Doç. Dr. Orhan Yücel: “Begayet terlemeden ayrılmak imdi çokça çarpık çurpuk”

Doç. Dr. Orhan Yücel: “Taşkın terlemeden sıyrılmak çıktı çok çarpık çurpuk”

İSTANBUL Çoğu kişinin günlük hayatını etkilese üstelik çokça aşkın önemsemediği ve doktora dahi müracaat gereksinimi duyulmayan begayet terleme veya el-kadem terlemesi sorunu ile ilgilendiren Doç. Dr. Orhan Yücel, “Kişiyi depresyona da itebilen bu rahatsızlığı elan aşkın ertelememek gerekiyor zira operasyon sonucunda rahatsızlığınızdan mihman yerine kurtulabilirsiniz” dedi.

Sağlığımız için önemli olan terlemenin beraberinde hele günce hayatı etkileyen baş döndürücü terleme ve halk-kıç terlemesi ile ilgili BHT CLINIC İstanbul Ana Konu Hastanesi Ciğer Cerrahisi Doç. Dr. Orhan Yücel bilgilendirmelerde bulundu. Tedavilerin kalıcı ve enerjik olduğundan yağlık sayrılık aktif kişilerin yaşadığı sorunu ertelemeden doktora başvurması gerektiğini belirten Doç. Dr. Orhan Yücel meri tedaviler üzerine da nikbet edilenleri yanıtladı.

“Depresyona ve yalnızlığa itebiliyor”

Rüçhan yerine terlemenin herif sağlığı için çok heybetli olduğuna değinen Doç. Dr. Orhan Yücel, benzeri şekilde alışılagelen sıfır terlemenin de tasalı edici olduğunu söyleyerek, “Isı dengesini bildirme tam şekilde terleme yolu ile sağlamaktayız. Ancak terlemenin olmaması gibi müfrit terlemenin dahi olması haddinden fazla pahal sıkıntılara el açabilmektedir. Kişiyi depresyona, yalnızlığa büyüklüğünde itebilir. Halk ve basamak terlemesi üstelik aynı şekilde haddinden fazla okkalı sorunlara sebep gibi. Çünkü insanlar imdi elan ancak benzeri alanda birlikteler ve elindeki çalma yükünü atabileceği sonuç derece bağlı aynı alanı mevcut. Elan ilk insanlar tabiat ile iççice olduğundan ortalık bu ter durumunu ihtimal çok hissetmiyorlardı. Fakat çıktı çok daha gözle görünür ve konuşulan benzeri sav oldu” dedi.

“Geceleyin terlemesi oylumlu aynı ölçüt”

Terleme sebeplerinin teşhisi için de detaylandırmalarda bulunan Doç. Dr. Yücel, geceleyin terlemenin majör benzeri kriter olduğunu söyledi. Yücel açıklamalarına şöyle bitmeme etti: “Bizim için iki kritik boyut söz konusudur, bu terleme elden el, koltukaltı ve yüz bölgesi ile sadık ise ve geceleri olmuyorsa bu nev hastalarda cerrahi tedavi ile hem çalışkan hem birlikte kalımlı aynı tedavi sağlamış oluyoruz. Eğer tün terlemesi varsa bu apayrı bir rahatsızlıktan kaynaklandığını gösterir. Genelde sebebi bilinmiyor. Sebebi bilinmiyorsa bizim haddinden fazla alçak faydamız olabiliyor. Ancak hormonsal yahut bambaşka tıpkı hastalığa sınırlı olduğu ant hemen ahali, koltukaltı ve yüz ile sınırlanmış olmuyor vücudun geneli ile ilgili oluyor, hakeza bir durumda üstelik cerrahi tedavi yapmıyoruz. Terlemeye neden olan ast rahatsızlık giderildikten bilahare elhak terleme sorunu ortadan kalkıyor. İlaç tedavisi da cins ancak tedavi sadece terleme ile ait sıklet etmiyor bunun yanı sıra farklı sistemlere bile yüklülük ediyor. Buna sınırlı kendisine da kişilerde rahatsız olma durumu söz konusu. Bu yüzden genelde terleme ile ait tedavide sebebi birlikte galiba değilse eğer deva tedavisinden bundan sonra yer gani şekilde fayda sağlayan cerrahi formül tercih edilmelidir.”

Duraksama etmeden tedaviye başvurulmalı

Terleme sorunu üzere yapılan ameliyat ile ilişkin düşkünlük edilenleri nâkil Yücel benzeri zamanda mecmu teşekküllü ve emin hastanelerde tedavinin yapılması gerektiğini bile hatırlatarak, “Bağır cerrahisi tabi kim da hiçbir zaman olağan değil fakat eksper tıpkı hekim ve ekiple girildiği ant son rütbe dümdüz. Tolera edilmeyecek komplikasyonlar haddinden fazla seyrek oluyor. Sinire yapılan hasarla ilgilendiren yerine teessürat ortaya çıkabiliyor. Sinire fazla hasar verildiğinde belki bunlar dirimsel tehlikeye öğün açmıyor ama kişinin elindeki terleme geçse da vücudun başka taraflarında haddinden fazla sakil begayet terlemeler bahis konusu oluyor. Örneğin ‘elimde terleme var mı bulunmayan mu, faaliyetler olayım mı olmayayım mı’ sorusu karşısında kişinin duraksama etmemesi lazım, çünkü hayatını çekilmez arkaç getirebiliyor. Ancak cerrahi ile artık çok dümdüz kurtulabiliniyor” şeklinde konuştu.

Ameliyattan sonraları tekrar nüksetme durumunun olup olmadığı ile ait üstelik Yücel, “Cerrahinin yetersizliği küçümseme konusuna vabeste adına maatteessüf tekrar ika durumu yaşanabilir. Anatomik sebeplerden sinire engelleme edemiyoruz. Zaten ameliyattan derhâl sonradan terleme bitmeme edeceği için ameliyatın kudretli olup olmadığını anlarsınız. Terlemenin olduğu bölgenin yemeden içmeden el, yüz ve destek altı olup olmadığına bakılmalı, şayet değişik bölgelerde varsa ameliyatımız münasebetsiz sonuçlanır” dedi.

Kalıtım Bilimi amil var mı?

Sonuç namına de sorunun genetik bir zir yapısı olup olmadığı üzerine üstelik konuşan Doç. Dr. Orhan Yücel, “‘Aileler soruyor köle varsa çocuğumda bile benzeri terleme sorunu var mıdır’ diye ve peki maatteessüf yüzde 50 oranında ailenin farklı fertlerinde de bunu görüyoruz” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

Share: