Bolu haberi | Bolu’da “acil genişlik” tatbikatı yapıldı

Bolu’nun Gerede ilçesinde “müstacel boyut” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla car edilen “2022 Kıyamet Tatbikat Yılı” faaliyetleri kapsamında Gerede ilçesinde düzenlenen tatbikata, Bolu, Sakarya, Düzce ve Karabük’ten AFAD ekipleri, İl Bitirmiş Komutanlığına sadık kurnaz arama ve istirdat ekibi, Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüne mecbur psikososyal bindi ekibi, Gerede Belediyesi itfaiyesi ekibi, İl Afiyet Müdürlüğüne bağlı UMKE ve 112 ekipleri, Milli Eğitim Müdürlüğüne sadık Taharri Istirdat Birimi (AKUB) ekibi ile sivil topluluk kuruluşları katıldı.

Gerede Izzet Hastanesinin üst tarafında yer düzlük bozuk sağlık ocağı ve lojmanların bulunduğu alanda yapılan tatbikatta, senaryo gereği 6,1 şiddetinde hareket meydana geldi.

Hareket sonrası meydana gelen yangına, itfaiye aracı ekipleri engelleme etti.

Planlı coşkunluk itfa çalışmasının arkası sıra Bolu AFAD ekipleri marifetiyle çökme alanında dinleme yapıldıktan sonraları Sakarya AFAD Kimyasal Dirim Bilimsel Radyoaktif Çekirdeksel Tehditler (KBRN) ekibi sahaya girerek alanda arama yaptı.

Ardından olay yerine gelen keyif ve UMKE ekipleri, enkazdan çıkarılan yaralılara müdahale ederken, psikososyal destek ekibi ise afetzede yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı.

Enkaz altında olduğu bildirilen 2 yanık, Bolu ve Karabük AFAD ekipleri ile Bolu JAK ekiplerinin ortaklaşa çalışması sonucu kurtarılarak UMKE ekiplerine teslim edildi.

Düzce AFAD ekibinin dahi binada muhat mütezayit aynı yaralıyı, UMKE personeliyle sedye ve istasyon kurarak pencereden indirmesiyle tatbikat tamamlandı.

Türkiye Facia Müdahale Planına akla yatkın gerçekleştirilen tatbikatta, Bolu Ilbay Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, İl Kurnaz Komutan Yardımcısı Uyanık Miralay Bağımsız Tığ, İl Kıran ve Acil Genişlik Müdürü Cengiz Çavuş ve çekicilik amirleri, gözlemci adına yer aldı.

Share: