âmâ Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’dahi apartman görevlisi babasına işlerinde destek olan doğuştan âmâ 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde dinç 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzdelik 53 rüyet engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Güvenli Erdoğan aracılığıyla keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan çıkışlı olduktan sonra engeli zımnında yaşadığı zorluklardan periferi kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine alarga bitmeme eden bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde havari namına ekmek dağıtan, çatı ve siteyi temizleyen, gübür toplayan Ağahatun, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğüne merbut spor tesislerindeki antrenmanlarını dahi aksatmadı.

2019’üstelik Karaman’birlikte düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda güre kadınlar fazlalık 70 kiloda değerli madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla sili güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde da kendini geliştirmeye başlayan güre sportmen, 29-31 Orak Ayı 2022’da düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda tendürüst kadınlar 70 kiloda zer madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden evvel pek kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını hep tek başına zaman geçirdiğini söyledi.

Salt güveninin olmadığını, içine kapanık yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle bile tabiiyet yoktu. Sporla tanıştıktan sonraları hayatım alelacayip oldu. Münezzeh güvenim arttı, eş bağlarım gelişti. Aynı şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin namına göz açısının değiştiğini anlatarak, benzeri şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem üstelik çevresindekilerin gördüğünü rapor etti.

Herkesin kendisini tebrik ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimse vermedi. Bu başarılardan sonradan lüp içinden on paralık çıkmayan, yalnız babama arkalama eden ben şu an gözümü olimpiyatlara diktim.” diye konuştu.

Halterde dünya birinciliği, judoda da olimpiyatlara iltihak hedefi

Ağahatun, keyif sorunları kâin babasına işinde müzaheret ettiğini, çöp topladıklarını, savuşturmak dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, bire bir yandan da spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Her iki branşta bile Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Seçme iki dalda da spor yapmaya bitmeme edeceğim. Elan gür başarılara yelkenli açacağım, daha ongun şeyler başaracağım. Halterde acun birincisi girmek, judoda üstelik olimpiyatlara katılıp ülkemi benzemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Ata Yaşar Ağahatun üstelik kestirmece 22 yıldır apartman görevlisi kendisine çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan önce zat halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan tıpkı çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının güncel haliyle geçmişteki işsiz ortada şişman fark bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok gelgel duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Bazen esenlik sorunlarımdan ufuk kızım bana çatı işlerinde arkalama ediyor. Kızımın olimpiyatlarda kudretli olmasını, daha faziletkâr yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın öz hayatını kurmasını istiyorum.”

“Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla ağladık”

Temel Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan eski yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla çekicilik duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Elan pir şeyler başaracağına eminim. Bökelik haberini duyunca babasıyla gelişigüzel ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi kadar mânialı olan kardeşine ve hep herkese eş tamam, ayaklarının üstünde durur. Biricik dileğim özlük hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir ant spora bariyer bire bir format yok”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve bire bir zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Emniyetli Erdoğan birlikte 8 branşta kestirmece 70 sporcularının olduğunu ifade etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan ilk evlerinden dışarı çıkmayan eşhas olduğunu anlatan Erdoğan, müşahede engelliler okulu ve ferdî olarak kentte yaptığı taramalarda çaplı sporcuları belirleyip ailelerinin de onayını aldıktan bilahare spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, müşahede engellilerin sporla hayatının değiştiğine meni ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin kabil bir nice sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı değişen onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, eş edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Parçalanmamış bariyer grupları dört zar ortada kalıp ‘ben yapamam’ demesinler. Ego de bunlardan biriydim. Bugün dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. Tek antlaşma spora ve sosyalleşmeye engel bir buut yoktur. Sporcumuz Mizgin dahi başarılar elde etti. Hedefimiz balaban amma tek muttasıl çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp namına temmuz ayında Türkiye Müşahede Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’üstelik planlı, 53 takımın katıldığı Rüyet Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, eş ve kızlarda toplamda 4 altın, 7 gümüş, 1 bronz madalya olmak üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, takım sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: