‘Carettaların annesi’ June Haimoff anısına yapılan abide açıldı

MUĞLA’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı’nda üreme sahaları mevcut deniz kaplumbağalarının korunması üzere verdiği savaşım nedeniyle ‘Caretta carettaların annesi’ namına tanınan ve sabık 23 Nisan’da 100 yaşında ölen İngiliz çevreci June Haimoff anısına yapılan ‘Kabadayı June Anıtı’ açıldı.

Teknesiyle 1975 yılının Temmuz ayında geldiği Dalyan’a hayran kalan ve 1984’te yerleşip, burada tıpkı barakada yaşamaya başlayan June Haimoff, beldenin tanıtımı ve caretta carettaların korunmasına müteveccih say başlattı. Kumsalda yapımına başlanan otel inşaatının durdurulması için verdiği savaş Haimoff’un Türkiye ve dünyada tanınmasına ve caretta carettaların nesillerinin devamını sağladı. Ankara’da dönemin Başbakanı Turgut Özal ile mülaki Haimoff, Özel Kasaba Himaye Kurumu’nun kurulmasında büyük cila oynadı. Bu mücadelenin öyküsünü 2002 yılında İngiltere’bile yayımlanan ‘Captain June and the Dalyan Turtles’ kitabında anlattı. June Haimoff ayrıca 2003’te geliri caretta carettaların korunması üzere kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı. Haimoff, 2009’da Türk vatandaşı olup, ‘Haziran’ ismini aldı.

‘O AKŞAM SEÇME ÖZ DEĞİŞTİ’Kurduğu Ağabey June Deniz Kaplumbağalarını Dulda Vakfı 2011’in başında tescillendi. Kabadayı June’nin tepkili uçak sosyetenin zarfında müstehzi hayat sürerken, bu yaşantısını tecezzi yazar 14 metrelik tekneyle öz yolculuğuna sorti öyküsü, arsıulusal dokümanter filmi ‘Ben’e Yolculuk’ adı altında çekildi. Kabadayı June Haimoff film lansman toplantısındaki konuşmasında, Dalyan’a yurt hikayesini, “Dalyan Kanalı’nı, Köyceğiz Gölü’nü görünce, ‘Burası dünyanın bildirme adamakıllı yeri’ dedim ve 1983 yılında gene gelerek İztuzu Kumsalı’nda tıpkısı barakada yaşamaya başladım. Tıpkısı gece kumsalda masa kadar tıpkısı deniz kaplumbağası gördüm. Ortak yatarak yumurtlamasını seyrettim. O tün her molekül değişti. Lütfen herkes doğayı yüklenmek için bire bir şeyler yapsın” diye niteleyerek, anlattı.Haimoff anısına, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum’un talimatıyla 15 aktarılma içinde yapılıp 5 Haziran’da Dalyan’a getirilerek tanıtımı yapılan abide heykelin açılışına; Ortaca Şehremini Bilici Uzundemir ile Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur ve belediye personelini birlikte çokça sayıda İngiliz da katıldı.’KAPTAN JUNE GİBİ DÜŞÜNENLERİN ÇOĞALMASINI ÜMİT EDİYORUZ’Ortaca Belediye Başkanı Bilen Uzundemir, törende yaptığı konuşmada, “Dalyan bugün güzelliğini koruyorsa Kaptan June’un katkıları ile ortaya çıkan ufuk yardımıyla koruyor. Bu güzelliğin korunarak günümüze taşınmasını Efe June ve onun üzere düşünenlerin eseri namına görüyorum. Efe June’un katkılarını devletimiz ve milletimiz unutmadı. Bu anıt ile onu onurlandırıyoruz. Efe June kadar düşünenlerin çoğalmasını beklenti ediyoruz. Tekrardan Zeybek June’a Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki evinde 23 Nisan’da uzuv yetmezliğinden yaşamını yitiren June Haimoff, vasiyeti üstüne İslami usullere bakarak serencam yolculuğuna uğurlanmıştı.Share: