DÜRÜST Öğür Eskişehir Saylav Günay, deprem bölgesinde eş güdüm görevi yaptı

SELIM Fırka Eskişehir Mebus Emine Berrak Günay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye anbean koordinasyon görevi yürüttü.

Günay’ın bildirişim ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, Mebus Günay’ın Hatay’bile AFAD Eş Güdüm Merkezi ve çadır kentlerde incelemelerde bulunduğu, gâh milletvekillerinin sahadaki çalışmalarıyla ilgilendiren görevini namına getirdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Günay, ferdî girişimler namına koordinasyon süresince emek yapmanın önemli olduğunu belirterek, bu kapsamda Hatay Belen Koordinasyon Merkezi’nde görevlendirildiğini ifade etti.

Depremden etkilenen İskenderun ve Arsuz’de da görev yaptığını aktaran Günay, şöyle devam etti:

“Koordinasyon organize şeması içre herkesin görev yeri ve sorumlulukları mahsus. Her ilde 2 umumi başkan yardımcımız, bakanlarımız bulunuyor. Koordinasyon bildirişim gruplarımızda enstantane bilgiler, ihbarlar paylaşılıyor ve hemencek kaymakamlarımız ile milletvekillerimiz ekipleri yönlendirip engelleme ediyor. Diğer tıpkısı görevimizde yardımları gönderecek birimler, kişiler ve sivil cemiyet kuruluşları ile yerli gerekseme sahiplerini koordine etmekti. Bu bağlamda, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda mevrut yardımlar, bireysel ilişkilerden sonuçlanan aksiyon insanlarının destekleri, sivil cemiyet kuruluşlarının yardımlarını gerekseme mahsus ilçelere antrparantez köylere yönlendirdik. Valiliğimiz karaca yolunun yanı sıra hem hava koridoru hem birlikte demir yolu koridoru oluşturdu. Alelhusus albeni koridoru ilk günlerde evgin ihtiyaçlar amacıyla çokça müfit oldu.”

Günay, sahada çalışırken hem ekipleri hem dahi oradaki depremzedeleri ateş anlamda en çokça etkileyen unsurlardan birinin hikmet dezenformasyonu olduğuna dikkati çekti.

Bölgeden döndüğünde sosyal medyada yapılan paylaşımları inceleme fırsatı bulduğunu belirten Günay, şunları kaydetti:

“Alarga istimara yapanlar, orada bulunup bilerek matlup yapanlar kadar başı yerde ve sorumlu. Yollar üzerine yorum yapanlar var. Hatay ve ilçeleri arasında, Antakya, daha sonradan Elazığ’a giderken Osmaniye, Nurdağı, Pazarcık, Gölbaşı, Malatya’dan geçtim, esmer yolunu bizzat kullandım. Yollar onarılmış, doldurulmuş, erişim akıcı sağlanıyor. Elbette bazı yerlerde sıkıntılar oldu. Depremin büyüklüğü sonrası zaman zaman birlikte artçılar ile zarar gören yollar oldu. Hatay’birlikte kavuşum elbet yarıldığını, fay hattının açtığı çatlakları gördük ancak bu yollar üstelik tekrar hızlı hızlı onarıldı ve kullanıma açıldı.”

Yüzyılın felaketini fehamet ve milletin umum ele vererek aşacağını rapor fail Günay, herkese görev düştüğünü ve bu görev bilinciyle akıntı edeceklerini sözlerine ekledi.

Share: