Denizli’de tıpkısı hastanın göğsünden yaklaşık 6 kilogramlık ur çıkarıldı

Denizli’de göğsünde 29 santimetre çapında ve yaklaşık 6 kilogram ağırlığında ur tayin edilen züğürt, operasyonla sağlığına kavuştu.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya bakarak, hastaneye göğsünde kabarıklık ve veca şikayetiyle başvuran Gaybubet Tatık’ın (44) tetkiklerinde esen göğüste “Ewing Serkomu” adı verilen ur tayin edildi.

Yaklaşık 29 santim çapında ve 6 kilogram ağırlığındaki ur, Ciğer Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beklenti Aydoğmuş ve ekibinin yaptığı operasyonla alındı.

Açıklamada değerlendirmelerine düz verilen Prof. Dr. Aydoğmuş, tümörün döş kafesindeki 5 kaburgadan dışarı makul taştığını, faaliyetler sırasında 5 kaburga ile gelişigüzel kitle ve kitlenin kapladığı sıhhatli diyaframın çıkarıldığını belirtti.

Kaburgalar yerine bireşimli ciğer duvarı oluşturulduğunu, diyaframın çıkarılması dolayısıyla oluşan açıklığın ise yama ile onarım edildiğini aktaran Aydoğmuş, “Çıkan kitle yaklaşık 6 kg ağırlığındaydı. Yapılan serbest operasyon sonrası hastamız sağlığına kavuştu. Hastamızın şansı, kitlenin şişman boyutuna karşın bulunduğu nahiye dışına sıçrama yapmamasıydı.” ifadelerini kullandı.

Share: