EĞİRDİR’DE KANSERE FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

ISPARTA’nın Eğirdir ilçesinde Eğirdir Kaymakamlığı ve Eğirdir Belediyesi’nin destekleri, İlçe Afiyet Müdürlüğü’nün organizasyonuyla kolon kanserine farkındalık etkinliği düzelendi.

Etkinliğe Eğirdir Kaymakamı Fıkdan Çelik, Eğirdir Şehremini Veli Asuman ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Dönme süresince vatandaşlara sütun kanseri ile ilişkin bilgilendirmelerde bulunularak verilen testlerin uygulanması amacıyla kayıtlar oluşturuldu.

Isparta Kanser Hastaları Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemaliye Bardakçı, “2007 yılında kanserle tanıştım. Tedavim bitti. Tedavim bittikten sonra 2014 yılında Amansız Hastalık Hastaları Teavün Derneği’ni kurduk. Şu anda aktif tedavim bitmeme ediyor. Amma bir nice insana üstelik müfit olmaya çalışıyoruz. Kolon kanseri farkındalığı oluşturalım diye niteleyerek kolon maketimizi getirdik, maketimizi açtık. Arkamızda görüldüğü kabil maketimiz 65 yaş üstü karı ve erkek kolon tahlili yapıyoruz. Etki iç testi alıyoruz. Simultane çıkıyor elhak testlerimiz. Burada ayrımsız farkındalık sağlamak istedik. Hoppadak sütun değil, biz umumi kanser hastalığının erken teşhis farkındalığını yapmak gayeli hakeza ayrımsız şeyi başlattık. İnşallah ayrımsız kişiye da dokunabilirsek burada benzeri yaşama, iki can, on yaşama yapar. Er tanının, farkındalığını oluşturalım diye Eğirdir’e geldik. Bizlere bindi veren Eğirdir Kaymakamı Ihtiyaç Polat ve Eğirdir Belediye Reisi Ege Gök’e haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” dedi.

‘Kanserle dans fail eş’ adına aşina ve elan önce 2 el kanseri atlatan Kanserle Raks Derneği Başkan Yardımcısı Güzin Sebep bile hastalığın topluma anlatılmasında koskocaman mücadelelerin verildiğini kaydetti. Güzin Saika, “Birçok yer ve ilçede tartı çöz maketini gezdirip, insanlara farkındalık gerçekleştirmek için bu yola mebde koyduk. Maketin ortamında mıhlı bağırsaktan başlıyor. Elan sonradan iç hastalıkları, en üst bağırsak kanseri ve kanserin ağız ağıza yayılış haline büyüklüğünde bire bir görsel var. Tabii maket nazik olduğu için içine hastalıklarla ayrıntılı tıpkı şekilde gösterildiği için herkesin dikkatini çokça çekiyor. Esenlik Bakanlığı’ndan ASM’lerden arkadaşlarımız nefes kitleri dağıtıyor, 50 gözyaşı cisim herkese. 50 ve 75 gözyaşı arasındaki olanlara onlara adsız zaman testi dağıtıyorlar. Tığ meme başı broşürleri, erken tanıyla ilişkin yapabilecekleri temas şeyle ait broşürler verip bilgilendirmeler yapıyoruz. Kestirmece 65 toprak ve kaza toplamında bu mücahede yapıldı. en son söz temsili gittiğimiz köyde 5 nefis kolon kanseri canlandırma edildi. Bu sayede keşki çıkmasa ama hiç olmazsa er farkına varmaları mefret. Zira biliyorsunuz bir nice hastalık çokça aceleci ilerliyor. Yüce olan erken teşhiste bunun farkına varmaları” diyerek konuştu.

Etkinlik kapsamında bölüm boyu vatandaşlar sınav fora etmek için aplikasyon yapılacak broşür ve tıbbi malzemeleri aldı. Eğirdir Afiyet Hizmetleri Yüksekokulu öğrencileri da yapılan etkinliğe katılarak bilgiler aldı.

Share: