Diyarbakır bilgelik! Hak Bakanı Bozdağ Diyarbakır Kodes anahtarını Ekin ve Turizm Bakanı Ersoy’a tasdik etti

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, müze olmak üzere mülkiyeti Doğruluk Bakanlığından Hars ve Turizm Bakanlığına devredilen Diyarbakır Cezaevi’nin kapısını kilitleyip, anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a tasdik etti.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır programına zevcelik fail Bozdağ ile Ersoy, toplu küşat töreni öncesinde Diyarbakır Cezaevi’nde incelemelerde bulundu.

Nazır Bozdağ, burada yaptığı açıklamada, cezaevinde yaşanan olayların Türk demokrasi tarihine sabık yağız aynı kuzguni olduğunu belirtti.

Diyarbakır Mapushane’nin kapısına kilit vurarak keskin hatıralarla, hak ihlalleriyle mezkûr tıpkı mekanı kapattıklarını tabir eden Bozdağ, “Geçmişten ders düzlük ve geleceğe henüz ongun hazırlanan bir Türkiye için bura haber, firez ve bire bir gayritabii ve esenlik merkezi yerine Diyarbakırlılar ilkin gelmek için aziz milletimize hizmet edecektir.” diye konuştu.

Bozdağ, Diyarbakır Kodes’nin dahi kapatılmasıyla Türkiye’de dokunaklı alım satım ve azap gibi olaylarla anılan delik kalmadığını söyledi.

Türkiye’da evvelce dokunaklı hatıraların ve hak ihlallerinin merkezi olmuş yerlerden birinin henüz kapısına kilit vurmanın haysiyet ve onurunu yaşadıklarını anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

“Bildiğiniz kadar elan önceki Yassıada mahkemelerinin yapıldığı ve ülkemizin seçilmiş başbakanı ve bakanlarının idamına giden süreçlerin ve onların mapus dönemlerinin yaşandığı o iri cinayete ilgilendiren hadiselerin bulunduğu alanı de biz Demokrasi ve Özgürlükler Adası yaptık ve oranın birlikte kapısına hem kilit vurduk hem balaban ayrımsız andaç merkezi, hatırat merkezi ve el erki tarihimiz, özgürlükler itibarıyla dahi muhteşem aynı mekan haline getirdik. Elan ilk yeniden Ulucanlar Mapushane birlikte aynen Diyarbakır Delik’miz kabil yara hatıraları ve adalet ihlalleri ile anılan ayrımsız yerdi. Oranın birlikte kapısına kilit vurduk. Elan sonra orayı üstelik hatırat müze haline getirdik.”

“İnsan hakları ve demokratlık alanında yüce adımlar attık”

Bozdağ, Türkiye’birlikte serencam 20 yılda hukukun üstünlüğü, insan hakları ve demokratikleşme yönünde kavi haddinden fazla tarihi adıma imza attıklarını, kullanılmamış dönemde da bu alanlarda cesim reformları sürdüreceklerini kaydetti.

Kötü alım satım ve işkenceyle mezkûr cezaevlerinin kapılarına kilit vurulması ve buraların andaç merkezi haline getirilmesi hususunda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Bozdağ, “Sayın Cumhur Reisi’mıza bu bütün değişiklikleri ortaya koyma iradesi ve kararlılığından hava şükranlarımı sunuyorum. Icap Yassıada’nın, Demokratlık ve Özgürlükler Adası olması, gerekse farklı adımların atılması, gerekse zaman burada adalet ihlalleri ve ateş uygulamalarıyla anılan Diyarbakır Dam’nin kapısına kilit vurulması Sayın Cumhur Reisi’mızın iradesiyle olmuştur. Şahsım ve aziz milletimiz hesabına, Diyarbakırlılar hesabına köle Sayın Reisicumhur’mıza şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır Dam’ndeki incelemesinin arkası sıra kapıyı kilitleyici Bakan Bozdağ, anahtarı Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a teyit etti.

Cezaevinin kapısına kilit vuran bir doğruluk bakanı olmanın şerefinin kendisine yeteceğini anlatan Bozdağ, “Daha Çok henüz evire çevire anılmasını sağlayacak altın Firez ve Turizm Bakanı’mızdır. Ego anahtarı da namına hayat ettim. Imdi bu anahtar mahpushane müdürlerinin, uygulama koruma memurlarının yoluyla değil, ajanda müzesi sahiplerinin, hars elçilerinin, iyilikle yarışanların elinde olacaktır. Ben Sayın Nazır’ımıza iri aynı onurla böyle bire bir kapıya kilit vurmanın coşku ve şerefiyle anahtarı teslim ettim. Daha Çok kortej bile icraat dahi onun.” şeklinde konuştu.

“Halkla bütünleşen bire bir model olacak”

Icra Vekili Bozdağ’dan cezaevi anahtarını teslim düzlük Hars ve Turizm Bakanı Ersoy birlikte evvelce yaşanan hatalardan öğüt alınması gerektiğini vurguladı.

Cezaevini hars ve vukuf yuvası haline getirecek bakanlık olmaktan haysiyet duyduklarını nâkil Ersoy, şunları kaydetti:

“Geçmişteki yanlışlarımızdan, hatalarımızdan ders çıkarmalıyız ve gelecekte bunları tekrarlamamak üzere bile hatırlamamız gerekiyor. O yüzden bura baştan planlanırken esasen hatıra-müze adına planlanacak amma çekim noktası haline gelmesi için kültürel etkinliklerle, kültürel noktalarla üstelik canlandırılacak. Özellikle Diyarbakır almak amacıyla vatandaşların birçok sebepten âlem burayı uyumlu müzakere etmeleri ve temas ziyarette bir vakitler yapılan yanlışları görüp öğüt çıkarmaları anne alınıyor. Eskiden girilmesi haram olan, girilmesi haddinden fazla ağırlık olan girdikten bilahare de çıkması haddinden fazla el olan benzeri yerdi. Deminden girilmesi bile çıkması da yalınç olan halkla bütünleşen aynı forma haline ati. Çok koca tıpkısı hamle atıyor Sayın Cumhur Reisi’mız. Sayın Vekil’ın dahi belirtiği kabil Vekil’ım mapushane kapatan aynı icra vekili olma onurunu yaşıyor. Tığ dahi cezaevini benzeri vukuf yuvası, kültür yuvası haline getiren bir vekâlet olma şerefini yaşayacağız inşallah.”

Share: