Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” temel atma töreninde güneş verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona mail eş başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 toplumsal konutun evvel temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’bile düzenlenen törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN GÖZ SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ marifetiyle inşa edilmiş basamak sayısı 43 destek. Zaman 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun serencam 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’dahi 2 bin 171, Kırşehir’üstelik 458, Yozgat’ta 141, Konya’üstelik 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’de 158, Elazığ’de 88, Tunceli’de 118, Erzurum’de 158, Amasya’da 87, Bolu’bile 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’birlikte 364, Çeltek’ta 158, Manisa’da 78, Aydın’üstelik 265 ve Muğla’üstelik 154 göz atılmak amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Önceki Kovid-19 salgını ile sarsılan sonradan Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi da etkiledi. Icar fiyatlarında familya sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun konusunda kira çoğalma sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken senkronik yerine üstelik arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmaları başlattık. Serencam dönemde 2019’bile 50 bin tıpkı sonraki sene de 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden da aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin bildirme nazik kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“YERYÜZÜ BALABAN MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Elan sonra yer sayısını hangi yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların da dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile kişi evini yarmak talip kül vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız hamle şu; Altyapıyı tığ yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla aile sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim amacıyla sunma balaban mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“MÜRACAAT SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması ne büyüklüğünde doğru bire bir hisse senedi yaptığımızı, ne büyük tıpkısı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın tamamı hizmete girdiğinde tahminî 6 milyon vatandaşımız daha erinçli, daha güvenli yuvasına kavuşmuş yaklaşık muallel milyon insanımızı istihdam edecek aksiyon yerleri faaliyete eski olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten yalnız 40 devir sonradan yaptığımız bu asıl atma töreni de milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanı sıra hisse senedi yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız evvel adım 5 bin 615 göz Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Işıklı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gücük tıpkısı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 bilyon liralık bakir yatırımla 2 trilyon lira ivme kazanacaktır. İnşallah bayram verdiğimiz şekilde 2 yıl süresince 250 bin konutluk önce etabı 2028’e büyüklüğünde bile 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Akşam bambaşka sabah bambaşka, hile bulunmayan ha. Ne dediysek o. Bugüne büyüklüğünde ne dediysek o. TOKİ’nin işlenmiş konutlarını biliyorsunuz bunları bütün görüyorsunuz. Asıl atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız da ayrıca anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin bölük nesir ederek şüphesiz yer güdük sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi de ayrımsız kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını tay tay arabası ve icrasını gerçekleştiren Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim hesabına teşekkür ediyorum.”

Share: