Arsuz Belediyesi’nde Şişko İş Sözleşmesi İmzalandı

Hatay’ın Arsuz Belediyesi bünyesinde etkin işçilerin sağlık düzeyini ve içtimai haklarını artırmak amacıyla Genel İş Sendikası’yla yapılan görüşmelerin arkası sıra iki almanak Dolgun İş Sözleşmesi imzalandı.

Arsuz Belediyesi Belediye Reisi Asaf Güven’in belediye bünyesinde müteharrik işçilerin içtimai haklarını tasarruf etmek için Umumi İş Sendikası’yla yapılan görüşmelerin arkası sıra iki yıllık Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Tarafların kopça anlaşmaları sonucunda imzalanan sözleşmeyle çalışanlara 30 Orak Ayı 2022 ile 30 Temmuz 2024 tarihleri arasındaki ücretlere ve bilcümle toplumsal kalemlere yüzdelik 45 zam ve yakıt, aşındırmak yardımı, çocuk yardımı ve okul yardımı parası çalışanlara ödenecek.

Arsuz Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen törene Arsuz Şehremini Asaf Cesaret’in yanı sıra DİSK Umumi İş Sendikası Hatay Idarehane Başkanı Yusuf Berkyürek, Büro Sekreteri Mehmet Güvenli Doğruel, Arsuz Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi ve Sendika Umumi Heyet Üyesi Recai Alkaya, İşyeri Sendika Temsilcisi Yılmayan Ateş, Belediye Başbuğ Yardımcıları, Şehremaneti Meclis Üyeleri ve işçiler katıldı.

“ASIL OLAN AİLE OLABİLMEKTİR”

Genel İş Sendikası Hatay Idarehane Başkanı Yusuf Berkyürek törende şöyle konuştu:

“Akıbet paye dosthane ve barışçı tıpkısı sözleşme hazırladık. Belediyenin imkanları haddinden fazla diyapozitif bire bir şekilde önümüze kondu. Bizler, toplu gelişim sözleşmelerini hemen paranın konuşulduğu bir yassı adına görmüyoruz. Burada asil olan ayrımsız ev olabilmek, aksiyon barışını koruyabilmek, minimal noktalarda tarafların birbirini kabul ettiği, birbiriyle kucaklaşabildiği tıpkısı ortam yaratabilmektir. Bugün asgari ücretin 5 bin 500 teklik olduğu bir ülkede Arsuz Belediyesi’nde genişlik düşük işçi ücreti 7 bin liralık ve üzeridir. İkramiyeler ve farklı toplumsal kalemleri saymıyorum. 7 bin liradan başlayan ve niteliğine göre 9 bin liraya kadar giden bire bir sevap skalamız var.  Bu süreçte Belediye Başkanımız Sayın Dr. Asaf Cüret’e, görüşmelerimize katılan zer Komutan Yardımcılarımıza, Müdürlerimize, İş Yeri Temsilcilerine, Yönetim Kurulu Üyelerimize ve sunma önemlisi siz değerli işçi kardeşlerime çok teşekkür ederim. Hepimize kandırıcı, hayırlı olsun.”

Arsuz Belediye Reisi Asaf Hamaset yaptığı konuşmasında ise şöyle konuştu:

“ARSUZ BELEDİYEMİZİN HEM HALKA HİZMET NOKTASINDAKİ GİDERLERİ HEM DAHI PERSONEL MAHIYE VE GİDERLERİ TERAZİSİNDEKİ BU DENGEYİ BINA ETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

“Şimdi arkadaşlarım biliyorsunuz kim ülkemiz yavaş ayrımsız ekonomik ağırlık var ve öyle tıpkı iktisadi sistem var kim, hangi büyüklüğünde sınırlı gelirli isen o kadar çıktı etkileniyorsun. Altın Başkanımız de dile getirdiği kabilinden Belediyemizde yeryüzü düşük minimal ücret 7 binden başlıyor. Bunu bizler dahi yeterli görmüyoruz çünkü hepimiz bu ekonomik buhranla bu arada yaşıyoruz. Fakat Arsuz Belediyemizin hem bölüt bakım noktasındaki giderleri hem üstelik personel maaş ve giderleri terazisindeki bu dengeyi kurmak bizim görevimizdir.  Bu dengeyi kurarken, Sendika Temsilcilerimiz, Divan Üyelerimiz, Komutan Yardımcılarımız ile beraber Dolgun İş Sözleşmesi görüşmesi esnasında siz altın amele kardeşlerimiz için hangi iyisi hangi olanaklı diyerek çalıştık, elimizden gelenin fazlasını yaptık. Bu yüzden arkadaşlarımıza alelhusus bu konuda huzurunuzda teşekkürname ediyorum.

Her hangi kadar şu esas kadar işin soylu erki yanını konuşsak ta bildirme önemlisi hepimiz bu ailenin tıpkısı ferdiyiz. Ben her konuşmamda söylediğim üzere; Arsuz Belediyemizin beherglas çalışanı, işini de, sorumluluğunu da, birbirini bile sahiplenmelidir. Yani senin evin kabilinden, senin bahçen gibi, senin evladın kabil bu belediyenin sahibi olacaksınız. Bu belediyenin ana sahipleri sizlersiniz. Belediyede ödeme ettiğiniz görevi birileri denetliyor diyerek değil, aitlik hissiyatı ve sunma ongun şekilde yapabilirlik ölçüsünde yaptığınız ant; zaman aldığınız gelişigüzel 1 kuruş ananızın doğru sütü üzere helaldir. Bu önsezi ve düşüncülerle ışığında yeni Şişman İş Sözleşmemizin leziz olmasını diliyor, saygılarımı, sevgilerimi sunarak; sizlere metin günler diliyorum.”

Share: