Ata oğulun öldüğü kazada düzenlilik kamerası tutuklu sürücüye tahliyeyi getirdi

Eskişehir’da bir aileden 2 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin da yaralandığı kazanın önce duruşmasında tutuklu vesile sürücüsünün, kazadan saniyeler öncesine ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarının değerlendirilmesiyle tahliyesine karar verildi.

Geçen Kasım ayında Eskişehir- Seyitgazi yolu Büyükdere Mahallesi dosdoğru meydana mevrut kazada, Yakup Ede Solgun (19) idaresindeki 10 F 6761 plakalı araba ile alın istikamette ilerleyen Saygınlık Dünya’ın kullandığı 26 ADZ 133 plakalı hafif ticari açar çarpıştı. Kaza sonucunda 10 F 6761 plakalı otomobilin yöre koltuğunda oturan polis güçleri memuru Ercan Solgun görüngü yerinde hayatını kaybetti. Kazada otomobil sürücüsü Yakup Aka Solgun, art koltukta oturan annesi Zeynep sarı ve kardeşi Elif Zeycan Solgun afiyet ekiplerince gaileli adına hastaneye kaldırıldı. Sürücü Yakup Ağabey Zerrin otama gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Hafif ticari aracın sürücüsü Itibar Âlem ise hastanedeki tedavisinin ardından çıkarıldığı barış ukubet hakimliğince ‘taksirle bir yahut ani çok kişinin ölümüne yahut yaralanmasına illet olmak’ suçundan tutuklandı.

Bilirkişi asli kusurlu buldu, 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mapus cezası arzu edildi

Kazayla ilişkin Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca ölçülü soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra sanık Onur Âlem üzerine hazırlanan savca 5. Vahim Ceza Mahkemesince kabul edildi. Planlı bilirkişi raporu çerçevesinde belli belirsiz ticari şalter sürücüsü Saygınlık Âlem’ın ‘şerit ihlali’ yaptığı gerekçesiyle asli detone olduğu kanaatine varıldı. İddianamede, maznun Itibar Âlem üzerine ‘taksirle ayrımsız yahut anide aşkın kişinin ölümüne veya yaralanmasına sebep olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mapushane cezası rica edildi.

Eskişehir 5. Pahal Ceza Mahkemesinde tanıdık davanın geçmiş celsesinde vakfedilmiş sanık Haysiyet Cihan, duruşma salonunda hazır edildi. Duruşmaya kazada yaralanan Elif Zeycan Sarı ile taraf avukatları katıldı. Duruşma heyeti savunma yapması için sanığa kortej verdi.

“Keşke onlara değil bana olsaydı, vicdan azabı çekiyorum”

Kazada alın istikametten mevrut çevirgeç sürücüsünün şerit ihlali yaptığını ve çarpışmamak üzere direksiyonu sola kırdığını belirten maznun Haysiyet Âlem, “Benzeri benzen fabrikasında besin teknikeri kendisine çalışıyordum. Kaza haset Konak ilçesindeki köylere göstermelik toplamaya gitmiştim. O çağ Seyitgazi-Eskişehir önünde yokuşu çıkıyordum. Çukurdan çıktığım sırada önüme özge açkı bundan sonra. Gayrı aracı gördüğümde aramızda 5 metreden bir iki küşayiş vardı. Ego mebde kafaya çarpışmamak üzere direksiyonu tarlaya makul sol tarafa kırdım. Özge araç üstelik sağa kırınca çarpışarak savrulduk. Ben da hakeza tıpkı kaza olmasını istemezdim. Kazada ben bile yaralandım. Keşke onlara değil bana olsaydı. Mir kafaya çarpışsaydık ihtimal sonuçları daha ağır sıklet olacaktı. Yaralanan ve ölenler amacıyla vicdan azabı çekiyorum” dedi.

“Babam itimat mensubu olduğu amacıyla hız üzerine bizi daima denetler ve uyarırdı”

Maznun savunmasının arkası sıra kortej hakkı verilen Elif Zeycan Sarı ilçe anını hatırlamadığını belirterek, “Ilçe anını hatırlamıyorum. Ben sürücü koltuğunun arkasında oturuyordum. Hızımızı bilmiyorum, ancak hızlı olmadığımızı düşünüyorum. Babam emniyet mensubu olduğu üzere cevvaliyet üstüne bizi sürekli denetler ve uyarırdı. Kazadan bilahare gözümü hastanede açtım. Sanıktan şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

Güvenlik kamerası görüntüleri tahliyeyi getirdi

Murafaa heyeti, sanık avukatı tarafından dosyaya verilen kazadan saniyeler öncesine ilgilendiren asayiş kamerası kaydındaki görüntüleri ve ifadeleri değerlendirerek maznun Saygınlık Dünya’ın tahliyesine değişmeyen verdi. Kazaya ilişkin kullanılmamış ehlivukuf raporu alınmasına ve maznun için dar dışına çıkış belgesi yasağı şeklinde adli taharri uygulanmasına değişmeyen veren duruşma heyeti duruşmayı Nisan ayına erteledi. – ESKİŞEHİR

Share: