Ekonomiye ilgilendiren “torba yasa” teklifi TBMM Endüstri ve Ticaret Komisyonunda

TBMM Sanayi, Tecim, Enerji, Tabiatıyla Kaynaklar, Hikmet ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen “er bezi kanun” teklifinden, zeytinliklerde madencilik faaliyetine ait düzenlemeleri içeren özellik çıkarıldı.

Komite, özelleştirilen limanların sözleşmelerinin 49 yıla uzatılması, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetleri, TEDAŞ’a borçların yapılandırılmasına müteveccih düzenlemeleri dahi içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazen Kanunlarda ve 375 Sayılı Yasa Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ahbaplık etmek amacıyla SELIM Fırka Konya Saylav Ziyalı Altunyaldız başkanlığında toplandı.

Toplantının başında CHP ve HDP milletvekilleri, asıllar tartışması açılmasını istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, yasa teklifinin Esas’ya muhalif olduğu gerekçesiyle ansız çekilmesini, dümbelek çekilmeyecekse dahi tali komisyonlardan rey alınmasını istedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan birlikte teklifin 1. ve 2. maddeleri hakkında efdal mahkemelerce verilen kesin kararlar bulunduğunu, bu nedenle söz konusu maddelerin Esas’ya karşıt olduğunu savundu. Tarhan, teklifle, zeytinliklerin yok edileceğini öne sürdü.

Eleştirilere cevap veren YANLIŞSIZ Öğür Kadro Başkanvekili Mustafa Elitaş, ortada usulsüzlük olmadığını ifade ederek, mugayeret partisi milletvekillerinin, ilgili maddelerin görüşülmesine başlandığında takrir verebileceğini kaydetti.

Teklifin geçmiş imza sahibi SELIM Tümen Düzce Mebus Gönüllü Çakır de milletin ihtiyaçları doğrultusunda kanun yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Biz kanunsuz iş yapmamak yerine yolumuza bitmeme ederiz. Faziletkâr mahkemenin kararına saygılıyızdır. Eleştiririz ama yolumuza devam ederiz. Usulsüzlük yarmak üzere burada değiliz.” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıda CHP ve HDP milletvekilleri ile DOĞRU Parti milletvekilleri beyninde tartışmalar yaşandı. Kâh tehalüf partisi milletvekilleri Encümen Başkanı Altunyaldız ile Elitaş’ın yanına anbean tartışmayı sürdürdü. Bunun konusunda Altunyaldız, toplantıya vuzuh verdi.

“Sizi geleceğe devretme ediyorum”

Aranın ardından meze düzlük Elitaş, “Komisyon üyesi ve teklif sahibi arkadaşlarımız makul görürse zeytinlikle ilişkin 1. özellik konusunda dümbelek çekme önergelerini verecekler. Bu yasa teklifinden de 1. maddenin çıkarılmasını rica ediyoruz.” dedi.

Elitaş, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıllarda enerji kriziyle ilişik ayrımsız dava ortaya çıkarsa bunun vebali, yersiz yere, sadece mugayeret ruhuyla başına zeytin dalından taç yaparak, saksının içerisinde zeytin ağacı getirerek burada bizi etkilemeye etkin insanların boynundadır. Sizi geleceğe devretme ediyorum.”

“Kaybedilen para haddinden fazla”

CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel ise komisyonun, Meclis’teki başka komisyonlardan zait ayrıştığını; üyelerinin birbiriyle olan yaklaşımlarının birlikte mutluluk menfaatiyle ilişik konularda birbirlerini ikna edebilen ve yanlıştan cılız döndürülebilen aynı komisyon olduğunu söyledi.

Hususi, “Görüşmekte olduğumuz husye, tıpkısı anayasal suç torbası. Üç lime bap var. Belki o konuda komisyonun ayrımlı tasarrufları türlü. Hangi büyüklüğünde doğruya yaklaşılırsa ne büyüklüğünde yanlışlardan dönülürse mutlu oluruz.” şeklinde konuştu.

Teklifteki özelleştirilen limanların sözleşmelerinin 49 yıla uzatılması düzenlemesine ilişkin Özel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Temel Mahkemesi bu limanlar maddesiyle ilgili rey birliğiyle ve kemiksiz tıpkı karar verdi; özelleştirmede hakim olması müstelzim azade rekabet ve denklik ilkeleriyle bağdaşmadığı gerekçesiyle düzenlemeyi bozma etti. Bu maddeyi okuyan alışılagelen aynı yurttaş, ‘SELIM Öğür gideceğini anlamış, özlük döneminde tıpkısı henüz bu ihaleleri o yapamayacağı üzere taraftar aşkıyla, iktidarı yenilgi refleksiyle süreyi uzatıyor.’ diye düşünecek. Bu gerçekte tehalüf için serencam basamak ergonomik. CHP’nin para vererek yaptırabileceği bildirme gür reklamdan elan iyi bire bir alacak yaratıyor ama kaybedilen para çok.”

Teklifin ıcığı cıcığı üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının peşi sıra maddelere geçildi.

YANLIŞSIZ Fırka ve MHP milletvekillerinin imzasıyla komisyona verilen önergeyle, zeytinliklerde madencilik faaliyetine ilişik düzenlemeleri içeren 1. yön, rey birliğiyle yasa teklifinden çıkarıldı.

Encümen, görüşmelere teklifin 2. maddesi üzerinden erte bitmeme edecek.

Share: