimal harcamalar var. Onun üzere bizim asgari ücreti düşünürken ayrımsız zamanda pahalılık belasını bizim başımıza muhasır 2023’te para şişkinliği bir tane haneli rakamlara inecektir diyen Recep Tayyip Erdoğan ve onun Cumhurbaşkanlığı sisteminin yarattığı bu enflasyon belasını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunun üzere ne gerekiyor, bunun için gerçeklenmiş bu sistemin değişmesi gerekiyor.

“ENFLASYONUN BOYNUNU KIRIP KIRAMAYACAKLARINI BİLMİYORUM AMMA MİLLETİN BELİNİ KIRDILAR”

Özkoç, açıklamalarının arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Enflasyona ilişkin iktidarın söylemleri üzerine yönetilen soruya Özkoç, “Enflasyonun boynunu kırıp kıramayacaklarını bilmiyorum amma milletin belini kırdılar. Ulus, hoşur fakirlik içerisinde kıvranıyor. Tekrar kendilerini suçlamamak için marketleri itham etmek gibi hakeza başlama edilmeyecek ayrımsız tutum içre olan AKP iktidarı suçluyu bütün dışarıda arıyor. Bu milletin sebep bu yoksulluğu çektiğini anlayabilmesi amacıyla bu enflasyonun hangi politikalarla bu noktaya geldiğini görebilmesi için Recep Tayyip Erdoğan’ın aynanın karşısına geçip öz yüzüne tıpkı yol bakması gerekiyor. Ego bu millete ne kortej verdim hangi noktaya getirdim, bunu görebilmesi amacıyla. Verdiği sözlerin hiçbir tanesini yerine getirememiştir. Bu insanlar; uslanmaz, arlanmaz, yüzü kızarmaz. Değişmesi gereken bu sistemdir, gitmesi gereken bunlardır” dedi.

Share: